taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.8785
6.5916
1272.32
96365.01
240.35

Fazıl Say konser sonrası ilk kez açıklama yaptı

Kendisinin özgürlükçü bir insan olduğunu belirten Fazıl Say, "Birbirimizi anlamalıyız, en azından ben deniyorum" ifadelerini kullandı.

Haber Merkezi | 22.01.2019 - 12:52..
Whatsapp ile paylaş
Fazıl Say konser sonrası ilk kez açıklama yaptı

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, piyanist Fazıl Say konserine gitmesi ülke gündemine oturmuştu.

Fazıl Say'ın muhalif kimliğiyle bilinmesi, ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan'la samimi sohbeti, ülkede bazı kesimlerin tepkisini çekmişti.

Fazıl Say konser sonrası ilk kez açıklama yaptı

Fazıl Say, konserin ardından ilk kez bir açıklama yaptı.

SOSYAL MEDYADAN AÇIKLAMA YAPTI

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Fazıl Say, şunları dile getirdi:

"Hatırlarsınız, 'ülkemde yaşayabilmek, sanatımı yapabilmek istiyorum' diye bir yazı yazmıştım geçen yaz. Bu haykırışım her yerde duyulmuştu. Sayın Erdoğan’ın annemin vefatındaki taziye telefonundaki ses tonunda da sezinledim, bir uzlaşı kapısı aralanmak istiyordu.

Erdoğan piyanist Fazıl Say'ın konserini izledi VİDEO

ERDOĞAN DA SAY DA HATA YAPAR

Sadece Fazıl Say için değil, tüm sanat camiası, hatta toplumun tüm kültürel ögeleri açısından, Erdoğan’ın içine sinmeyen bir şeyler vardı, nitekim pek çok konuşmasında -ve sıklıkla- 'Biz kültür ve eğitim konularında malesef başarılı olamadık.' diyordu, bu bir öz eleştiridir. Hayatta hatalar yapılabilinir, Erdoğan da yapar, Say da yapar, Ahmet, Mehmet de yapar, insanız hata yaparız, hatadan dönmek hatayı düzeltmek ise erdemdir, insani bir durumdur.

Fazıl Say konser sonrası ilk kez açıklama yaptı

HAKLI OLDUĞUM KONULARDA BİLE ÜSLUP YANLIŞI YAPTIM

Fazıl Say da pek çok hata yapmıştır hayatında, haklı olduğu konularda bile üslup yanlışı yapmıştır, haksız duruma düşmüştür, pek çok da haksızlığa da uğramıştır...

TOPLUMSAL UZLAŞI KONUSU

Her şey bir yana, umutlarımız olmadan nasıl yaşayacağız? Geleceğe nasıl bakacağız? Bir ülke, kendi yüksek kültürü, halk müziği, sanat musikisi, batı müzikleri ile yerelden evrensele, muhteşem adımlar atabilecekken, sentezler ile dünyaya katkı sağlayabilecekken, kendi farklılıkları arasında kültürlerarası köprüler kurabilecekken, tuhaf bir uçuruma sürüklenmekte, ve hepimiz düşeceğiz.

Fazıl Say konser sonrası ilk kez açıklama yaptı

UZLAŞI KAPISININ ARALANDIĞINI HİSSETTİM

Ben bu uzlaşı kapısının aralandığını hissettim, bu ilk buluşmanın Beştepe’de değil, benim konserimde olması gerektiğini direttim, KHK'dan haksız yere mesleğinden edilmiş müzisyen dostlarımın hayatını kurtardık bu süreçte, ayrıca 'Kültür Kurulu' diye bir devlet yapılanmasını yanlış bulduğumu da direttim. Bu süreçte memlekette pek çok güncel tartışmalar da yaşandı, çok zordu.

BEN ÖZGÜRLÜKÇÜYÜM

Sonuçta bu ilk adımda; Erdoğan saygı ile konserime geldi, bununla kalmadı, tüm kabinesini ve ABD Senatörü misafirini de getirdi. Ülkemizde kültürün sanatın özgür olması, toplumsal uzlaşıların umut ışığı yakması gerekmekte.
Ben özgürlükçüyüm. Özgürce yaşayabilmeliyiz. Birbirimizi anlayabilmeli, dostluk eli uzatabilmeliyiz.

Bakın; yerelden evrensele, Türkiye’de herkesin medarıiftiharı olabilecek yerlere varabiliriz.

EN AZINDAN BEN DENİYORUM

Belki de başaramayız, ama en azından ben Türkiye için doğru bulduğum şeyi deniyorum."

Günün önemli gelişmeleri VİDEO

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir