Yapı denetim firmalarına ceza yağdı

rt

Aldığı inşaatın; projesinden temel atmasına, anahtar teslimine kadar herşeyinden sorumlu olan yapı denetim firmalarına 2014 yılında ceza yağdı. Denetimlerden geçemeyen firmaların neredeyse üçte biri kusurlu çıktı.

ÜÇTE BİRİ ARIZALI ÇIKTI

Son dönemde yapı denetim firmalarına yönelik denetimlerini artıran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yüzlerce firmaya faaliyetlerini geçici durdurma cezası verdi ya da izin belgelerini iptal etti.

Bakanlık verilerine göre 2014 yılında 635 adet yapı denetim kuruluşunun denetim faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğu ortaya çıktı. Bakanlıktan üç ya da daha fazla geçici durdurma aldığı tespit edilen 65 yapı denetim kuruluşunun ise izin belgeleri iptal edidi.

1870 YAPI DENETİM FİRMASI VAR

ESD-Ankara'nın haberine göre 2014 yılında 212 yeni yapı denetim kuruluşuna Yapı Denetim İzin Belgesi verildiği ifade edildi.

Diğer taraftan yapı denetim kuruluşlarınca denetlenen toplam inşaat alanının 562 milyon metrekareye ulaştığı belirlenirken, toplam iş sayısının 315 bin adet olduğu bildirildi. Denetimlerde neredeyse üçte bire yakını cezalandırılan yapı denetim kuruluşlarının toplam sayısının ise 1.870'i bulduğu kaydedildi.

SAHADA 37 BİN KONTROL ELEMANI VAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan edinilen bilgiye göre 2014 yıl sonu itibari ile Ulusal Yapı Denetimi Sistemi'ne kayıtlı kontrol elemanı sayısı 37 bin 412 olarak gerçekleşti.

Yine 2014 yıl sonu itibari ile Ulusal Yapı Denetimi Sistemi'ne kayıtlı yardımcı kontrol elemanı sayısı da 6 bin 541'i buldu. Son olarak 2014 yılında bin 463 adet mimar ve mühendise Denetçi Belgesi verilirken, 45 adet laboratuvar kuruluşuna da Laboratuvar İzin Belgesi verildi.