taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.4601
Euro
7.1863
Altın
1628.22
Borsa
88125.04
Gram Altın
338.105
Bitcoin
38311.1

Ev almak isteyenler bu uyarılara dikkat

İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, ev alırken cazip fiyat ve kampanyaların yanı sıra projeyi yapan firma ve müteahhiti de iyi araştırmak gerektiğini belirtti.

23.02.2015 - 10:37..
Whatsapp ile paylaş
Ev almak isteyenler bu uyarılara dikkat

kyı

Ev almak için uzun yıllar çalışan vatandaşların gayrimenkul satın alırken mağdur olmamak için uzun vade, cazip fiyat ve kampanyaların yanı sıra projeyi yapan firma ve müteahhiti de iyi araştırması gerekiyor.

DİKKAT EDİLMELİ

Konut alacaklara uyarılarda bulunan ve evi almadan önce satış vaadi sözleşmesinin içeriği, yapılacak işin teknik şartnamesi, yüklenici firmanın geçmişi, gayrimenkulün yapılacağı arsanın üzerindeki ipotek, borç ve imar durumu konularında nitelikli bilgilerin alınması konusuna dikkat çeken İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, her önüne gelenin müteahhit olduğunu ve dikkat edilmesi gerektiğini belirtti.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) Başkanı Tahir Tellioğlu, yaptığı açıklamada, Türkiye’de her önüne gelenin müteahhitlik yapabildiğini bunun da hem kendilerini hem de vatandaşları mağdur ettiğini söyledi.

Türkiye’de 300 bine yakın müteahhit bulunduğunu ifade eden Tellioğlu, bunun mesleki bir çerçevenin, kanunun olmayışından kaynaklandığını belirterek yeterli sermaye gücü olan bir girişimcinin, hiçbir kanuna tabi olmadan istediği gibi “ben müteahhitim” diye ortaya çıkıp konut, işyeri yapabildiğini kaydetti.

EVRAKLAR MEMUR ÖNÜNDE İMZALANMALI

Tellioğlu, konfederasyon olarak ahlaki, teknik, sermaye gücü ve nitelikli insan kaynağı yeterliliği olmayan kişilerin bu mesleği yapmasına karşı olduklarını dile getirerek “Bunun için Müteahhitlik Hizmet Yasası’nın bir an önce TBMM gündemine alınması gerekiyor” diye konuştu.

Tellioğlu, kimi sözde müteahhitlerin bazen bir evi, birden fazla kişiye sattığını ve gayrimenkul alım-satımı, tapu sicili gibi evrakların memurun önünde imzalanarak gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir