taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7842
6.4585
1491.26
98415.34
277.326
46078.6

Eski Yargıtay üyesine FETÖ'den 10 yıl hapis

Yargıtay yapılanmasında grup sorumlusu olan Mustafa Kemal Tepedelen'e, hapis cezası verildi.

AA | 20.05.2019 - 16:20..
Whatsapp ile paylaş

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "Yargıtay yapılanması"nda grup sorumlusu olan eski Yargıtay üyesi Mustafa Kemal Tepedelen, 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Tepedelen'in, "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan ilk derece mahkemesi sıfatıyla Yargıtay 9. Ceza Dairesi'nde yargılanmasına devam edildi.

ÖRGÜTSEL TOPLANTILARA KATILMAMIŞ

Yargıtay ek binadaki salonda görülen duruşmaya, tutuklu sanık Tepedelen ile avukatı katıldı. Esas hakkındaki savunmasında suçlamaları kabul etmeyen Tepedelen, örgüt üyesi olmadığını öne sürdü. FETÖ'ye ait okullarda okumadığını iddia eden Tepedelen, örgütsel stratejilerin belirlendiği toplantılara da katılmadığını savundu.

SAVUNMASINI TAMAMLAYINCA ARA VERİLDİ

Tepedelen, örgütün şifreli haberleşme ağı ByLock kullandığına ilişkin tespitleri de reddetti. Sanık Tepedelen ile avukatının savunmasını tamamlaması üzerine duruşmaya ara verildi.

12 YIL CEZADAN 10 YILA DÜŞTÜ

Daha sonra Yargıtay 9. Ceza Dairesi heyetinin aldığı karar, heyete başkanlık eden Daire Üyesi Fevzi Yıldırım tarafından okundu. Karara göre, sanık Mustafa Kemal Tepedelen'e, "FETÖ'ye üye olmak" suçundan, Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 314/2. maddesi gereğince alt sınırdan uzaklaşılarak, 8 yıl hapis cezası verildi. Terör suçlarında cezanın yarı oranında artırılmasını öngören 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'nun 5/1 maddeleri uyarınca sanığa verilen ceza, 12 yıla çıkarıldı.

İNDİRİM UYGULANDI

Sanığın duruşmalardaki hal ve tavırları nedeniyle TCK'nin 62. maddesinde indirim uygulanarak, ceza 10 yıla indirildi. Mahkeme heyeti, sanık Tepedelen'in tutukluluk halinin devamına da hükmetti. Bu karara karşı temyiz yoluna başvurulabiliyor. Temyiz istemini, Yargıtay Ceza Genel Kurulu görüşecek.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir