Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
515.000
0.81%
3ºC
İstanbul
Hafif yağmur 3 C

  Turizm beldelerinde yazlık fiyatları belirlendi

  Bir gayrimenkul değerleme şirketi, turizm merkezlerindeki konut değerlerini ve beldelerdeki fırsatları ortaya koyan bir araştırma yayınladı.
  • 03.08.2015 - 15:53
  Turizm beldelerinde yazlık fiyatları belirlendi

  Turizm beldelerinde yazlık fiyatları belirlendi #1

  Değerleme sektörünün önde gelen kuruluşlarından EVA Gayrimenkul Değerleme'nin Muğla genelinde gerçekleştirdiği yazlık konut piyasası araştırması, önde gelen turizm merkezlerinde ikincil konutların çevre verileri ve gelişimlerini analiz ederek yazlık ev piyasası fırsatları ve değerlerini açığa çıkarıyor.

  BODRUM'DA FİYATLAR ASTRONOMİK

  Tatil ve yazlık denilince akla ilk gelen yerlerden Bodrum, turizm beldesi olma imajından sıyrılıyor. Yaz sezonunda iki, bir diğer tahmine göre üç milyona yaklaşan nüfusa ulaşan Bodrum, Türkiye'nin birçok büyükşehir belediyesinden daha büyük nüfusa sahip olmasıyla önemli fırsatları barındırıyor.

  Birçok eşsiz koyu bulunan Bodrum'da oldukça lüks özelliklere sahip oteller bulunuyor ve otellerin çevresinde rezidanslar yükseliyor. Akkaya, katma değeri yüksek prestijli projelerdeki konut fiyatlarının 10.000 TL/m2'den başladığını ve 30.000 TL/m2'ye kadar yükseldiğini ifade ediyor.

  BODRUM AVANTAJLI BİR YARIMADA

  Denize sıfır konumdaki projeler dışında daha içeride yer alan, marina veya deniz manzaralı, yüksek standartta inşaat kalitesine sahip gayrimenkul projelerinde ise birim fiyatlar 5.000 TL/m2'ye kadar düşüyor. EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Yazıcı ise “Bodrum dönemsel açıdan bakıldığında Türkiye'nin birçok metropolinden daha fazla ekonomi oluşturan bir ilçe. Aslında uzun dönemde şehir olması gereken bir yerden bahsediyoruz" diyor.

  Bodrum'daki gelişimle ilgili olarak Yazıcı şu değerlendirmeyi yapıyor: "Bodrum birçok yönden avantajlı bir yarımada. İklimi, coğrafyası ve doğal güzellikleri var. Tarihi bir önemi ve güzel bir yapılaşması söz konusu. Havalimanının mevcudiyeti, uluslararası yolcu gemilerinin erişebilirliği olan bir coğrafya. Altyapı sorunu var ve fiyatlar büyük şehirlerle yarışıyor. Ancak hemen yanı başındaki Yunan adaları ciddi rekabet oluşturuyor ve gerek konaklama gerekse diğer imkanlar bakımından Bodrum'dan daha ucuz. Bu da şehir için bir risk oluşturuyor."

  FETHİYE VE MARMARİS'TE YEREL FİRMALAR ÖNDE

  Akkaya, Fethiye ve Marmaris Bölgesinde mavi ve yeşilin tüm tonlarını barından koyların mavi yolculuğu seven turistleri cezbetmeye devam ettiğini söylüyor. Bu yıl mavi yolculuk yapan turist sayısının 100.000'i aşması bekleniyor.

  Fethiye ise bu potansiyeli oldukça artıracak ve kent içi ticari hareketliliği canlandıracak önemli bir projenin eşiğinde bulunuyor. Bölgede Kruvaziyer Limanı yapılması için fizibilite çalışmalarının devam ettiğini belirten Akkaya, bölgede limanın şehir merkezine yakın konumda yapılmasının ağılıklı olarak göz önünde bulundurulduğunu kaydediyor.

  Akkaya, Fethiye ve Marmaris ilçelerinin bulunduğu bölgede halihazırda konutların yerel firmalarca yapıldığını, fiyatların yüksek standartlara sahip konutlar için 3.500 TL/m2 ila 5.500 TL/m2 arasında olduğunu kaydediyor.


  Görüş Bildir