Euro
9.7227
0.52%
Dolar
8.0779
0.25%
Altın
459.06
-0.29%
Borsa
1.386
-1.55%
Bitcoin
463.906
1.29%
13ºC
İstanbul
Sağanak yağış 13 C
  Yaşadığımız yeri değiştirmenin 3 nedeni

  Yaşadığımız yeri değiştirmenin 3 nedeni

  Kimliğimizi dışa vurduğumuz, bize ait korunaklı ve özel bir alanı neden değiştiriyoruz? İşte yanıtı...
  • 05.12.2015 - 09:43

  Evin rengi, dekorasyonu, seçtiğimiz eşyalar ve bahçeler dış dünyaya kimliğimizi gösterdiğimiz parçalar... Peki kimliğimizi dışa vurduğumuz, bize ait korunaklı ve özel bir alanı neden değiştiriyoruz, taşınmamızın nedenleri neler? Türkiye'de bu konuyla ilgili açıklanmış bilimsel verilere dayanan bir araştırma olmasa da Türkiye'nin şartları ve konut alışkanlıkları belli başlı nedenleri önümüze sermeye yetiyor. Bu nedenleri üç ana başlık altında toplayabiliriz. İşte yaşadığımız yeri değiştirmemizin nedenleri...

  Yaşadığımız yeri değiştirmenin 3 nedeni #1

  KONUT VE MESKEN İLE İLGİLİ NEDENLER

  Ev değiştirme ya da taşınma konusunda bizi harekete geçiren nedenlerin en yaygını evin, apartmanın, sitenin ya da semtin koşulları oluyor. Burada gelir düzeyindeki veya konut fiyat/kiralarındaki değişiklikler ise ön plana çıkıyor. Daha uygun kiralı bir eve geçme eğiliminde olanların oranı daha yüksek bedele mal olmasına rağmen daha iyi şartlar sunan bir eve geçmek isteyenlerin oranından daha düşük. Diğer önemli bir taşınma motivasyonu ise kiracılıktan çıkıp kendi evinin sahibi olma arzusu.

  AİLEVİ NEDENLER

  Ana başlıklarımızdan ikincisi ailevi nedenler ile taşınma ihtiyacı ve gerekliliği hissedenler. Burada en büyük yoğunluk medeni durumdaki değişiklik. Evlenen çiftlerin önceliği ve yapılacaklar listesinin en üstelerinde yazan madde yeni bir ev bulmaktır, adı üstünde "ev'lenmek. Ailelerin yanından veya tek başına yaşadıkları konutlardan birlikte yaşayacakları evlere geçen yeni evli çiftlerin ardından ailevi nedenlere bağlı taşınma ve konut değiştirmedeki en önemli etken çocuk sahibi olma. Bu uzun sürece dayalı bir taşınma etkisi de yaratabilir. Aileye yeni katılacak üyenin haberi ile birlikte oturulan konuta farklı bir gözle bakılmaya başlanır. Evlilik öncesi bunu planlayan çiftler bile yeniden bir değerlendirme yaparlar. İkinci bir çocuğun söz konusu olması ev değişikliği konusunu gündeme getirir. Çocukları bakımı için ailelere daha yakın oturma ihtiyacı, yatılı bir bakıcı ile çalışma gereksinimi, çocukların eğitimi için taşınma düşüncesi sırasıyla bu başlığın altını dolduran diğer nedenler.

  Yaşadığımız yeri değiştirmenin 3 nedeni #2

  PROFESYONEL NEDENLER

  İşe bağlı taşınmalar ve konut değişikliklerini üçüncü ana grup olarak değerlendirebiliriz. Yeni bir iş bulma ya da işler arasında geçiş yapmak önemli bir taşınma kalemi. Özellikle İstanbul'da iş yerinin ve evin konumu her türlü iş değişikliğinde en önemli gündem maddelerinden biri. Haftalık 45 saat ve üstü çalışan insanların trafikte veya toplu taşımada 3 saatlik ve daha uzun zaman dilimleri geçiriyor olmaları birçoğu için kabul edilebilir değil. Bu nedenle çok yakın olmasa da daha rahat ulaşılabilir konumlara taşınma eğilimi sık görülen bir unsur. Yeni başlangıçlar, atanmalar veya yeni şehirlere geçmek nasıl taşınmak için bir nedense profesyonel hayatı bitirmek de öyle.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir