Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
721.461
-6.08%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Türkiye 3. büyük AVM pazarı

  Rusya 17,7 milyon metrekare ile Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezi pazarı olurken onu Polonya ve Türkiye takip etti.
  • AA
  • 24.05.2015 - 11:13
  Türkiye 3. büyük AVM pazarı

  Türkiye 3. büyük AVM pazarı #1

  Cushman & Wakefield’ın hazırladığı "Alışveriş Merkezleri-Avrupa-2015 Nisan" raporuna göre; Avrupa genelindeki geliştirme faaliyetleri, büyük bir perakendeci çeşitliliği, bir dizi eğlence faaliyetleri ve daha geniş kapsamlı yiyecek ve içecek alanları seçeneği sunan büyük alışveriş merkezlerinin tüketici taleplerini karşılamaya ilişkin ihtiyaçları tarafından harekete geçirildi.

  YENİLEME ÇALIŞMALARINDA ARTIŞ GÖZLENDİ

  Orta ve Doğu Avrupa'da geniş bir hizmet alanına hizmet veren yeni ve baskın bölgesel alışveriş merkezlerinin yapılması halen hakim iken, geliştiricilerin gelecekle uyumlu küçük veya eski alışveriş merkezi arayışları nedeniyle Batı Avrupa'nın en büyük pazarlarında genişletme ve yenileme çalışmalarının sayısında bir artış gözlemlendi.

  Rusya'daki projelerin tamamlanması, mevcut durumun 12 ay öncesinden daha sınırlı finansman koşullarına bağlı olmasına rağmen, bu eğilimler AVM yoğunluğunun düşük olduğu Rusya ve Türkiye’de 2015 ve 2016 yılları boyunca sürecek ve yeni inşa edilen AVM alanları açısında pazarı domine etmeye devam edecek.

  Batı Avrupa'da, İtalya ve İspanya gibi daha düşük yoğunluğa sahip pazarlarda da geliştirme faaliyetleri ivme kazanmakta olup özellikle İtalya'nın inşa halindeki alışveriş merkezlerinin gelecek iki yıl içinde İngiltere'nin iki katından daha fazla olması bekleniyor.

  AVM STOĞUNDA RUSYA, POLONYA VE TÜRKİYE ÖNDE

  Rusya, Türkiye ve Polonya, yeni AVM inşası konusunda ön planda bulunuyor. Uluslararası perakendecilerden gelen talebin yanı sıra artan kentleşme ve tüketici harcamaları, yeni AVM inşaatlarının artışını destekleyen önemli bir tetikleyici unsur oldu.

  Orta ve Doğu Avrupa'daki toplam AVM stoku, 2014 yılı sonunda 47,4 milyon metrekareye ve Rusya, Polonya ve Türkiye'nin toplam payı ise yüzde 74’e ulaştı.

  Rusya şu anda 17,7 milyon metrekare ile Avrupa'nın en büyük alışveriş merkezi pazarı olup, Rusya'yı 9,2 milyon metrekare ile Polonya ve 8,3 milyon metrekare ile Türkiye takip etti.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir