taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.1418
Euro
6.6594
Altın
1650.75
Borsa
114984.74
Gram Altın
326.227
Bitcoin
59282.69

Finlandiya'da seçim çadırında Kur'an-ı Kerim'e saldırı

Finlandiya'nın aşırı sağcı lideri Marco De Wit, AP seçimlerine yönelik çalışmaları sırasında Kur'an-ı Kerim'i yırtıp yere attı.

AA | 26.05.2019 - 15:31..
Whatsapp ile paylaş
Finlandiya'da seçim çadırında Kur'an-ı Kerim'e saldırı

Helsinki’nin Kamppi semtinde son bir haftadır seçim çadırı kuran ve burada AP seçimleri için oy toplayan Marco De Wit, konuşmaları esnasında polisin gözleri önünde zaman zaman Kur'an-ı Kerim'i yere atarak, büyük bir provokasyon yaptı.

"POLİS MÜDAHALEDE BULUNMADI"

Dünya Türk İş Konseyi Avrupa Komitesi üyesi Yakup Yılmaz, Wit'e tepki gösterdiğini belirterek, ''Polise onun nefret suçu işlediğini söyledim ve engel olmalarını istedim. Polis müdahalede bulunmadı.'' dedi.

Aşırı sağcı liderin Hz. Muhammed'e de hakaretlerde bulunduğunu anlatan Yılmaz, söz konusu provokasyona bazı kişilerin de mani olmaya çalıştığını ifade etti.

Finlandiya'da seçim çadırında Kur'an-ı Kerim'e saldırı

"İNSANLARI BİRBİRLERİNE KIŞKIRTIYORLAR"

Estonyalı 17 yaşındaki Müslüman bir gencin, Wit'e engel olmaya çalıştığını ve Rus arkadaşı ile Wit'i tartakladığını belirten Yılmaz, ''Finlandiya'da nefret suçu ve din dokunulmazlığı kanunlarda var. Wit; Kur'an'ı yere atarak, yırtarak, Peygamberimize hakaret ederek nefret suçu işliyor, ancak polis ses çıkarmıyor. Wit'i durdurmak için Müslüman gençler müdahale ediyor ve tartaklıyor, polis yine ses çıkarmıyor yani insanları birbirlerine kışkırtıyorlar.'' diye konuştu.

Finlandiya'da seçim çadırında Kur'an-ı Kerim'e saldırı VİDEO

"TEVRAT'I DA YERE ATTI"

Provokasyonun videosunu çekip sosyal medyada yayınladıklarının altını çizen Yılmaz, ''Sadece Kur'an-ı Kerim'i değil, önceki konuşmalarında Tevrat'ı da yere atarak provokasyona imza attı. Eski Meclis Başkanı Eero Heinaluoma, Yahudi Milletvekili Ben Zyskowicz olay yerindeyken bunu yaptı. Daha sonra Wit, alanda bulunanların bazılarından dayak yedi. Birçok polis sadece dayağı izledi. Ben de polisin bu ikiyüzlü tutumuna kızıyorum. Olayın arkasını bırakmayacağım. Suç duyurusunda bulunmaya devam edeceğim.'' ifadelerini kullandı.

Geçen ay da Danimarka'da aşırı sağcı Sıkı Yön (Stram Kurs) hareketi lideri Rasmus Paludan'ın, Müslümanların yoğun yaşadığı semtte Kur'an-ı Kerim'i yakıp Müslümanlara küfür etmesi, büyük tepki çekmişti.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir