Türk inşaat sektörü iş arayan yabancılara yaradı

işçi

2008 küresel krizi ile birlikte gelişen ülkelerdeki şirketler yüz binlerce çalışanını kapıya koyarken, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeler ise dünyanın iş kapısı haline geldi.

Star'ın haberine göre; Türkiye son 12 yılda 224 bin yabancı uyruklu vatandaşa iş imkanı sağladı. Ekonomik kriz veya yeni bir hayat umuduyla vatanlarından göç ederek Türkiye’ye gelen yabancı çalışanlar, birçok sektörde iş sahibi oldu. 2003 yılında Türkiye’ye gelen yabancı işçi sayısı 855 iken, Türkiye’nin güçlenen ekonomisi ve gelişen sanayisi ile bu rakam geçen yıl 2003’e göre 6 bin kat artarak 52 bin 333 kişiye ulaştı.

Başta inşaat ve hizmet sektörü olmak üzere perakende ve sanayi gibi iş alanlarında yaratılan yeni iş imkanları, hem yerli çalışana hem de yabancı uyruklu vatandaşlara yaradı. 1950’li yıllarda başta Almanya olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ‘yeni iş bulma ümidiyle’ göçen Türk vatandaşlar artık kendi ülkelerinde istihdam edilir hale geldi. Üstüne üstlük Türkiye, yabancıların da umudu haline geldi. Türkiye’ye gelen yabancı çalışan sayısı resmi rakamlara göre 52 bin kadarken, bu rakamın kayıt dışı ile birlikte 150 binden fazla olduğu tahmin ediliyor.

UKRAYNALI'NIN ÜMİDİ OLDUK

İŞKUR’dan alınan verilere göre, geçen yıl Türkiye’ye 52 bin kişi çalışmaya gelirken, yurtdışına giden Türk işçi sayısı 39 bin oldu. Türkiye’ye en fazla işçi Gürcistan’dan geldi. Türkiye’nin Gürcistan’a göre refah seviyesinin çok yüksek olması ve iş bulma imkanı bu sayıda en büyük etken oldu. İkinci sırada ise Ukrayna yer aldı. Rusya ile başlayan savaşın ardından ekonomik olarak çöken Ukraynalı vatandaşlar çareyi Türkiye’ye gelmekte buldu. Geçen yıl Ukrayna’dan 4 bin 333 kişi çalışmak için Türkiye’ye geldi. Bu ülkeyi 2 bin 636 kişi ile Tacikistan, 2 bin 624 kişi ile Çin, 2 bin 564 kişi ile Rusya, 2.543 kişi ile Suriye izledi. Tabloda dikkat çeken bir ayrıntı da Almanya oldu. 1950’li yıllardan itibaren milyonlarca göç veren Türkiye Almanya’dan bu kez bin 442 işçi göçü aldı. Buna karşın Türkiye’den Almanya’ya gidenlerin sayısı ise 552’de kaldı.

TÜRK MÜTEAHHİTLER YERLİ İŞÇİ ÇALIŞTIRDI

Türkiye’den en fazla işçi ise Irak’a gönderildi. Geçen yıl Türkiye’den yurtdışına çalışmak için giden 39 bin 644 kişinin 7 bin 536’sı Kuzey Irak’a gitti. Bunda en büyük sebep ise Kuzey Irak’ta Türk müteahhitlerinin geliştirdiği konut ve alt yapı projeleri oldu. Türkiye’den giden çalışan da Irak’ta Türk şirketlerinde çalıştı. Rusya ise Irak’ı 9 bin 148 kişi ile geçerek liderliğe oturdu. Yine Türk müteahhitlerinin Rusya’daki projeleri de bu sayıda etkili oldu. 3 bin 777 kişi ile Suudi Arabistan üçüncü olurken, 2 bin 477 ile Azerbaycan dördüncü sırada yer aldı.