Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
515.000
1.27%
3ºC
İstanbul
Hafif yağmur 3 C
  Trabzon'daki Uzungöl'ü yılda 2 milyon kişi ziyaret ediyor

  Trabzon'daki Uzungöl'ü yılda 2 milyon kişi ziyaret ediyor

  Trabzon'un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl'ü, her yıl 2 milyon yerli ve yabancı turist geziyor.
  • 09.08.2015 - 10:53

  Doğu Karadeniz’in önemli turizm alanlarından biri olan Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl'ün güzelliği havadan yapılan çekimlerde bir kez daha ortaya çıktı.

  Trabzon daki Uzungöl ü yılda 2 milyon kişi ziyaret ediyor #1

  YILDA 2 MİLYON ZİYARETÇİ

  Yılda yaklaşık yerli yabancı 2 milyon ziyaretçiyi ağırlayan Uzungöl, yeşil ve mavinin buluşmasıyla ziyaretçilerine tarifsiz bir seyir keyfi sunuyor. Göl çevresinde bulunan 100'ün üzerinde ahşap otelde doluluk oranı şu anda yüzde yüze ulaştı.

  Trabzon daki Uzungöl ü yılda 2 milyon kişi ziyaret ediyor #2

  YENİ AKTİVİTELER YAPILIYOR

  Uzungöl beldesine olan bu ilgi göl çevresinde yapılan aktivitelere yenilerini ekledi. Daha önceden doğal manzara izleme, yürüme, tırmanma ve bitki örtüsü incelemeleri gibi aktiviteler yapılan Uzungöl çevresinde artık yamaç paraşütü, ATV pistleri, bisiklet turları, gölde kullanılan deniz bisikletleri ve çocuk oyun alanları göze çarpıyor.

  Trabzon daki Uzungöl ü yılda 2 milyon kişi ziyaret ediyor #3

  Göl çevresindeki yürüyüş alanı Arap turist kadınlar ve günü birlik gelen ziyaretçilerle dolup taşıyor. Özellikle hafta sonları bölgeye aşırı ilgiden otopark ise bölgenin en önemli sorunlarından.

  UZUNGÖL HAKKINDA

  Trabzon’a 99 km ve Çaykara ilçesine 19 km uzaklıkta olan Uzungöl deniz seviyesinden 1090 m yükseklikte bulunuyor.

  Trabzon daki Uzungöl ü yılda 2 milyon kişi ziyaret ediyor #4

  BÖLGEYE ADINI VERMİŞ

  Bir vadinin ortasında bulunan ve yamaçlardan düşen kayaların Haldizen deresinin önünü kapatmasıyla oluşmuş olan Uzungöl, zamanla bölgeye de bu adın verilmesini sağladı.

  Çevresinde trekking, kuş gözlem, botanik amaçlı turların yapıldığı uzun gölde daha yükseklerde bulunan yaylalarda görülmesi gereken yerler arasında.

  Trabzon daki Uzungöl ü yılda 2 milyon kişi ziyaret ediyor #5

  Yaban hayatı bakımından Uzungöl çevresindeki dağlarda kurt, yaban keçisi, tilki, kafkas dağ horozu, yaban kazları gibi çeşitli hayvan türleri barındırıyor.

  BOL MİKTARDA ALABALIK VAR

  Uzungöl’ün içinde ise bol miktarda alabalık var. Gölün su sathı, mevsiminde gelen su miktarı ile bağımlı olarak farklılıklar gösterse de, genelde boyu 1000 metre, eni 500 metre, derinliği ise 15 metre civarında.


  Görüş Bildir