Yatırımcıların gözü Armutlu'da

k

İstanbul-İzmir Otoyol projesi Yalova bölgesindeki arsa, konut ve tarım arazilerinin fiyatlarının yükselmesine neden olurken yatırımcıların dikkatini çeken bir başka bölge ise Yalova’ya bağlı Armutlu oldu.

Otoyol projesi İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indiriyor. Bu nedenle ciddi bir hareketliliğe neden olan proje güzergah üzerinde gayrimenkullerin fiyatlarının artmasına neden oluyor.

DÖRT MEVSİM YAŞANABİLİR

Otoyol güzergahı üzerinde bulunan Yalova uzun zamandır Araplar’ın talep gösterdiği bir bölge. Yalova’nın dikkat çeken Armutlu bölgesi ise denizi ve jeotermal suları ile yabancıların ilgi odağı halinde.

Dört mevsim yaşanabilir olması bölgeyi yerli ve yabancıların gözdesi haline getirdi. Yatırımcıların arayışa girdiği Armutlu’ya ulaşım yeni otoyol projesi ile Yalova veya Orhangazi’den yapılabilecek.

Marmara Denizi’nin doğusunda Gemlik Körfezinin kuzeyinde yer alan bölgeye Mudanya ve İstanbul’dan İDO deniz ulaşımı bulunuyor.

YABANCI AKINI VAR

Antalya ve İstanbul’dan sonra yabancıya konut satışında üçüncü sırada olan Yalova yapılacak otoyol projesi ile daha çok ilgi çekiyor.

Yeşil doğası, denizi, İstanbul’a yakın olması ve ulaşım alternatifleri ile ön plana çıkan Yalova’da otoyol güzergahında kamulaştırma çalışmaları gündemde. Rayicin üzerinde fiyat ile kamulaştırma yapılan bölgelerde projenin bitimine doğru fiyatların tavan yapacağı söyleniyor.

YATIRIMLAR ARMUTLU'YA KAYIYOR

Şifalı jeotermal suları, turizm tesisleri ve devremülk projeleri ile öne çıkan Armutlu’ya yatırım yapan ciddi kuruluşlar bulunuyor. Marmara bölgesinin en temiz denizine sahip kıyı ilçelerinden birisi olan ilçe denizi, kaplıcası ve doğasıyla dört mevsimi bir arada yaşayan ender yerlerden biri olarak dikkatleri çekiyor.

Çevresinde bulunan kayalık alanlar zıpkınla dalmaya ve su sporlarına uygun. Bu spor faaliyeti Bozburun ve Ayıburnu açıklarında yapılıyor. Esenköy, Armutlu kıyı şeridi ile Çınarcık Deveboynu ve Şenköy mevkii kıyı şeridinde Levrek, Karagöz, Orkinos vb. zıpkınla avlanabilecek balık türleri bol olarak bulunmakta.

Balıklar için yaşama ortamı olabilecek nitelikteki kayalık kıyı şeridi ülkemizin serbest dalış ve zıpkınla dalışa en uygun sahalarından birisidir.

İLGİ ARTIYOR

İlçenin gerek jeotermal kaplıcalara, gerekse Marmara Bölgesi'nin en temiz denizine sahip olması turistik önemini arttırmakta. Sağlık turizmi acısında da her yıl önemli bir o kadar artan ilçede yerli ve yabancı yatırımlar bulunuyor.

Proturca Gayrimenkul Geliştirme Yönetim Kurulu Başkanı Çağrı Acar konuya ilişkin açıklamasında “Armutlu bölgesine ilgi her geçen gün artıyor. Bölge, gerek yurt içi yatırımcı gerekse yurt dışı fonların ilgisini çekiyor. Bu fonlardan bazıları ile görüşmelerimiz devam ediyor. Yeni otoyol projesi ve Yalova-Armutlu yolunun düzenlenmesi bu bölgeyi öne çıkardı. Özellikle Armutlu’da bulunan termal suların radyoaktifliğinin yüksekliği hem tedavi hemde yaşlandırmayı yavaşlatması açısından Türkiye’nin en değerli sularındandır.” ifadesini kullandı.