Euro
14.4211
-0.33%
Dolar
12.758
-0.45%
Altın
733.82
-0.16%
Borsa
1.809
0%
Bitcoin
724.005
0.43%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Yabancıların konuttaki gözdesi Alanya

  Alanya'da yabancıların aldığı konut sayısı geçen yılsonu itibarıyla, önceki yıla göre yüzde 7,3 artarak 34 bin 532 oldu.
  • AA
  • 20.05.2015 - 11:59
  Yabancıların konuttaki gözdesi Alanya

  alanya

  Alanya Tapu Kadastro Müdürlüğü verilerine göre, 2013 yılı sonu itibarıyla ilçede konutu olan yabancı sayısı 32 bin 185 seviyesinde bulunuyordu. Söz konusu rakam 2014 yılı sonu itibarıyla 34 bin 532'ye ulaştı. Konut alımında ilk sırada 5 bin 712 konut ile Ruslar yer aldı. Rusları, 5 bin 616 konutla Norveçliler, 4 bin 337 konutla Almanlar izledi. İlçede konut alan yabancı sayısı bu yılın ilk üç ayında ise bine yaklaştı.

  BÖLGEYE İLGİ DEVAM EDİYOR

  Alanya Kaymakamı Hasan Tanrıseven, yabancıların konut alımında Alanya'ya ilgisinin devam ettiğini söyledi. Geçen yılsonu itibarıyla ilçede mülk alan yabancı sayısının 35 bine yaklaştığını anlatan Tanrıseven, "Rusya'da yaşanan kriz nedeniyle alımların azalacağı endişesi vardı ancak mülk alımlarına baktığımızda, Rusya'dan herhangi bir azalma görülmüyor. Yılın ilk üç ayında satılan bine yakın gayrimenkulün neredeyse dörtte birini Ruslar almış durumda" dedi.

  78 MİLLETTEN İNSAN YAŞIYOR

  Alanya'nın Avrupalılar için gözde yerleşim merkezi konumunda bulunduğunu vurgulayan Tanrıseven, şöyle konuştu: "Burada sadece Türk vatandaşlarına değil, doğal olarak yabancılara da hizmet veriyoruz. İlçeye yabancıların ilgisinin artarak devam edeceğini düşünüyorum. Bizlerde eski bir deyim vardır; '77,5 millet' diye. Alanya'da bugün 78 milletten insan yaşıyor. Çok kültürlü, çok dilli bir dünya kenti olma yolunda ilerliyor. Sadece Türkiye'nin değil, Avrupa'nın en gözde turizm ve yerleşim merkezi olarak göz dolduruyor. Bu çerçevede elimizden gelen her türlü hizmeti veriyoruz."

  SON YLLARDA ARAP ÜLKELERİNDE TANITIM YAPILIYOR

  Alanya Müteahhitler Birliği Başkanı Mustafa Küçüker de müteahhitlerin bir turizm elçisi gibi yurt dışında tanıtım çalışması yaptıklarını ifade ederek, "Önce bölgemiz, sonra projeler tanıtılıyor. 'Bölgeyi seviyorsanız, yaşamak istiyorsanız gelin' diyoruz. Bunda da oldukça başarılı olundu" diye konuştu.

  Küçüker, konut satışında rakip ülkelerle rekabet edebilme adına kar marjlarını düşürdüklerini, projeleri cazip hale getirmeye çalıştıklarını söyledi. İran, Irak, Lübnan ve Katar'da son dönemde yoğun tanıtım yapıldığını belirten Küçüker, buna paralel olarak Arapların Alanya'dan aldıkları konut sayısında artış olduğunu dile getirdi.

  YABANCILARN TERCİH NEDENLERİ HAVAS, TABİATI VE İNSANLARI

  Alanya Sanayici ve İş Adamları Derneği Üyesi Mehmet Yalçın da Türkiye'de yabancılara en fazla mülk satışı yapılan yerlerden birinin Alanya olduğunu kaydetti. Alanya'nın doğal güzelliklerine değinen Yalçın, "Yabancıların tercih nedenleri arasında havası, tabiatı ve insanları var. Yerel halk insanlara karşı saygılı. Yabancılar burada kendilerini yabancı olarak görmüyor, ülkelerinde hissediyorlar" ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir