Petrol
95.88
-0.80%
Euro
18.3378
0.22%
Dolar
17.9611
0.06%
Altın
1.031
0.00%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
429.036
0.63%
25ºC
İstanbul
Açık 25 C

  Türk akımı projesinin rotası Kıyıköy

  Taner Yıldız, bakanlık toplantı salonunda gerçekleştirilen "Ulusal Yenilenebilir Enerji Eylem Planı" Tanıtım Toplantısı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
  • 09.02.2015 - 13:06
  Türk akımı projesinin rotası Kıyıköy

  123412411

  "Türk Akımı" boru hattı projesinin muhtemel rotasına ilişkin bir soru üzerine Bakan Yıldız, şöyle konuştu;

  PROJE GÜZERGAHI DEĞERLENDİRİLDİ

  "Gazprom Başkanı Aleksey Miller ile projenin güzergahını değerlendirdik. Sulak alanlar var, tarım arazileri var, orman arazileri var, yeşil alanlar var. Bunları dikkate aldığımızda Kıyıköy, bu baktığımız yerlerden bir tanesi ama 'tamamını böyle başlatıyoruz ve kesinleşmiş bir proje' diye tanımlamak şu an erken olur. Biz daha çok nerelerin olamayacağıyla alakalı konuları konuştuk. Lüleburgaz ve İpsala'ya varıncaya kadar özellikle o güzergahta herhangi bir sıkıntı oluşabilir mi, buna baktık."

  Bakanlık olarak çevreye karşı hassasiyetlerini her vesilede vurguladıklarını belirten Yıldız, proje hakkında Çarşamba günü Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve ilgili bakanlıklara konuya ilişkin bilgi vereceklerini anlattı.

  DOĞALGAZ FİYATLARI İSTEDİĞİMİZ GİBİ DEĞİL

  Yıldız, doğalgaz fiyatlarındaki indirim müzakerelerinin sürdüğünü, Rusya ve Türkiye'nin müzakere sürecinde birbirine alışkın iki ülke olduğunu ifade ederek, "İstediğimiz nokta henüz oluşmuş değil. Tabii karşılıklı güçlü bir müzakere tekniği diyebiliriz" dedi.

  Doğalgazda maliyetlerin yüksek olduğunu belirten Yıldız, "Şu ana kadar 10 dolara alıp 9 dolara sattığımız bir ortamda, ilk defa satış noktamızın artık maliyetlerin daha üzerinde kalmasını istiyoruz" diye konuştu.

  HEPSİ BİR PAKET

  Yıldız, indirim ve diğer konuları bir bütün olarak düşündüklerini ifade ederek, şöyle devam etti; "Bütün bunların hepsini bir paket olarak değerlendiriyoruz. Fiyat müzakereleri, Türk Akımı'yla alakalı projelerin değerlendirilmesi, güzergah yapılandırılması ve Batı Hattı'nın tekrar yenilenmesi ile alakalı konuların hepsi bir pakettir. Bunu en seri şekilde yapmaya gayret ediyoruz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir