Petrol
94.66
0.57%
Euro
18.2413
-0.72%
Dolar
17.9122
0.02%
Altın
1.022
-0.85%
Borsa
275
0.00%
Bitcoin
414.154
-0.43%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C
  Ukraynalı Ankara'da Japon Akkuyu'da arsa alıyor

  Ukraynalı Ankara'da Japon Akkuyu'da arsa alıyor

  Yabancı yatırımcıların, gayrimenkul alımlarında Türkiye’ye ilgisi ilginç bir boyut kazandı.
  • 08.07.2015 - 09:07

  AKKUYU

  Türkiye, elde ettiği kazanımlar sayesinde yabancı yatırımcının ilgi odağı olmaya devam ediyor. Dünyanın farklı ülkesinden yatırımcılar Türkiye’de gayrimenkul (arsa-tarla) avına çıktı. Son bir yılda Rusya ile sorun yaşayan Ukrayna’dan çok sayıda maden zengini yatırım yeri adresi olarak başkent Ankara’yı tercih etti.

  JAPON YATIRMCI MERSİ'İ TERCİH EDİYOR

  Star'n haberine göre, enerji ve sondaj sektöründe faaliyet gösteren Japon yatırımcıların arsa ve tarla alımı için tercihleri ise nükleer santralin inşa edileceği Mersin Akkuyu ve Sinop çevresi.

  KÖRFEZ YATIRIMCININ GÖZDESİ KARADENİZ BÖLGESİ

  Körfez’den gelen zenginlerin tercihleri ise İstanbul’un yanı sıra Karadeniz Bölgesi’ndeki şehirler olmaya devam ediyor. Gayrimenkul için yatırımcıların ilk etapta gözden çıkardıkları rakamlar ortalama 4-5 milyon dolar olarak belirtiliyor. Onursal Gayrimenkul Geliştirme A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öngün, Japonya, Azerbaycan, Hindistan, Ortadoğu Ülkeleri ve Ukrayna’dan çok sayıda yatırımcının Ankara’dan arsa satın aldığını belirterek bu ülkeden gelenlerin arsa alıp getirisini beklediğini kaydetti. Paranın yıllık getirisinin yüzde 10, enflasyonunun da yüzde 8-9 bandında olduğunu dile getiren Öngün, “Yani elinizde hiçbir şey kalmıyor. Ancak bir arsanın getirisi yüzde 25-30’u buluyor” dedi.

  ORTADOĞU'NUN İLGİSİ DEVAM EDİYOR

  Türkiye’nin sakin liman özelliğine sahip olan ülkelerden biri olduğunun altını çizen Öngün, Ortadoğu ülkelerinin ilgisinin artarak devam ettiğini kaydetti. Yatırımcıların gayrimenkul sektörünü yatırım alternatifleri içerisinde bulundurduğunu aktardı.

  BAŞKENT YATIRIM İÇİN CAZİP

  Faiz, döviz ve borsadaki hareketliliğe göre arsanın cazip yatırım araçlarından biri olduğunu aktaran Öngün, “Türkiye’nin tamamına yakın bir ilgi söz konusu. Ancak özellikle son bir iki yıldır Ankara’ya yönelik talep var. Ukrayna’da para kazanmakta zorlanan madencilerden tutun Japonyalı enerji şirketleri de Ankara’nın çevresinin yanı sıra büyük enerji projelerinin yanındaki alanlardan gayrimenkul almayı tercih ediyor. Özellikle Ankara çok bakir olduğu için yatırımcılar için de çok seçenek bulunuyor” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir