taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.655
6.3536
1425.3
101849.19
259.163

Fabrika arazilerinde konut ve ofis projeleri yükseliyor

Şehir içinde kaldıkları için başka yerlere taşınan eski fabrikaların arazilerinde lüks konut, ofis, AVM, otel projeleri yükseliyor.

Ajanslar | 13.04.2015 - 11:21..
Whatsapp ile paylaş
Fabrika arazilerinde konut ve ofis projeleri yükseliyor

fabr

1980'li yıllarda sanayileşme hamlesi yapan Türkiye'de Levent, Bomonti, Kağıthane, Kartal, Basın Ekspres Yolu gibi bölgelerde birbiri ardına fabrikalar inşa edilmişti, İstanbul nüfusunun giderek artması, Mütekabiliyet Yasası ile yabancı yatırımcıların gayrimenkulde Türkiye'ye ilgisinin yükselmesi ve bu fabrikalann artan maliyetler nedeniyle şehir dışına taşınması, son yıllarda fabrika arazilerinde bir dönüşüm trendi doğurdu. Fabrikalar kent dışına taşınırken yerlerine lüks konut, ofis, AVM ve otel projeleri yapılmaya başladı. Arsa sıkıntısının yaşandığı kentte, Bomonti'den Ayazağa'ya, Basın Ekspres Yolu'ndan Levent'e, Kartal'dan Kağıthane'ye kadar eskinin fabrika üssü olan birçok bölgede hızlı bir değişim yaşanıyor. İstanbul'da son beş yılda 19 fabrika arazisi lüks konut, otel, AVM ya da ofis projesine dönüştü. 11 fabrika arazisinde dönüşüm çalışmaları hızla devam ediyor.

EN POPÜLERİ LEVENT

Eskinin fabrikalar bölgesi olan Levent, son 15 yılda dönüşümde en popüler semt oldu. Metrekare fıyatları ortalama 10 bin dolarlar seviyesine yükselen Büyükdere Caddesi, merkezi iş alanı haline geldi. Yerli ve yabancı yatırımcıların prestij alanı haline gelen semtte yer alan Roche İlaç Fabrikası Özdilek Park'a, Tekfen Ampül Fabrikası Tekfen Tower'a, Philips TV Fabrikası Metrocity'ye, Eczacıbaşı İlaç Fabrikası Kanyon'a, Deva İlaç Fabrikası Zorlu Ofıs'e dönüştü. Özdilek Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Özdilek, bölgede kalan son değerli arazi olan Levent'teki Roche ilaç firmasına ait fabrikayı 2004 yılında 27 milyon dolara satın almıştı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir