Petrol
93.47
-1.71%
Euro
18.28
0.14%
Dolar
17.9595
0.01%
Altın
1.026
-0.16%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
430.857
-1.24%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Yabancıya konut satışında tarife farklı mı

  Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yabancıya ev satan şirketlerin ihracatçı desteği alacağını belirtirken, sektör başka bir meseleye dikkat çekti.
  • 18.02.2015 - 13:42
  Yabancıya konut satışında tarife farklı mı

  fgb

  Nihat Zeybekci'nin yurtıdışındaki fuarlara katılan şirketlere ihracatcılar gibi fuar, tanıtım ve pazarlama desteği verileceğini açıklaması sektörde büyük bir heyecan yaşattı.

  Habertürk'ün haberine göre, devletin yurtdışındaki fuarlara katılan şirketlere yönelik 50 metrekarelik stantlarına 6 ile 10 bin dolar arasında değişen oranlarda nakliye bedeli desteği sağlaması, stant görevlilerinin ulaşımını karşılaması ve tanıtım desteği uygulamasını yeterli bulan sektör daha fazla yurtdışı fuarlarına katılıp satış yapma hevesine kapıldı. Mütekabiliyet Kanunu'nun çıkmasıyla beraber yıllık ev satışını 3.5 milyar dolara ulaştıran sektör temsilcileri ise buna rağmen yabancıya satıştaki kontrol eksikliğinden şikayetçi. Burada en dikkat çekici nokta aynı ev için yabancıya yüzde 25'e varan farklı tutar sunulması.

  “AYNI EV YABANCIYA FARKLI FİYATA SATILIYOR”

  Devlet tarafından yurt dışındaki fuarlara katılan sekötör temsilcilerinin desteklenmesini olumlu olarak değerlendiren İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Teknik bina Başkanı Nazmi Durbakayım yabancıya konut satışındaki fiyat farkına değindi. Yabancıya satışta bazı noktaların ele alınması gerektiğini söyledi. Durbakayım, “Son olarak da yabancıya ve yerliye ayrı Tutar listelerinin oluşması bizi çok zora sokuyor. Mesela aynı evi Körfez ülkelerinden gelenlere farklı, yerli vatandaşa farklı fiyata satış var. Bunlar bizim sektörümüze darbe vuran işler. Yeni doğmuş bebeğe bunlar yapılacak en büyük kötülük. Devlet desteği verilirken bunlar da önlenmeli” diye konuştu.

  KONU YABANCIYA SIKINTI VEREN KANAYAN YARA

  Demir İnşaat Yönetim heyeti Başkanı Hamit Demir, farklı Tutar listeleri mevzusunun Türkiye'de kanayan bir yara olduğunu belirtti. Demir , “Bunlar yabancıya çok sıkıntı veriyor. Yabancı yatırımcı ülkelerinde faaliyet gösteren acentelere yüzde 15-20 komisyon veriyorlar, böylelikle primden faydalanamıyorlar. Biz de fuarlarla onlara kendimiz ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

  GÜNEYDE ÇIKAN HIZLA YAYILAN BİR SATIŞ YÖNTEMİ

  Dumankaya İnşaat Başkanı Uğur Dumankaya, yabancıya satış laf mevzusu olunca pazarın her geçen kuşak daha da artış gösterdiğini belirterek, yabancıya farklı Tutar uygulaması için, “Bunların olduğunu duyuyoruz. Güney bölgelerinde ortaya çıkan ve merdiven altı şirketlerde hızla alanını genişleten bir yöntem. Bu sektöre ihanettir. Önü alınmazsa gelecekte bize olumsuz olarak döner” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir