Petrol
83.91
-1.68%
Euro
19.4066
-0.04%
Dolar
18.6336
0.02%
Altın
1.051
-0.01%
Borsa
4874
0.33%
Bitcoin
313.630
-0.41%
9ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 9 C

  Türkiye’de küçük daireler tercih ediliyor

  Yaşam şartlarının değişmesi ile birlikte konut alıcılarının beklentileri de değişiyor. Türkler de artık küçük daireleri tercih ediyor.
  • 17.03.2015 - 11:56
  Türkiye’de küçük daireler tercih ediliyor

  daire

  Amerika ve Avrupa’da büyük ölçüde küçük konut tercih edilirken Türkiye’de olabildiğince büyük ve geniş alanlar revaçtaydı. Azel Gayrimenkul Mali ve Finans Danışmanı Nihat Aslantaş, “Türkiye’de artık küçük daireler tercih ediliyor” diye konuştu.

  'MİNİMUM METREKAREDEN MAKSİMUM FAYDA SAĞLANIYOR'

  Toplumun yapısı ile birlikte tüketim alışkanlıklarının değiştiğini kaydeden Aslantaş, “Müteahitler de küçük konut üretmeye yöneliyor. Bireysel yaşama isteği, küçük aile yapısı, konforlu ama ekonomik yaşam arzusu gibi pek çok nedenle küçük konutlar talep ediliyor. Isı tasarrufu, temizlik kolaylığı gibi nedenler de küçük konutları cazip kılıyor. Zorlaşan yaşam koşulları bireyleri hayatı daha kolay ve pratik hale getirecek tedbirlere yöneltiyor. Minimum metrekareden maksimum fayda sağlanmak isteniyor ” dedi.

  'YENİ KONUT TRENDİ MİMARİ ANLAYIŞI DEĞİŞTİRECEK'

  Azel Kule’nin ileri teknoloji ve konfor odaklı bir proje olduğunu belirten Aslantaş, Azel Kule’yi küçük konut ihtiyacını göz önünde bulundurarak tasarladıklarını vurgulayarak şunları söyledi: “Gördük ki küçük daireler daha fazla talep görüyor. İç alanlarda metrekareleri küçültürken, alışılanın çok dışında 90 metrekareyi bulan teras alanları oluşturduk. Bu konutlar çok beğenildi. Hem rahat, pratik, konforlu bir yaşam alanı hem de bahçe olarak bile kullanılabilir ölçüde büyük teraslar… Bu yeni trend konut üreticilerinin mimari anlayışını da tamamen değiştirecek.”

  Rakamsal anlamda daha erişilebilir olan küçük konutların yatırımcının da gözdesi olduğunu belirten Aslantaş, “Daha uygun fiyat, daha kolay kiraya verilebilir ve daha yüksek getirisi var. Ayrıca satma düşüncesi olduğunda satışı çok daha kolay gerçekleşiyor” dedi.


  Görüş Bildir