taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7428
6.3476
1467.37
105379.71
270.821
48687.33

Fethullah Gülen suskunluğunu Financial Times'a bozdu

Fethullah Gülen, uzun zamandır süren suskunluğunu, Financial Times'e verdiği yazıyla bozdu.

11.03.2014 - 02:21..
Whatsapp ile paylaş
Fethullah Gülen suskunluğunu Financial Times'a bozdu

Fethullah Gülen suskunluğunu Financial Times'a bozdu

Fethullah Gülen, İngiliz Financial Times'a yazdığı yazıda, "hükümet içindeki küçük bir grubun Türkiye'nin ilerleyişini rehin aldığını" savundu.

"HALKIN DESTEĞİ HEBA EDİLİYOR"

"Yakın zamana kadar Türkiye inançlı Müslüman liderlerin yönetiminde gelişip kalkınan bir ülke olarak görülüyordu."

"Artık değil. Yürütme organı içindeki küçük bir grup ülkenin ilerleyişini rehin aldı. AB'ye katılma fırsatıyla birlikte halkın geniş bir kesiminin desteği de heba ediliyor."

"Siyasette bir zamanlar ordunun elindeki hakimiyetin yerini hükümetin hegemonyasının aldığı görülüyor. Son 10 yılın başarılarının üzerine kara bir gölge düştü. İnsanların görüşlerinden dolayı sinsice fişlenmesinin, siyasi çıkarlar için devlet memurlarının durmadan yerlerinin değiştirilmesinin ve medya, yargı ve sivil topluma eşi benzeri görülmemiş biçimde boyun eğdirilişinin sonucu bu."

"TÜRKİYE ŞEFFAF DEĞİL"

"Hükümetin ülkede güveni, dünyada saygıyı yeniden kazanmasının tek yolu evrensel insan haklarına, hukukun üstünlüğü ilkesine ve sorumlu yönetişime bağlılığını tazelemesinden geçiyor."

"Bu bağlılık, yeni, sivillerce hazırlanmış ve demokratik bir anayasayı da içermeli."

"Düşünce ve ifade özgürlüğü demokrasinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Türkiye'nin şeffaflık ve basın özgürlüğündeki kötü karnesi umut kırıcı. Olgun bireyler tüm eleştirileri kabul edebilmeli. Ve doğruysa bunlardan yararlanmalı."

"BİR PARTİYİ DESTEKLEMEDİM/KÖTÜLEMEDİM"

"Vatandaşları oy kullanmaya teşvik etmenin ötesinde, hiçbir zaman herhangi bir siyasi partiyi ya da adayı ne destekledim ne kötüledim. Gelecekte de yapmayacağım."

"Ben Türkiyeli insanların bilgeliğine güveniyorum ve tüm vatandaşların demokrasiye sahip çıkacağına ve ülkenin çıkarlarını partizan siyasi kaygıların üzerinde tutacağına inanıyorum."

"Son 15 yılımı ruhani bir inzivada geçirdim. Türkiye'de ne olursa olsunda aynen böyle devam etmek niyetindeyim."

"İSTİKRAR YENİDEN TESİS EDİLEBİLİR"

"Türkiye'nin mevcut sıkıntıları demokrasiyi, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü ilerletmek için bir fırsat olarak görmesi için dua ediyorum. Ve inanıyorum ki temel demokratik ilkelere bağlılığımızı tazeleyerek güven ve istikrarı yeniden tesis edebilir, bölge ve dünyaya ilham vermiş Türkiye örneğini canlandırabiliriz."

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir