Euro
10.1691
-0.05%
Dolar
8.4251
0.07%
Altın
491.62
0.02%
Borsa
1.441
-0.25%
Bitcoin
465.440
-1.51%
14ºC
İstanbul
Yer yer bulutlu 14 C

  Türkiye'den ev alana oturma ve çalışma izni

  Türkiye’nin sermaye açlığı, belli bir ölçeğin üzerinde ev alanlara oturma izni ve çalışma izni verilerek kapatılacak.
  • 13.05.2016 - 14:10
  Türkiye'den ev alana oturma ve çalışma izni

  Türkiye den ev alana oturma ve çalışma izni #1

  Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, dünyadan kaliteli akıllı öğrencileri Türkiye’ye çektiklerini, ülkelerinde ilk sıralara girenlere burs verdiklerini belirterek, “Şimdi onları Türkiye’de tutmak için bir model geliştireceğiz. Dünyadan gelip de Türkiye’de yatırım yapanlara, belli bir ölçeğin üzerinde ev alanlara oturma izni, çalışma izni vereceğiz çünkü Türkiye’nin sermaye açlığı var” dedi.

  YÜK DEĞİL GÜÇ KATACAK

  Girişimcileri güçlü şekilde desteklediklerinin altını çizen Şimşek, “Şu an bizim tek sermayemiz insanımız ve girişimcimiz, en güçlü tarafımız da bu. Türkiye açık bir ülke. 3 milyon Suriyeli kardeşimize kapımızı açtık. Batı bunu yük olarak görüyor, biz bunu fırsat olarak görüyoruz. İşte bizim farkımız bu. Türkiye’nin açık olması Türkiye’ye uzun vadede yük değil, güç katacak bir gelişme” diye konuştu.

  "TÜRKİYE'NİN SERMAYE AÇLIĞI VAR"

  Şimşek, geçen hafta Reform İzleme Grubu’nda önemli düzenlemelerin tartışıldığını ve nihai şeklinin verildiğini anımsatarak, şöyle konuştu: “Biz dünyadan kaliteli akıllı öğrencileri Türkiye’ye çekiyoruz. Kendi ülkelerinde ilk sıralara girenlere burs veriyoruz. Şimdi onları Türkiye’de tutmak için bir model geliştireceğiz. Dünyadan gelip de Türkiye’de yatırım yapanlara, belli bir ölçeğin üzerinde ev alanlara oturma izni, çalışma izni vereceğiz çünkü Türkiye’nin sermaye açlığı var. Bizim sermayesi olanları da aklı olanları da ki akıl da bir sermayedir, Türkiye’ye çekmemiz lazım. Bunun için de bürokratik süreçleri kolaylaştırmamız lazım. Hatta dünyaya oranla daha iyi bir ekosistem sunmamız lazım ve nitekim o ekosistemin bütün unsurları şu anda çalışıyor. İnşallah Meclisimiz yazın çalışır, bütün düzenlemeler hayata geçer, ekosistem daha da güçlenir.”

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir