taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7055
6.3979
1404
98028.49
257.175

Facebook'ta telefon numaranızı paylaşmayın

En büyük sosyal paylaşım sitesine ilişkin mahremiyet kaygıları yine ayyuka çıktı.

18.01.2011 - 13:00..
Whatsapp ile paylaş

Facebook'ta telefon numaranızı paylaşmayın

Siber güvenlik uzmanları,kullanım koşullarındaki yeni bir değişikliğe dikkat çekerek, hesaplara adres ve telefon bilgilerinin yazılmaması uyarısında bulundu.

UYGULAMALAR TELEFON VE ADRES BİLGİNİZİ ALIYOR

Facebook blogunda önceki gün yayınlanan bir mesajla, uygulama geliştiricilerin siteye yükledikleri uygulamalarına abone olunurken kullanıcıdan istedikleri 'izin'e adres ve telefon bilgilerinin de dahil edildiği bildirildi. Başka bir deyişle, Facebook'ta bir uygulamayı kullanmak için işletmeciye erişim izni verirken, kim tarafından ve nasıl kullanılacağını bilmeden adres bilgilerini de vermiş olacağız.

YOLSUZLUKLARA YOL AÇIYOR

Facebook'un kullanıcı mahremiyetine başından beri birincil önemi vermediği eleştirisinde bulunan siber güvenlik uzmanları, adres ve telefon bilgilerinin de pazarlama amacıyla işletmeciye firmalara açılmasının ciddi yolsuzluk suçlarına yol açacağı uyarısında bulundu.

İngiliz The Independent gazetesinde yer alan habere göre, uygulamalara abone olurken telefon ve adres gibi bilgiler için ayrı ve açık bir izin süreci uygulansa bile, bu bilginin nasıl kullanılacağına ilişkin hiç bir güvencenin verilmemesi risk faktörü oluşturuyor.

FACEBOOK GÜVENCE ALTINA ALMIYOR

Sophos bilişim güvenliği firması teknoloji danışmanlaırndan Graham Cluley, bu tür bilgilerin nasıl ve kim tarafından kullanılacağı Facebook tarafından açık şekilde tanımlanıp bilgiler güvence altına alınmadıkça, kullanıcıların bu bilgileri siteden kaldırması tavsiyesinde bulundu.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir