taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4494
Euro
7.1849
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.061
Bitcoin
43111.74

Ethem Sarısülük'ü vuran polisin cezası belli oldu

Ankara'daki Gezi Parkı eylemleri sırasında Ethem Sarısülük'ü başından vurarak ölümüne neden olan polis memuru Ahmet Şahbaz'la ilgili yürütülen disiplin soruşturması tamamlandı.

05.02.2014 - 11:55..
Whatsapp ile paylaş

Ethem Sarısülük'ü vuran polisin cezası belli oldu

Ankara 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ‘Meşru savunmada sınırın aşılması suretiyle öldürme’ suçundan yargılanan polis memuru Şahbaz’a 24 ay süreli kıdem durdurma cezası verildi. Polis Başmüfettişi’nin talep ettiği idari ceza Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu’nca da onandı.

İHRAÇ İSTENMEDİ

Bugün gazetesinin haberine göre; Sarısülük’ün ölümüne neden olan 1 Haziran 2013’teki olay sonrasında Şanlıurfa’ya tayin edilen polis memuru Şahbaz hakkında soruşturma yapan polis başmüfettişi ‘ihraç’ isteminde bulunmadı. Şahbaz’a verilen 24 ay uzun süreli durdurma cezasının Emniyet Örgütü Disiplin Tüzüğü’ndeki ilgili maddelerle de çeliştiği öne sürüldü.

HEDEF ALARAK ATEŞ ETMEDİM

Sarısülük’ün öldürülmesiyle ilgili 1 yıl 4 aydan 5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan polis memuru Ahmet Şahbaz, duruşmaya peruk takarak gelmişti. Şahbaz duruşmada şöyle ifade vermişti: “Hedef alarak ateş etmedim. Havaya ateş etmeseydim göstericiler beni linç edecekti. Olay sırasında kanunun bana tanıdığı silah kullanma yetkisinin doğduğu kanaatindeyim. Ethem Sarısülük hayatını kaybettiği için üzgünüm. Maktulün ölümünde benim hiçbir kusurum ve hatam yoktur. Maktulün ölümüne sebep verenler havaya ateş ederken bana taş atanlar ve saldıranlardır.”

Ethem Sarısülük'ü vuran polisin cezası belli oldu

MOLOTOF OLAYINDA MÜDÜRE SORUŞTURMA

İzmir’deki Gezi Parkı olaylarında AK Parti Çiğli İlçe Teşkilatı’nın molotofkokteyli atılarak yakılması olayında, Çiğli İlçe Emniyet Müdürü hakkında soruşturma izni verildi. İzmir İl İdare Kurulu polis müdürünün gerekli güvenlik önlemlerini almadığını belirtti. Müdürün, ‘görevi ihmal’ suçundan yargılanacağı iddia edildi. AK Parti Karşıyaka İlçe Başkanlığı’nın yakılması olayında ise eski İzmir Emniyet Müdürü Ali Bilkay, 3 emniyet müdür yardımcısı ile 1 şube müdürü hakkında soruşturma izni verilmedi. 3. Gezi iddianamesinde örgüt suçlaması İstanbul’daki Gezi Parkı olaylarına ilişkin hazırlanan ve aralarında Taksim Dayanışması üyesi ve Mimarlar Odası İstanbul Şubesi Genel Sekreteri Mücella Yapıcı, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin ve HDP Genel Başkan Yardımcısı Ender İmrek’in de olduğu 26 sanıklı üçüncü iddianame İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderildi. Savcı Hüseyin Nazmi Okumuş tarafından hazırlanan iddianamede sanıklara “Suç işlemek için örgüt oluşturmak”, “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “Kamu malına zarar vermek” suçlamaları yöneltiliyor. Gezi Parkı olaylarıyla ilgili daha önce 7’si yabancı uyruklu 255 kişi hakkında İstanbul 55. Asliye Ceza Mahkemesi’nde ve 4’ü tutuklu 36 kişi hakkında da İstanbul 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde iki Ethem ayrı dava açılmıştı.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir