taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7721
6.3625
1467.65
104167.73
271.832
49680.53

Faiz indirimi konut satışlarına olumlu yansıyacak

Gayrimenkul sektöründe sıkışıklığı aşmak üzere başlatılan seferberlik bankaların faiz indirimi ile devam ediyor.

21.08.2016 - 10:37..
Whatsapp ile paylaş
Faiz indirimi konut satışlarına olumlu yansıyacak

konut

Türkiye ekonomisinin ana damarlarından gayrimenkulde son dönemde yaşanan sıkışıklığın aşılabilmesi için art arda dev indirim kampanyaları düzenlenmeye başlamıştı. TOKİ, Emlak Konut GYO ve GYODER üyelerinin başlattığı kampanyalar sektörde hareketlenmeye yol açarken, bankalara da faiz indirimine dönük çağrı yapılmıştı. En önemli çağrı da geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan gelmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konut tarafında tek haneli faizleri işaret etmesinin ardından bankacılık sektöründen açıklamalar gelmeye başladı. Bu konuda ilk adımı Ziraat Bankası attı. Ardından diğer bankalar da faizleri aşağı çekmeye başladılar. Ekonomist'in haberine göre; 24 aya kadar faizler yüzde 0,90'ın altına çekilirken 61-120 ay vadede yüzde 1 civarında faiz oranları oluştu. Garanti Mortgage da ev sahibi olmak isteyen müşterileri için, kredi faiz oranlarında indirime giderek yeni bir kampanya başlattı. Garanti Mortgage, 24 aya kadar vadeli kredi faiz oranını yüzde 0.95'e, 24-60 ay arası vadelerdeki konut kredi faiz oranlarını da yüzde 0,99'a düşürdü.

VADE UYUMSUZLUĞU RİSKİ

Bankacılık sisteminde ana kaynak mevduat ve mevduatın vadesi 1-3 ay arasında değişiyor. Yine yüzde 9 seviyesine yakın enflasyon oranı ve yüzde 12 civarında mevduat faiz oranı gibi verilere dikkat çeken uzmanlar, kısa vadede uzun vadeli konut kredisi verme riski maliyetlerine ve yüksek enflasyon ve mevduat faizlerine dikkat çekiyorlar. Konut kredisinde faizlerin kalıcı olarak aşağı gelebilmesi için mevduat- kredi vade uyuşmazlığı ve enflasyonun aşağı gelmesi gibi sorunların çözülme eğilimine girmesi gerektiği kaydediliyor. Yine de başlatılan faiz indiriminin sektörün geneline yaygınlaşacağı belirtiliyor.

GELİŞMELER OLUMLU KARŞILANDI

Zaten sektörün uzun süredir beklediği bir istekti faiz indirimi. Bu yöndeki adımların realize olması sektörde olumlu karşılandı. Bu yolla piyasaların canlandırılıp darbe girişimi sonrası bozulan moralleri toparlayıp tüketicinin alım iştahının artırılması hedefleniyor. Ana hedef ise, geçen yıl yapılan 1 milyon 300 bin konut satış rakamlarının bu yıl da yakalanması.

KALICI TEDBİRLER ALINMALI

Hali hazırda gayrimenkul sektörü tarafından düzenlenen kampanyaların piyasalarda 2 milyar TL'lik satışa yol açtığı belirtilirken, faiz indiriminin satışlara ciddi katkı sağlayacağı belirtiliyor. Kimi kesimler yılbaşına doğru aylık faizlerin yüzde 0,65'lere kadar varacağına vurgu yapıyor. Bu noktada faiz indirimlerinin uzun süreli olması en büyük beklenti. Sektör temsilcileri piyasalarda yaşanan bu bahar havasının sürdürülebilir olması için yatırımcının yatırım iştahını artıracak kalıcı tedbirler alınması gerektiği görüşünde birleşiyorlar. Faiz indirimi dışında sektöre yönelik imar affı çıkarılması, yabancı yatırımcılara oturum izni ve vatandaşlık verilmesi, vergi ve harçlarda indirim gibi uygulamalar yapılması gerektiği konusunda görüşler bulunuyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, içinde bulunduğumuz dönemde piyasayı hareketlendirecek yegane çalışmanın faiz indirimi çalışması olduğunu söylüyor. Son dönemde bireysel konut kredilerinde bir düşüş olduğuna dikkat çeken Maya, faiz oranlarının düşmesinin piyasaya olumlu etki yapacağını ancak bundan sonraki süreçte aynı segmentte ürüne doyan piyasanın hareketlenmesi için talebe yönelik ürünler üretilmeye başlanması gerektiğini de vurguluyor.

FİYATLAR ARTMAYACAK

Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1'lerin altına düştüğü dönemlerde konut fiyatlarında da bir miktar yukarı yönlü bir hareket gözlenirken, içinde bulunduğumuz dönemde ise bu hareketlilik yaşanmayacağı beklentisi hakim. Sektör temsilcileri de hem durgun piyasayı hareketlendirmek hem de darbe girişimi sonrası psikolojisi bozulan tüketicini alım pozisyonuna geçmesi için fiyatlarda artış yapmayacaklarını vurguluyorlar. İçinde bulunduğumuz dönemde konut fiyatlarında bir artış beklemediğini belirten Makbule Maya, "Yılbaşından beri satışların yavaşladığını konuşuyoruz. Stokları tüketmek için ve ülkenin zorlu bir dönemden geçtiği böyle bir ortamda fiyat yükseltmenin prestij kaybı yaratacak olması nedeniyle kimse fiyat artırmayacaktır" diyor.

SEKTÖRDE 5 BEKLENTİ

1- İmar süreçleri sadeleştirilmeli.
2- TOKİ, İller Bankası gibi kurumlar, arsa arzı konusunda daha fazla öne çıkmalı.
3- Yabancı yatırımcı için yeni teşvikler getirilmeli.
4- Ticari imarlı projelerde yüzde 18 KDV aşağı çekilmeli.
5- Tapu harçları ve damga vergisinde indirim sağlanmalı.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir