Petrol
83.35
0.81%
Euro
19.5577
0.05%
Dolar
18.6393
0.01%
Altın
1.061
0.23%
Borsa
4957
0.00%
Bitcoin
321.661
-1.58%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C
  Yatırımcıya CED ve ruhsatı hazır arsa tahsis edilecek

  Yatırımcıya CED ve ruhsatı hazır arsa tahsis edilecek

  Şartları yerine getiren yatırımcıya, ÇED izinlerinin bile devlet tarafından alındığı hazır arsa verilecek.
  • 04.06.2016 - 09:52

  Yatırımcıya CED ve ruhsatı hazır arsa tahsis edilecek #1

  TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun teklifi bir dizi düzenlemeyi de beraberinde sunuyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı vatandaş odaklı düzenlemeleri hayata geçirmeyi planlıyor.

  Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, ilk düzenleme maden sahaları için gerçekleştirilecek. Sahalar, geçmişte en çok parayı teklif edene veriliyordu. Şimdiyse yeni bir model devreye giriyor. Akşam'ın haberine göre, artık termik santral kurma şartını yerine getiren yatırımcıya Çevresel Etkisel Değerlendirme (ÇED) izinlerinin bile devlet tarafından alındığı hazır arsa teslim edilecek.

  VATANDAŞ ODAKLI POLİTİKA

  Maden özelleştirilmesi konusunda yapılacak düzenleme hakkında bilgi veren Bakanlık yetkilileri, eskiden maden sahalarının ihalede en çok parayı verene tahsis edildiğini ifade etti. Eskiden önemli olanın devlet geliri olduğunu kaydeden yetkililer, artık kamunun önceliğinin vatandaş temelli politika olduğunu açıkladılar.

  ÇED VE RUHSATI DA HAZIR

  Yetkililer, “Diyelim ki A sahasında şu kadar kömür rezervi var, termik santral kurulmasını istiyoruz. Eskiden yatırımcı ‘Sahayı ver, üretip sisteme satarım’ diyordu. Biz para almayacağız, en ucuz elektrik vermeyi garanti edene sahayı vereceğiz. ÇED izniyle, ruhsatla uğraşmayacak. Yani termik santrali kurup elektriği üreteceği şekilde hazır sistemi vereceğiz. Böylece yerli kömürün sisteme girişini sağlayacağız” dedi.

  BÜYÜK SAHA BÖLÜNECEK

  Bunun yanında tasarıdaki ekonomik nedenlerle maden sahalarının bölünmesi de bulunuyor. Büyük bir maden sahasının ruhsatını alan yatırımcının madenin belirli bir bölgesinde yaptığı maden araştırması sahanın geneline yayılacak. Bu bölünme ruhsat sahibi olan yatırımcının rızası alınarak gerçekleştirilecek.

  TÜRKİYE'DE ÜRETİM ŞARTI

  Yenilebilir enerjide de benzer bir model hazırlığı var. İhalelerde üretimi yapılacak kapasite için TEİAŞ’a katkı uygulaması kaldırılıyor. Çeşitli büyüklüklerde güneş sahaları belirlenecek. Tüm izinleriyle altyapısı hazır hale getirilecek.


  Görüş Bildir