Petrol
76.47
0.42%
Euro
19.6054
-0.42%
Dolar
18.6456
0.04%
Altın
1.079
0.70%
Borsa
4942
1.78%
Bitcoin
323.793
1.71%
14ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 14 C
  Yatırımınızı arsaya yapın

  Yatırımınızı arsaya yapın

  Uzmanlara göre gayrimenkul yatırımı yaparken nüfus artışı yüksek olan illerde konut yerine arsa satın almak daha fazla kazandırıyor.
  • 07.06.2016 - 09:02

  arsa

  Yatırımcı için gayrimenkul, vazgeçilmez bir yatırım aracı olma özelliğini korumaya devam ediyor. Uzmanlara göre, gayrimenkul yatırımı yaparken nüfus artışı yüksek olan büyükşehirlerin yanı sıra, Antalya, Gaziantep ve Urfa gibi şehirlerde konut yerine arsa satın almak tercih edilmeli.

  "NÜFUS ARTIŞI YÜKSEK GETİRİ SAĞLAR"

  Nüfusun hızlı arttığı, kentleşme oranının yüksek olduğu şehirlerde arsaların konutlardan daha yüksek getiri sağladığını ifade eden Century 21 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, "Nüfus artışı arsa fiyatlarını, bu da konut fiyatlarını yükseltir. Ama konuttaki bu yükseliş arsadaki kadar olmaz. Nüfus alan il ve ilçelerde mağaza olabilecek nitelikte dükkan ve ofis sahibi olmak da büyük kazançlar getirebilir. Hatta, işlek bir caddede, köşe başında, geniş çaplı dükkan satın aldığınızda, hayatınızın ilerleyen yıllarında sizi piyangodan para çıkmış kadar zengin edebilir.” Nüfus artışına göre şehirlerin sırasıyla İstanbul Ankara, Antalya, Gaziantep ve Şanlıurfa olduğunu vurgulayan Uzel, “Dolayısıyla bu illere yatırım yapan kazanacaktır” diye konuştu.

  İZMİR'DE KONUT FİYATLARI FIRLADI

  İzmir'de son dönemde konut fiyatlarının fırladığına dikkat çeken TSKB gayrimenkul değerleme firması Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, geçen yıl Karşıyaka'da 350 bin lira olan evin bugün 500 bin liraya çıktığını bildirdi. Özgür Düşünce'nin haberine göre; bir yılda İzmir'deki konutlarda yüzde 40-42 oranında bir artış olduğunu vurgulayan Maya, bu artışın kentsel dönüşümden kaynaklandığını aktardı. İzmir'in yanı sıra Konya ve Kayseri'de de yüzde 20 civarında bir artış olduğunu vurgulayan Maya, “Orada kalitenin artışı etken. Konya'da insanlar müstakil binalarda yaşıyordu ama şimdi site hayatıyla tanıştı. İçinde yeşil alanı olan, çocuk oynama alanları olan ve sosyal donatıları olan alanlarla tanıştı. Bu nedenle oralarda da bir hareketlilik söz konusu” dedi.


  Görüş Bildir