Euro
10.0341
0.5%
Dolar
8.3391
0.4%
Altın
478.98
0.52%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
401.392
-11.02%
12ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 12 C

  Tarihi ilçedeki tekkeler restore ediliyor

  Eyüp Belediyesi, tarihi ilçe Eyüp’te tekkeleri restore ederek kültürel faaliyetler için mekan oluşturuyor.
  • AA
  • 15.04.2015 - 16:05
  Tarihi ilçedeki tekkeler restore ediliyor

  dfsfsdfsdfsdf

  Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ilçedeki 19 tekkenin 10'unun restorasyonunun tamamlandığını belirtti. Tekkelerde gençlere, çocuklara ve erişkinlere yönelik kültür- sanat faaliyetleri yapıldığını kaydeden Aydın, tekkelerin kültür, sanat ve eğitim faaliyetlerinde kullanılmasının çok uygun ve doğru bir tercih olduğunu söyledi.

  RESTORASYONU DEVAM EDİYOR

  Tekkelerin korunması gereken mimari binalar olduğunu vurgulayan Aydın, Afife Hatun Tekkesi'nin son ihya edilen tekkelerden olduğunu aktardı. Eyüp'te Sertarikzade Tekkesi, Hatuniye Tekkesi, Emin Baba Tekkesi, Vezir Tekkesi ve Şeyhülislam Mustafa Efendi Tekkesi ve Bahariye Mevlehanesi'nin restorasyonun tamamlandığını ve kültürel faaliyetler için kullanıldığını anlatan Aydın, Kaşgari Tekkesi'nin restorasyonun devam ettiğini kaydetti.

  Tarihi ilçedeki tekkeler restore ediliyor #2

  SEMİNERLER YAPILIYOR

  Belediye Başkanı Aydın, şu bilgileri verdi, "Eyüp tarihi bir miras. Bu mirasa olabildiğinizce sıkı şekilde sahip çıkmak arzusundayız. Nişanca Mahallesi'ndeki Sertarikzade Tekkesi, kültür ve sanat faaliyetlerinin icra edildiği bir mekan olarak kullanılıyor. Cafer Paşa Tekkesi'nin yanındaki medresede de Osmanlı ve İslami sanatların birçok branşıyla ilgili seminerler yapılıyor. Bunların da sayılarını artırmak gerekiyor. Kayıp tekkelerimiz var. Bunları da bulacağız. Planlarında işlediğimiz projelerini hazırlayıp uygulamaya geçireceğimiz tekkelerimiz mevcut. Tekkelerimiz saklı da olsa aslında biz bunları biliyoruz. İsimleri var, lokasyonları belli. Bu anlamda saklı değiller. Ama zaman içerisinde üzerine park yapılmış ya da farklı fonksiyonlarda kullanılmış. Bunların istimlak edilmesi, projelendirilmesi ve tamamen uygulamaya geçilmesi gibi zamana bağlı süreçler var."

  AFİFE HATUN TEKKESİ KADINLARA ÖZEL

  Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Eyüp Sultan'da en son Afife Hatun Tekkesi'nin restorasyonunun tamamlandığını belirtti. Bir kadın adını taşıyan tekkenin kadınları bilinçlendirmeye yönelik kültürel etkinliklere ev sahipliği yapmasının daha uygun olacağını düşündüklerini anlatan Aydın, "Afife Hatun Kültür Merkezi"nin kadınların kişisel, fiziksel, psikolojik her türlü gelişimlerine uygun faaliyetlere ev sahipliği yaptığını söyledi.

  Tekkenin 1834'te hayatını kaybeden Afife Hatun adına, oğlu tarafından yaptırıldığını ifade eden Aydın, uzun yıllar metruk olan tekkenin 2010 yılında Eyüp Belediyesi'nce restore edildiğini hatırlattı. Aydın, Eyüp Sultan Türbesi'nin restorasyonun İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını belirterek, "Türbemiz bitti tamamlandı. Bu ay içinde resmi açılışını yapacağız" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir