taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.1133
Euro
6.63
Altın
1665.66
Borsa
116829.39
Gram Altın
327.042
Bitcoin
60679.49

Fikri Işık grevdeki işçilere işbaşı çağrısı yaptı

Sanayi Bakanı, otomotiv çalışanlarının iş bırakma eylemi için "İşçi kardeşlerimizin ortaya koyduğu tepkileri haksız görmüyoruz" dedi.

21.05.2015 - 13:37..
Whatsapp ile paylaş

v

İstanbul Autoshow 2015'in açılışını yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Bursa'da otomotiv sektöründeki iş bırakma eylemini değerlendirerek, "İşçi kardeşlerimizin ortaya koyduğu tepkileri haksız görmüyoruz. Ancak bunun üretimin aksatılmaması noktasında kalmasını arzu ediyoruz. Çünkü hakikaten firmalar uluslararası taahhütlere girmiş durumdalar" dedi.

"ÜCRET DENGELERİ BOZUK"

Bakın Işık, Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'ndeki fuarın açılışının ardından basın mensuplarının Bursa'da otomotiv sektöründe çalışan işçilerin iş bırakma eylemlerine yönelik sorularını yanıtladı. Konuyu yakından takip ettiğini belirten Bakan Işık, "Öncelikle bundan 4-5 ay önce MESS ve Türk Metal arasında bir toplu sözleşme imzalandı. Dolayısıyla bugünkü eylemleri bir grev olarak nitelemek doğru değil. Çünkü grev, toplu sözleşmede bir anlaşmazlık olur. İşçi der ki 'ben çalışmıyorum' o zaman bunun adı grev olur. Şu an bir toplu sözleşme yürürlükte ve bu üç yıllık bir sözleşmedir. Burada işçi kardeşlerimizin sendikaya yönelik bir tepkisi var. Kendi aralarındaki ücret dengelerinin bozuk olduğu şeklinde bir gerekçeleri var" dedi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir