taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7491
6.3864
1475.87
108658.98
272.724
42534.91

Erzurum’da öğrenciler okula kar üstü araçlarla gidiyor

Erzurum merkeze ve Tekman ilçesine bağlı köy ve mezralarda oturan öğrenciler, kapalı yolları kar üstü araçlarla geçerek okula gidiyor. Bu zorlu yolculuk 3 ile 5 saat arasında değişiyor.

DHA | 16.01.2019 - 09:22..
Whatsapp ile paylaş

Erzurum merkeze ve Tekman ilçesine bağlı bazı köy ve mezralarda oturan, eğitimlerini kent merkezindeki ilkokul ve ortaokullarda sürdüren öğrenciler, kış mevsiminde yollar kapalı olduğu için ya yakınlarının yanında ya da kiraladıkları evlerde kalıyor. Çocuklar, yarıyıl tatili öncesi fırtınanın taşıdığı kar nedeniyle yolları sürekli kapalı olan köy ve mezralara, kar üstü araçlarla taşınıyor. İkinci yarıyıl başlamadan önce de kent merkezine yine aynı araçlarla getiriliyor.

Erzurum’da öğrenciler okula kar üstü araçlarla gidiyor

Öğrenciler köylerine kar üstü araçla ulaştırıldı İZLE

21 ÖĞRENCİ TAŞINIYOR

Kent merkezindeki çeşitli ortaokul ve ilkokullarda öğrenim gören 21 öğrenci, bu şekilde taşınıyor. Bu öğrencilerden merkeze 50 kilometre uzaklıktaki Tekman ilçesinin Taşkesen köyüne bağlı Şahvelat mezrasında oturan 7 öğrenci, yarıyıl tatili öncesi yeni Tekman karayolu üzerindeki Toparlak köyünden alındı. Öğrenciler, Erzurum Büyükşehir Belediyesi'ne ait kar üstü araçla mezraya götürülmek üzere yola çıkarıldı.

Erzurum’da öğrenciler okula kar üstü araçlarla gidiyor

3 SAAT SÜREN ZORLU YOLCULUK

Palandöken'in karlı doruklarını aşan Yaşar Oğan yönetimindeki kar üstü araç, öğrencileri yaklaşık 3 saat süren zorlu yolculuğun ardından evlerine ulaştırdı. Öğrencileri bırakıp geri dönen araç, merkeze bağlı Aziziye ve Çakalok ile Tekman ilçesinin İncesu ile Küçük Geçit mezralarında oturan 14 öğrenciyi de evlerine götürdü.

Erzurum’da öğrenciler okula kar üstü araçlarla gidiyor

TATİL BİTİMİNDE AYNI ARAÇLA DÖNECEKLER

Öğrencilerle birlikte yolculuk yapan Şahvelat mezrasında oturan İlhami Gürbüz, kışın tek ulaşım aracı olarak kar üstü aracı kullandıklarını söyledi. Gürbüz, "Yolumuz Palandöken Kayak Merkezi'nin hemen arkasından geçiyor. Bu yolda fırtına hiç eksik olmaz ve yolumuz açılamaz. Bu nedenle belediye bizleri acil durumlarda kar üstü araçlarla taşıyor. Allah devletimize zeval vermesin. Kar üstü aracın işlerinin yoğun olması nedeniyle öğrencilerimiz birkaç gün erken tatile giriyor. Tatilin bitimine bir gün kala öğrenciler yine kar üstü araçla Erzurum'a taşınacak" dedi.

Erzurum’da öğrenciler okula kar üstü araçlarla gidiyor

ÖNCE KORKTULAR SONRA ALIŞTILAR

Kazım Yurdalan Ortaokulu 8'inci sınıf öğrencisi Mert Gürbüz ise ilk zamanlar kar üstü araçla yolculuk yaparken çok korktuğunu, fakat alıştığını ifade etti. Gürbüz, "Erzurum'da teyzemlerin yanında kalıyorum. 15 tatil nedeniyle köyümüze gidiyoruz. Yolumuz kardan kapalı olduğu için her yıl olduğu gibi bu yıl da kar üstü araçla gidiyoruz. Hepimiz alıştık. Kar üstü araç, uçurumun kenarından geçse de korkmuyoruz. Yolculuk kar ve sis arasında olunca zor oluyor. Evimize döndüğümüz için mutluyuz. Ailemizi çok özledik" şeklinde konuştu.

Erzurum’da öğrenciler okula kar üstü araçlarla gidiyor

Günün önemli gelişmeleri VİDEO

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir