taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Erdoğan'ın Barış Kartalı projesi teslim töreni konuşması - izle

Başbakan Erdoğan 'Barış Kartalı Projesi' töreninde açıklamalar bulundu.

21.02.2014 - 15:04..
Whatsapp ile paylaş

Erdoğan'ın Barış Kartalı projesi teslim töreni konuşması - izle

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Konya'da yapılan Barış Kartalı Projesi'nin teslim töreninde yaptığı açıklamasında, 'Biz kendi mühendislerimize güvendik. 109 helikopter TSK'ya katılacak' dedi.

Erdoğan'ın Barış Kartalı projesi teslim töreni konuşması - izle

Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

"4 uçağımızı teslim alacağız, inanıyorum hava kuveetlerimiz büyük güce sahip olacak. Savunma sanayimizi geliştirmek ve savunma gücünümüzü tahkim etmek için tüm imkanlarımızı kullanıyoruz. Biz kendi mühendislerimize güvendik. 109 helikopter TSK'ya katılacak.

'3 BUÇUK MİLYAR DOLARLIK BİR ADIM ATTIK'

ATAK helikopterlerimizin üretimine başladık. Bugün de genel maksat helikopterleriyle ilgili 3.5 milyar dolarlık bir adım attık. İnsansız hava araçlarımız geliştirme aşamalarını tamamlandı. Milli uydularımızı fırlatıyoruz. Milli tasarım uçağımız HÜRKUŞ gökyüzüyle buluştu.  

'DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZI ORTADAN KALDIRMAYI DÜŞÜNÜYORUZ'

Kendilerine olan güveni boşa çıkarmadığı için bu süreçte sorumluluk üstlenen herkese şükranlarımı sunuyorum. 2023'te savunma sanayi alanında dışa bağımlılığımızı yüzde 100'e yakın oranda ortadan kaldırmayı düşünüyoruz.  

'BARIŞ KARTALI TSK'NIN GÖREN GÖZÜ'

Barış Kartalı uçakları TSK'nın gören gözü olacak. Her türlü tehdite karşı erken uyarı görevini yerine getirecektir. Üretiminde Türk savunma sanayiinin etkin rol almış olmasından onur duyuyorum. Ülkemizin önde gelen savunma sanayii kuruluşları önemli görevler üstlendiler.

'PROJENİN BEDELİNİN YARISI ÜLKEMİZE GERİ KAZANDIRILDI'

HAVELSAN, TUSAŞ, MİKES, ASELSAN, THY firmalarımız önemli görevler yaptılar. Karmaşık sistemler içeren bu projenin toplam bedelinin yarısı ülkemize geri kazandırılmıştır. Barış Kartalı ülkemize, milletimize, TSK'ya hayırlı olsun. Gücümüze güç katmasını diliyorum. Projede emeği geçenleri kutluyorum."

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir