Petrol
94.27
-0.87%
Euro
18.2661
0.07%
Dolar
17.9592
0.01%
Altın
1.029
0.17%
Borsa
2857
0.00%
Bitcoin
434.320
-3.40%
21ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 21 C

  Yüksel Yağan: Hortuma dayanıklı binalar yapmalıyız

  Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Yüksel Yağan, şiddetli yağış ve lodosun getirdiği yıkımlara karşı hortuma dayanıklı binalar yapılması gerektiğini bildirdi.
  • 10.02.2015 - 15:29
  Yüksel Yağan: Hortuma dayanıklı binalar yapmalıyız

  dfbdf

  İstanbul'da Ocak ayında etkili olan şiddetli yağış ve lodos beraberinde büyük yıkım getirdi. Şubat ayında da yoğun kar yağışı ve fırtına bekleniyor. Tüm bu yaşananlar bir şeylerin değişmeye başladığına işaret olarak yorumlandı. Ancak kötü hava şartlarının niçin böylesine etkili olduğunun cevabı ise Meteoroloji Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Yüksel Yağan’dan geldi.

  AVRUPA GİBİ OLDUK

  Yağan, artık fırtınaların, aşırı soğuk havaların, su taşkınlarının, su hortumlarının ve gök gürültülü kar yağışlarının kapımıza dayandığını ifade etti. Yağan, “Kutupsal kökenli hava kültesinin Türkiye’yi etkileyen bileşeni, güney ve güney batılı olduğu için fırtınaya sebep oluyor. Bu kutupsal kökenli hava kütlesi Akdeniz çukuruna kadar indi. Dolayısıyla Avrupa’nın kış şartları artık Türkiye’yi de tesiri altına aldı” dedi.

  Yağan imar yasalarının hazırlanırken mutlaka meteoroloji biliminden faydalanılması gerektiğini vurgulayarak, “İmar yasaları buna göre düzenlenmeli. İmar yasalarını gözden geçirmeliyiz. Aksi takdirde meteoroloji dikkate alınmadan yapılan, binalar, viyadükler, köprüler, aşırı soğuktan fırtınalardan etkilenecektir” diye konuştu.

  HAZIRLIKLI OLMALIYIZ

  Yüksel Yağan, “Bundan sonra bizi daha değişik alışılagelmişten farklı hava koşulları bekliyor. Dolayısıyla şehirleşmenin ve yapılaşmanın çok olduğu yerlerde meteoroloji biliminin daha etkin olarak kullanılması gerekiyor. Biz nelere hazırlıklı olmalıyız? Örneğin 6-9 Ocak sürecindeki gibi çok soğuk havalara, şu anda Edirne’de yaşanan su taşkınlarına, Antalya’da yaşandığı gibi su hortumlarına, gök gürültülü kar yağışlarına (Kar orajı) ve fırtınalı havalara hazırlıklı olmalıyız” dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir