Euro
10.3937
-0.38%
Dolar
8.8605
-0.06%
Altın
499.34
0.06%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
388.000
2.29%
18ºC
İstanbul
Açık 18 C

  Urla villaları için yıkım kararı kaldırıldı

  Mahkemenin Urla villaları ile ilgili verdiği yürütmeyi durdurma kararı villa sahiplerinin itirazı üzerine kaldırıldı.
  • DHA
  • 25.08.2015 - 09:31
  Urla villaları için yıkım kararı kaldırıldı

  urla

  İzmir’in Urla ilçesi Zeytineli köyü Hacılar Koyu’nda işadamı Mustafa Latif Topbaş’ın yaptırdığı villaların bulunduğu bölgenin SİT derecesi değişikliğinin iptali istemiyle açılan davada, verilen yürütmenin durdurulması kararını Bölge İdare Mahkemesi kaldırdı.

  ÇEVRECİLER DAVA AÇTI

  Hacılar Koyu, birinci derece SİT alanından yapılaşmaya izin veren 3’üncü derece doğal SİT alanı statüsüne geçirildi. Bu duruma tepki gösteren çevreciler ile bölgedeki hak sahipleri, işlemin iptali istemiyle dava açtı. Bilirkişi raporundaki olumlu görüşe rağmen 2’nci İdare Mahkemesi, SİT derecesinin değiştirilmesine ilişkin karar için yürütmeyi durdurdu. Mahkemenin yürütmeye durdurma kararı, villaların da bulunduğu alanla ilgili hukuk mücadelesi veren çevreciler ve avukatları sevindirmişti.

  VİLLA SAHİPLERİ İTİRAZ ETTİ

  Ancak hem SİT derecesi değişikliğini yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, hem de villa sahipleri, Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulundu. İtirazları görüşen Bölge İdare Mahkemesi, bu kez yürütmenin durdurulması kararını kaldırdı. SİT derecesinin iptali davasında başa dönülmesine neden olan kararda, 2’nci İdare Mahkemesi’nin bir kez daha bu konuda karar vermesinin beklendiği kaydedildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir