taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.33185
6.0991
1220.84
94246.59
209.216

Erdoğan-Putin yakınlaşmasıyla dalga geçenlere Atatürk'lü kapak

Gazeteci yazar Engin Ardıç, Rusya lideri Putin'in Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik sözleriyle dalga geçenlere, Atatürk ve Lenin'in arasındaki ilişkiyi hatırlattı.

20.12.2014 - 06:22..

Erdoğan-Putin yakınlaşmasıyla dalga geçenlere Atatürk'lü kapak

Avrupa Birliği ve ABD'nin, Ukrayna krizi nedeniyle uyguladığı ekonomik ve siyasal baskı sonrası Rusya, son birkaç yılda ABD ve Avrupa Birliği'yle ilişkileri soğuyan Türkiye'yle daha yakın diyaloglar kuruyor.

Öyle ki, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus hükümetinin bütün bakanlarıyla ve 100 milyar dolarlık kaynakla Türkiye'ye gelerek, Erdoğan'la kritik görüşmelerde bulundu. Putin, Türkiye gezisi sonrası Erdoğan'ın uluslararası politikalara yönelik tutumunu "sağlam adam" olarak yorumladı.

Erdoğan ve Putin aracılığıyla Türkiye ile Rusya arasındaki bu yakınlaşma, yurt dışı ve yurt içinde bazı siyasetçiler ve medya mensuplarınca "tehlikeli" bulundu, hafife alındı, hatta dalga konusu oldu.

ENGİN ARDIÇ'TAN ATATÜRK'LÜ KAPAK

Engin Ardıç, Sabah Gazetesi'ndeki köşesinde, özellikle Türkiye'de bu yakınlaşmayı küçümseyenlere, ülkenin Rusya ile birlikte krize gireceğine inananlara, Atatürk ile Lenin'in politik ilişkilerini hatırlattı.

İşte Engin Ardıç'ın o yazısı..

ABD'NİN YENİ TATİL BELDESİ: KÜBA

Küba'da kişi başına ortalama gelir 30 dolarmış (yazıyla otuz), Türk komünistlerine saygılarımla arz ederim.

Küba'yı Sovyetler Birliği iyi kötü ayakta tutuyordu, SSCB sona erince Küba da şişti. Kapitalizme dönmek için Castro'nun ölümünü bekleyen Küba, adam direndikçe daha da kötüye sarıyordu. Baktı ki o taraftan hayır yok, Obama kendisi kolları sıvadı.

Şimdi 1959 yılından beri süren Küba-Amerika düşmanlığı sona ermek üzeredir, Amerikan sermayesi de Küba'ya dönmek için iştahla bekliyor.

Bakalım mafya da dönecek, Küba, diktatör Batista döneminde olduğu gibi gazinoları, kumarhaneleri ve mambo topluluklarıyla gene renkli bir Amerikan tatil beldesi olacak mıdır?

(Mambocular ikiye ayrılır: Perez Prado taraftarları ve Tito Puente yandaşları, bendeniz birinci fraksiyondanım. Xavier Cugat'ı da yabana atmayalım.)

KRİEPKİY ÇELOVYEK

Başka bir gelişme de bizim buralarda yaşanıyor: Türk-Rus yakınlaşması! Önce vizeler kaldırıldı, sonra sıra ortak yatırımlara geldi.

Eh, halklar arasında bu bağ çok daha önceden kurulmuş, bazı çapkın erkeklerimiz "Nataşa" tabir edilen bazı Rus kızları sayesinde insana alışmışlardı... (On iki yıl önce Saint-Petersburg'da kaldığımız otelin resepsiyonunda Nataşa adında bir kız çalışıyordu, "Antalya çok güzelmiş, tavsiye eder misiniz, gideyim mi?" diye sordu, biz de dedik ki "aman kızım bu isimle gitme sakın!")

Geleneksel Türk-Rus düşmanlığı tarihe karışıyor. Çar ile padişah kavgası gerilerde kaldı. Bu tarihi bir dönemeçtir. Bu da elbette Avrupa Birliği'nin hiç hoşuna gitmiyor.

Rusya bugün içine düştüğü krizden çıkacak ve daha da güçlenecektir, "Rusya battı bizi de batıracak" diye bağıran "Tayyip düşmanlarına" aldırmayınız.

Hayır, Türkiye yanlış ata oynamıyor. (Yanlış ata oynayanlar, Hocaefendi'ye yaltaklanan sözde liberallerdir.)

Her iki ülke de "eski güçlü günlerine" dönme azmi içindedir.

Her ikisi de Batı'nın dalavereci tutumundan çok çekti.

Türkiye, Avrupa Birliği'nin kendisini almayacağını anladı, üstelik hükümetimizi gizlice devirme çalışmalarının da farkına vardı, alternatif arıyor. (Putin, Erdoğan için "kriepkiy çelovyek" demiş, "sağlam adam" anlamına geliyor.)

ATATÜRK'LE DALGA GEÇEBİLİR MİYDİNİZ

Ne yani, Atatürk ile Lenin'in de aralarından su sızmıyordu, o zamanlar buna kim karşı çıkabilmişti?

Lenin, Türkiye'nin Batı'yla SSCB arasında bir "tampon devlet" oluşturması uğruna, Türkiye'de komünizmin ezilmesine ses çıkarmamış, örneğin Kemalistler tarafından öldürülen TKP kurucusu Mustafa Suphi'nin hesabını bile sormamıştı...

Daha sonra Stalin'in dostluğu bozup bizden üs hatta toprak istemesinin hesabını soranlar haksız değillerdir ama bu hesabı azıcık da dünya savaşında Almanya'ya yatan Milli Şef yönetiminden sorsunlar!

Şimdi bir kısım muhalefetimiz AB'ye (aslında gene Almanya'ya!) yatarak son gelişmelerle "çar ile sultan anlaştı" diye dalgasını geçiyor... Bunlar, Türkiye'nin

AB'ye girebilmesi için zayıflamasını, hatta bölünmesini, Kürtler'in ayrılmalarını isteyenlerdir.

Atatürk-Lenin anlaşmasıyla aynı şekilde dalganızı geçebilir miydiniz, sizi kabak gibi oyarlardı.

Erdoğan-Putin yakınlaşmasıyla dalga geçenlere Atatürk'lü kapak

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir