Petrol
113.1
0.46%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
484.567
1.85%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  Yabancıya oturum izni sektörde heyecan yarattı

  Türkiye ekonomisinin canlanmasına katkıda bulunmak için verilecek yabancıya oturma izni sektörde heyecan yarattı.
  • AA
  • 09.07.2016 - 15:04
  Yabancıya oturum izni sektörde heyecan yarattı

  konut

  Yabancılara konut ve gayrimenkul ürünü alımlarında verilmesi planlanan oturma izni ve vatandaşlık hakkı sektörde heyecan yarattı. Sektör temsilcileri, söz konusu düzenlemeyle Türkiye'ye girecek paranın 200 milyar doları bulabileceği görüşünde. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un Türkiye ekonomisinin canlanmasına katkıda bulunmak için yabancı yatırımcılara oturum izni ve vatandaşlık hakkı verilmesiyle ilgili yasal düzenlemeler konusunda hazırlık yaptıklarını açıklaması, gayrimenkul sektöründe memnuniyetle karşılandı. Sektör temsilcileri, Türkiye'de belli bir miktarın üstünde meblağda gayrimenkul satın alarak, bunları 5 yıl süreyle elden çıkarmama kaydıyla tapularına kayıt şerhi düşenleri de kapsayan düzenlemeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  "GAYRİMENKUL SATIŞININ ÇARPAN ETKİSİ ÇOK YÜKSEK"

  Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, Türkiye'nin ihracat dışı döviz getirisinde potansiyeli en yüksek ürünün gayrimenkul olduğunu söyledi. Türkiye'nin yabancılara bu düzenlemelerle 2 milyon adet konut satma potansiyeli olduğunun altını çizen Taş, "Bu potansiyel ortalama 100 bin dolarlık gayrimenkullerin satıldığını düşündüğümüzde 200 milyar dolardır" dedi. Taş, yeni yasanın uygulanmaya başlanmasıyla konut fiyatlarında artış olabileceğini, ancak bu artışın yabancıların tercih ettiği bölgelerde yaşanabileceğini bildirdi. Türkiye emlak sektörünün yatırım açısından en heyecan verici piyasalardan biri olduğunu kaydeden Taş, hızla büyüyen ekonominin, genç ve eğitimli nüfusun, yabancıların mülk sahibi olmasında sınırlama bulunamamasının, artan refahın ve gayrimenkulde yüksek getiri olmasının bunun sebeplerinden olduğunu anlattı.

  "ÇOK YÜKSEK DÖVİZ GİRDİSİ SAĞLANIR"

  İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, yabancılara Türkiye'den konut, iş yeri ve ticari gayrimenkul satın alma imkanı sağlayan Mütekabiliyet Yasası'ndaki düzenlemelerin sektöre önemli bir katma değer sağlayacağını en başından beri söylediklerini aktardı. Gayrimenkul sektörünün yabancı yatırımcılar için cazip hale getirilmesi durumunda ülke ekonomisine çok yüksek döviz girdisi sağlanacağını dile getiren Durbakayım, Mütekabiliyet Yasası çıktıktan sonra başta Körfez ülkeleri olmak üzere Avrupa ve birçok ülkeden gelen talepler sonucunda yabancıya yönelik konut satışlarının son 4 yılda yüzde 100 oranında artarak 20 bin sınırına ulaştığını bildirdi. Durbakayım, bu kapsamda değerlendirildiğinde yabancıya gayrimenkul satışına getirilen teşvikleri desteklediklerini vurgulayarak, yabancılara yapılacak satışların konut fiyatları ve nüfusu artırmayacağını kaydetti.

  "KÖRFEZ SERMAYESİNİN CİDDİ YATIRIMI OLUR"

  Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, "Söz konusu düzenlemeyle Türkiye'de hayata geçirilecek mega projelerle birlikte Avrupa ülkelerinde büyük yatırımları bulunan Körfez sermayesinin güvenli bir liman olan Türkiye'ye yatırımlarında ciddi bir artış olacaktır" dedi. Kabadayı, Türkiye'nin ön plana çıkmasının birçok farklı sebebi olduğunu kaydederek, bunların başında güvenli liman olma özelliğinin geldiğini vurguladı. "Ekonomik ve siyasi anlamda Türkiye'nin devam eden güvenli liman olma özelliği, yabancı yatırımcı için oldukça teşvik edici" diyen Kabadayı, belirli miktarın üzerinde yatırım yapanlara oturma izni ve vatandaşlık hakkı verilecek olmasının da bu olumlu sonucun maddi faydasını artıracağını anlattı.

  "SATIŞI KAT KAT ARTIRIR"

  Fuzul Grup Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Akbal, yapılacak yeni bir düzenlemeyle gayrimenkul alımı durumlarında verilecek oturum izni ve vatandaşlık hakkı gibi avantajların yabancılara satıştaki artış trendini kat ve kat güçlendireceğini söyledi. Türkiye'nin gerek konumu gerek ekonomik altyapısı ve finansal hizmet kapasitesiyle gelecek yıllarda yabancılara satış konusunda İngiltere ile yoğun bir rekabete girebileceğini dile getiren Akbal, şu ifadeleri kullandı: "Türkiye'deki toplam konut stokunun yüzde 0,7'sine yakını yabancı vatandaşların mülkiyetindedir. Yıllık mülk satışından sağlanan gelir yaklaşık 4,5 milyar dolar. İngiltere'deki toplam konut stokunun yüzde 10'undan fazlası yabancı vatandaşların mülkiyetindedir. 2 milyon adet. Yıllık yabancılara mülk satışından sağlanan gelir yaklaşık 40-50 milyar dolar aralığındadır. Dolayısıyla Türkiye'de günümüze kadar yurt dışından gelen gayrimenkul yatırımlarının 5 katından daha fazlası önümüzdeki yıllarda gelebilir."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir