Türkiye'nin en büyük kubbeli camisinin yarısı tamamlandı

cami

Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi içinde yapımına 2011'de başlanan, Türkiye'de en büyük kubbeye sahip Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camisi'nin inşaatının yüzde 50'sinin tamamlandığı bildirildi.

Akdeniz Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Cami Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Necmi Atik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, derneğin, Antalya'daki 40 sivil toplum kuruluşunun bir araya gelmesiyle kurulduğunu anlattı.

KADINLARA 2 BİN METREKARELİK İBADET ALANI

Cami inşaatının Temmuz 2011'de başladığını hatırlatan Atik, Selçuklu, Osmanlı ve modern tarzda inşa edilen caminin, 36 metre çapındaki kubbesinin Türkiye'de ilk olduğuna işaret etti. Caminin 86 metrelik dört minaresi olacağını kaydeden Atik, ibadethanede 2 bin metrekarelik alanın da kadınlara ayrıldığına değindi.

Camide çocuk bakım odaları, mutfak ve kütüphane de bulunacağını belirten Atik, içeride aynı anda 10 bin kişinin ibadet edebileceğini bildirdi. Antalya'ya yılda 13 milyon turistin geldiğini hatırlatan Atik, caminin turistlerin de ziyaret yeri haline geleceğini söyledi.

2016'NIN RAMAZAN AYINDA AÇILACAK

Atik, camiyi 2016'nın Ramazan ayında ibadete açmayı planladıklarına işaret eden, "Camimizin toplam maliyeti 50 milyon lirayı bulacak. Şu ana kadar camimizin yüzde 50'si tamamlandı. Hayırseverlerden yardımlarını sürdürmelerini talep ediyoruz" dedi.

Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr İbrahim Akıncı da üniversitede öğrenci, personel ve öğretim üyeleriyle 80 bin kişi bulunduğunu kaydetti. Akıncı, 80 bin kişinin bulunduğu üniversitede 10 bin kişilik caminin özellikle cuma namazlarında dolacağını ifade etti.

Antalya Müftüsü Osman Artan ise cami tamamlandığında İlahiyat Fakültesi öğrencilerine uygulama alanı olacağını bildirdi.