taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.49805
6.2094
1203.53
92708.56
213.025

Erdoğan: IMF bizimle ilgili tahminleri tutturamadı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Peru'daki İş Forumu'nda IMF'nin Türkiye ile tahminlerinden bahsetti.

İHA | 04.02.2016 - 01:06..
Erdoğan: IMF bizimle ilgili tahminleri tutturamadı

erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Peru Devlet Başkanı Ollanta Humala ile birlikte iş forumuna katıldı. Forumun hayırlara vesile olmasını dileyerek başladığı konuşmasında Erdoğan, iki ülkenin mesafe olarak uzak olmasına rağmen ortak bağların var olduğunu kaydetti. Erdoğan, Peru ile ilişkilerin ortak geleneğinden güç ve cesaret alarak karşılıklı dayanışma içinde sürdürmek, fiziki mesafeyi gönülleri birleştirerek aşmak istendiğini kaydetti.

“AVRUPA’DA KAMU BORCU EN DÜŞÜK ÜLKELERDEN BİRİ OLDUK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2014 yılında gayrisafi yurt içi hasılanın yüzde 1.3’ü seviyesinde gerçekleşen bütçe açığında Avrupa’da kamu borcu en düşük ülkelerden biri olunduğunu ifade etti. 2003 yılından bu yana 163 milyar dolar doğrudan yatırım gerçekleştiğini ifade eden Erdoğan, en fazla uluslararası yatırım çeken 12. ülke konumunda olunduğunu söyledi. Erdoğan, geçen yılın 11 ayında 14.1 milyar doları geçen yatırım performansına ulaşıldığını söyledi. Dünyada 50 milyar doların üzerinde yatırım olduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye G20 ülkeleri arasında gayrı safi yurt içi hasılasını en fazla arttıran 3’üncü ülke olduğunu ifade etti.

IMF 2015 Dünya Ekonomik Görünüm raporuna göre Türkiye’nin 2020 yılına kadar büyüme göstererek ülkeler arasında olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Biz bu rakamın çok daha yüksek gerçekleşeceğine inanıyoruz. IMF bizimle ilgili tahminlerini tutturamadı. Onun üzerinde çıktık. Yine tutturamayacak. Göreve geldiğimizde bizim IMF’ye borcumuz biliyorsunuz 23 buçuk milyar dolardı. Ama şimdi bizim borcumuz yok. Çünkü verdiği borcu idare etmiyor. IMF Size borcu veriyor, verdikten sonra sizi siyaseten de idare etmeye çalışıyor. Böyle bir Uluslararası Para Fonu olur mu? Madem ki para veriyorsunuz, paranız nereye harcanıyor bunu takip edin. Ama kalkıp siyaseten bizi idare etmeye kalkmayın. Bunu IMF Başkanına söylemiştim bir ara. Bizi siyaseten idare edecekseniz kusura bakmayın. Ben öyle bir Başbakan değilim. Borcunuzu verdiniz. Belli aralıklarla gelir takip edersiniz siyaseten takip ederseniz kusura bakmayan biz öyle bir yönetim değiliz.”

"IMF BİZDEN BORÇ DA İSTEMİŞTİ"

IMF’nin Türkiye’den 5 milyar dolar borç istediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2015 yılı sonu itibariyle 107 ülkede 322 milyar değerinde 8 bin 693 projeyi başarıyla tamamladığını kaydetti. Erdoğan, cumhuriyetin kuruluşunun 100. yılı olan 2023’te en büyük ekonomisi olan 10 ülke arasında yer almak amacında olunduğunu söyledi. Erdoğan, üzerinde durulması gereken en önemli hususun serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin en kısa sürede tamamlanması gerektiğini ifade etti. 4 etabın bittiğini 5.etabında Hazirana kadar bitirmek sureti ile yani hamlenin yapılacağını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, anlaşma nihayetinde firmalara uygun ve güvenli çalışma alanı oluşturmayı istediklerini söyledi. İlişkilerin uzun süreli ve sağlıklı olarak sürdürme imkanına sahip olunduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, iş adamlarının bu imkanları kullanmaya çağırdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ortak adımlar konusunda ortak düşünceye sahip olunduğunu belirterek, Türkiye’nin bu konuda ilave önlemleri almaya hazır olunduğunu ifade etti.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)