taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.3077
6.00565
1326.53
101728.51
226.422

Fitch Türkiye'nin notunu açıkladı

Türkiye'nin notunu ve görünümünü teyit eden Fitch Ratings'in Direktörü Kiss, Türkiye’nin güçlü bir mali pozisyonu olduğunu belirtti.

08.10.2014 - 13:04..
Whatsapp ile paylaş

fitch

Fitch Ratings’in Londra’daki merkezinde soruları yanıtlayan Kiss, Türkiye’nin reytingini “BBB-“ ve not görünümünü “durağan” olarak teyit ettiklerini anımsatarak, not ve görünümü teyit etme kararı almalarının sebebinin Türkiye’nin kredi profiline ilişkin güçlü ve zayıf yanları ele alan değerlendirmeleri olduğunu kaydetti. Kiss, "Türkiye’nin güçlü bir mali pozisyonu olduğunu görmek önemli, Türkiye’nin bütçe açığı ise yüzde 3 seviyesinin altında. Ayrıca Türkiye’nin bankacılık sektörü de son derece sağlıklı” diye konuştu.

POLİTİK RİSKTE ANİ ARTIŞ BEKLENMİYOR

Kiss, IŞİD ve Ortadoğu'daki gelişmelerin yansımalarına ilişkin olarak da, “Bizim temel tahminiz (Türkiye’de) politik risk alanında ani bir risk artışının olmayacağı yönünde” dedi. Türkiye’nin bölgedeki olumsuz değişimlere birçok ülkeden daha fazla maruz kaldığına dikkati çeken Kiss, son 2 yıl içinde Irak’ın Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı haline geldiğini, bu pazardaki olumsuz gelişmelerin Türkiye’nin ihracat performansını da etkileyebileceği uyarısında bulundu.

Türkiye’nin kredi notunun artırılması ya da not görünümünün durağandan, pozitife çıkarılabilmesi için “daha uyumlu bir politika bütünü” gerektiğini belirten Kiss, şöyle dedi: “Örneğin daha düşük enflasyon ortamının oluşması reytingler için olumlu olabilir. Büyüme hızının azalmadan yeniden dengelenmesinin devam etmesi, daha düşük cari açık ve dış finansman olan ihtiyacın azalması (reyting için) olumu olacaktır.” Avrupa Merkez Bankası’nın 2 yıl sürecek varlık ve menkul kıymet alımlarına ilişkin değerlendirmede bulunan Kiss, “Bu Türkiye için önemli. Konuştuğumuz üzere, Türkiye’nin ticaret ilişkilerinin büyük çoğunluğu Avro Bölgesi'yle."

TÜRK LİRASI AVRO KARŞISINDA İSTİKRARLI

Kiss, "Avro Bölgesi’ndeki değişimler bu açıdan önemli. Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybını görmemize rağmen, Avro karşısında oldukça istikrarlı seyretti. Ticaret görünümü açısından bunun önemli sonuçları olacaktır” diye konuştu. Gergely Kiss, Fitch Ratings’in Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminleriyle ilgili “Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 2,7 oranında büyümesini bekliyoruz. Büyümenin bu yıl dip yapmasını, önümüzdeki yıl ise ekonomik büyümenin hızlanmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE DIŞ FİNANSMANA İHTİYAÇ DUYUYOR

Kiss,Türkiye'nin dış borcunun son yıllarda artış gösterdiğini vurguladı:

"Türkiye’nin politika kredibilitesi ve politika uyumu aynı reytinge sahip ülkelere oranla daha zayıf. Diğer bir konu da dış kırılganlıklar. Türkiye’nin dış borcu son yıllarda artış gösterdi. Dış borcun Gayri Safi Yurtiçi Hasıla’ya oranı 2008'de yüzde 15 seviyesindeyken, şimdi yaklaşık yüzde 30 seviyesinde... Türkiye’de açıkça bazı kırılganlıklar var. Fakat hepsini toplamda değerlendirince sonuç olarak Türkiye’nin 'BBB-' olan kredi notunu ve not görümünü teyit ettik. Türkiye’de dış kırılganlıklar yüksek. Türkiye’nin cari açık seviyesi gelişmekte olan ekonomiler içerisinde en yüksek olanlardan biri. Yüksek cari açık dış borcun kademeli olarak artması anlamına gelir. Türkiye’nin mevcut finansal kırılganlıklarını azaltması için ekonominin yeniden dengelenmesinin devam etmesi, cari açığını azalması ve döviz rezervlerinin artırılmasının önemli."

Türkiye’nin enflasyon performansını da değerlendiren Kiss, enflasyon hedefi yüzde 5 olmasına karşın açık bir şekilde Türkiye’nin enflasyonunun bu hedefin dikkate değer şekilde üzerinde olduğunu belirtti:

ENFLASYONDAKİ OYNAKLIK AZALMALI

"Türkiye’nin enflasyon oranını yüzde 5 seviyesine çekmesi, ekonominin önündeki yerel zorlukların azaltılması açısından olumlu olacak.Türkiye’nin enflasyon verilerini yakından izliyoruz. Bence asıl önemli olan enflasyonun dikkate değer şekilde hedeflerin üzerinde olması. Biz enflasyonun hedeflerle uyumlu bir şekilde daha düşük olmasına bakıyoruz. Enflasyonun stabil olması önemli. Enflasyondaki oynaklık azalmalı"

Türkiye’nin dış finans koşullarına da değerlendiren Kiss, Türkiye’nin büyük oranda dış finansmana ihtiyacı olduğu görüşünde:

"Her zaman Türkiye için küresel ekonomide ne gibi gelişmeler olduğu, küresel durumun ülkeyi nasıl etkilediği önemlidir. Fakat aynı zamanda, Türkiye son yıllarda borç yükümlülüklerini yeniden finanse edebildi. Türkiye’nin ihracat performansı son derece esnek. Türkiye aynı zamanda ihracatını pazarlar arasında yönlendirme konusunda son derece esnek oldu. Avrupa resesyondayken, ihracat pazarlarını Avrupa’daki talep azalmasından dolayı bölgedeki diğer ülkelere kaydırabildi."

Moody's ve Fitch, Türkiye'nin kredi notunu "yatırım yapılabilir" seviyede tutuyor. Kredi notunun görünümü Fitch'te "durağan", Moody's içinse "negatif".

SONRAKİ DEĞERLENDİRME NİSAN 2015'TE

Fed’in para politikalarının halen gelişmekte olan ülkeler üzerinde etkili olduğunu belirten Kiss, sözlerini şöyle tamamladı: “Fed, tahvil alım programını bitirmeye yaklaştı. Fakat halen gelişmekte olan ülkelerin finansmanı için en önemli kaynaklardan biri dolar piyasası. Halen son derece önemli rol oynuyor. Türkiye dış finansmana yüksek oranda ihtiyaç duyuyor ve küresel risk iştahındaki değişimlerin Türkiye üzerinde güçlü etkileri oluyor. Bu bizim yakından izleyeceğimiz konulardan biri. Türkiye’nin kredi notunu her 6 ayda bir gözden geçiriyoruz. Bir dahaki değerlendirmemiz gelecek yılın nisan ayında olacak ve bu konuya dikkat edeceğiz."


Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir