Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
716.372
-7.33%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Türkiye'de inşaat sektörü büyük tehlikede

  Yabancılara ev satan bazı gayrimenkul firmaları, yerliye ayrı yabancıya ayrı fiyat tarifesi uygulayınca ciddi tehlike ortaya çıktı.
  • 24.05.2015 - 11:53
  Türkiye'de inşaat sektörü büyük tehlikede

  Türkiye de inşaat sektörü büyük tehlikede #1

  Başta Körfez ülkeleri olmak üzere yabancıların Türkiye gayrimenkul pazarına ilgisi son yıllarda artıyor.

  Ancak yabancıların inşaat şirketlerine güveninin sarsıldığını belirten İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı ve Teknik Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, “Ofisimize gelen yabancı bir alıcı fiyatları görünce ‘bu hangi liste’ dedi, anlamadık. Araştırma yapınca gördük ki kimi firmalar yerli ve yabancıya ayrı fiyat uyguluyor. Yabancı zaten bazı firmaların imar sorunları nedeni ile bize uzakken bir de fiyat konusunda böyle bir uygulama kendi ayağımıza kurşun sıkmak olur” dedi.

  MAĞDURİYETİ ÖNLEMEK İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATILDI

  Yabancıya mülk satışında Türkiye’nin henüz yolun başında olduğunu belirten Durbakayım, nitelikli yatırımcının Türkiye’den uzaklaşabileceği uyarısında bulundu. Yabancıya yüksek fiyatla ev satışı yapmayı altın yumurtlayan tavuğu kesmeye benzeten Durbakayım, hükümetin önlem alması gerektiğini söyledi.

  Yabancı yatırımcıların konusunda da yanıltıldığını belirten Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Ömer Faruk Çelik ise, “Şehrin gelişim çeperlerine götürüp ‘İstanbul’un merkezi, Boğaz manzaralı’ diyorlar. Ama bu evlerin inşaatı bitip anahtar verilince tüm gerçekler ortaya çıkacak” dedi.

  Fiyat konusunda aracı kurumların da belirleyici olduğunu söyleyen Çelik, şunları söyledi, “İnşaat firması, aracı kuruma ‘ev 100 bin lira ben komisyon vermem ne kadar satarsan üstü senin’ diyor. O zaman iş komisyoncunun insafına kalıyor” dedi. Çelik, KONUTDER olarak yabancı alıcıların mağduriyetlerini önlemek için çalışma başlattıklarını dile getirdi.

  3 AYDA 4 BİN EV ALDILAR

  Yabancıların Türkiye’de yaptıkları yatırımlar, alan bazında 2014’te 2013’e göre yüzde 86, yatırım yapan kişi sayısında ise yüzde 55 artış gösterdi. 2013 yılında Türkiye’den 4.3 milyon metrekare mülk edinen yabancılar, 2014 yılında 8 milyon metrekare alım yaptı. Yatırım yapan kişi sayısı 2013’te yaklaşık 17 bin iken, 2014’te 27 bin olarak gerçekleşti. Yabancılar bu yılın ilk 3 ayında ise markalı konut projelerinden yaklaşık 4 bin 300 ev aldı.

  DENETİM YAPILMALI

  Arap yatırımcılara gayrimenkul satan firmaların başında Ağaoğlu geliyor. Yabancının istismar edilmemesi gerektiğini belirten Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu, “Merdiven altı firmalar ayrı ayrı fiyat listesi ile satış yapıyor. Gözümüz gibi bakmamız gereken yatırımcıya karşı bu uygulama ülkeye zarar verir” dedi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir