Petrol
96.15
-0.46%
Euro
18.184
-0.42%
Dolar
18.1088
0.16%
Altın
1.016
-0.52%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
392.683
-7.89%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Torbalı'ya 500 yeni fabrika yapılacak

  Torbalı ekonomisi sonunda zincirlerini kırıyor. Sanayinin büyümesinin önündeki en büyük engel olan imar sorunu çözüldü.
  • 03.02.2015 - 13:53
  Torbalı'ya 500 yeni fabrika yapılacak

  rwgfe

  Yazıbaşı, Pancar ve Subaşı'ndaki imar sorunu çözüldü. Yakında ruhsatlar verilecek. Torbalı'nın fabrika kapasitesi yüzde 70 artacak, işsizlik bitecek ve ödenen vergi iki katına çıkacak.

  Yazıbaşı, Pancar ve Subaşı bölgeleri İmar ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 'Sanayi Alanı' ilan edildi. 100 binlik imar planı hazırlanan bölgelerde ruhsat verilmesi için bakanlıktan birkaç hafta içerisinde onayın geleceğini kaydeden Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, "Torbalı'nın bugüne kadar en büyük ve en önemli projelerinden birini hayata geçiriyoruz. Bu proje ile ilçemize en az 500 tane daha fabrika yapılacak. En önemlisi de Torbalı'da tek bir işsiz kalmayacak. Torbalı, Türkiye'nin işsiz tek ilçesi olacak" dedi.

  40 BİN KİŞİYE İŞ İMKÂNI

  İzmir'in en önemli sanayi bölgelerinden biri olan Torbalı'da sanayi bölgelerinde imar problemi yaşanıyordu. Yaklaşık 15 yıldır Yazıbaşı, Pancar ve Subaşı bölgelerinde yaşanan sorun yüzünden yüzlerce iş adamı yatırım yapamıyordu. Uzun yıllar boyunca çözülemeyen hu problem, milyonlarca hatta milyarlarca liralık projelerin önündeki en büyük engeldi. Bugün 800'e yakın fabrikanın üretim yaptığı Torbalı'da 50 bine yakın kişi çalışıyor. Her yıl milyarlarca liralık vergi ödeyerek, ülke ekonomisine katkı koyan Torbalı, sanayi bölgelerinde yaşanan imar sorunu yüzünden kabuğunu bir türlü kıramıyordu. Aynı zamanda bir iş adamı olan Torbalı Belediye Başkanı Adnan Yaşar Görmez, göreve geldikten sonra, üzerinde çalıştığı ilk sorunlardan biri de bu oldu.

  'GÜCÜMÜZE GÜÇ KATACAĞIZ'

  Kurmaylarıyla birlikte aylar süren çalışmanın ardından bölgenin MR'ını çekip sorunu İmar ve Şehircilik Bakanlığı'na ileten Görmez, ilk müjdeli haberi geçtiğimiz aylarda aldı. Pancar, Yazıbaşı ve Subaşı bölgeleri bakanlık tarafından "Sanayi Alanı' ilan edildi. 100 binlik imarın çıktığını ve ruhsat verilmesi konusunda bakanlıktan olur yazısını beklediklerini dile getiren Görmez, "Gerekli izni de birkaç hafta içerisinde alacağız. Bu sayede ilçemizin 15 yıllık sorunu çözülecek ve sanayinin kapasitesi en az yüzde 70 artacak. İlçedeki fabrika sayısı en az 1300'e yükselecek. Bu durum ilçemizdeki işsizliğin de tamamen bitmesi ve devlete ödediğimiz verginin iki katına çıkması demek. İlçemizi geleceğe taşıyacak bir proje. Yeni fabrikalarla birlikte en az 35-40 bin insana yeni iş imkânı sağlanacak" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir