Petrol
88.09
3.46%
Euro
18.2624
0.70%
Dolar
18.5265
0.13%
Altın
1.008
2.02%
Borsa
3392
6.67%
Bitcoin
364.205
1.40%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Zaha Hadid'in sadece adı kaldı

  Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, onaylanan kentsel dönüşüm projesi planı için “Proje değişti, mimar Zaha Hadid’in sadece adı kaldı” dedi.
  • 10.02.2015 - 16:03
  Zaha Hadid'in sadece adı kaldı

  BRTTR

  Kartal kentsel dönüşüm projesi, 2007 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen çalışma kapsamında Pritzker ödüllü mimar Zaha Hadid’e yaptırıldı.

  Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, plan vatandaşları mağdur edeceği endişesi ile mahkemeye taşındı ve 4 kez iptal edildi. Maliyeti 5 milyar dolar olarak açıklanan plan için 7 yıl sonra onay çıktı.

  350 HEKTARA DÜŞTÜ

  İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan projede plan notları üzerinde çalıştıklarını söyleyen Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz, ilk etapta 550 hektar olan alanın 350 hektara düşürüldüğünü söyledi. 1/5000’lik planları onaylanan projede 1/1000’lik planları yapacaklarını belirten Öz, “Proje 7 yıl önceki gibi değil, değişti. Zaha Hadid’in sadece adı kaldı. Dap Yapı’nın sahilde Emlak Konut ile yaptığı proje ve Şua İnşaat’ın kentsel dönüşüm projesi planlanan alanda değişikliğe yol açtı” diye konuştu.

  Başkan Öz, daha önce yaptığı açıklamalarda Zaha Hadid projesini eleştiriyordu. Öz şunları söyledi: “Proje yapılmaz diyorduk çünkü alt yapısı yoktu ve ev sahibi vatandaşların mağduriyeti söz konusuydu. Biz vatandaşları proje alanında çıkardık ve sadece iş merkezleri için planlama yaptık. Buradaki hak sahipleri ile de tek tek görüşüp ona göre plan hazırlandı.”

  Proje ile ilgili çalışma yapacak ekibi Dubai ve Paris’e inceleme yapmak üzere yolladıklarını belirten Öz, Kartal’da yüksek bina kuleler yapılacağını ifade etti. Öz, “Tabana yayılan bir yapılaşma yerine, yüksek ama etrafında yeşil ve boş alanların olduğu yapılaşmayı tercih ediyoruz” dedi.

  YENİ PLANIN ASKIYA ÇIKMASINI BEKLİYORLAR

  Ağırlıklı olarak ticaret ve turizm yapılarının yer alacğı Kartal’da, opera evi, park, oteller, restoranlar, yat limanı ve marina da planlanıyor. Plana geçtiğimiz yıllarda dava açan İstanbul Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi yetkilileri ise yeni planın askıya çıkmasını beklediklerini söyledi. Daha önce açtıkları davaların lehlerine sonuçlandığını hatırlatan yetkililer, “Temeli sağlam olmayan bir binada nasıl tadilat yapılır bilemiyoruz. İnceleme sonrası gerekirse yeni dava açılır” dedi.


  Görüş Bildir