taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7576
6.4167
1493.1
99785.16
276.362
42986.97

Franco'nun mezarı taşınıyor

İspanya'da hükümet, eski diktatör Franco'nun mezarını başka bir yere taşımaya hazırlanıyor. Mezarın nereye taşınacağına karar vermesi için ailesine, iki hafta süre tanındığı belirtildi.

Haber Merkezi | 12.02.2019 - 18:16..
Whatsapp ile paylaş

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez'in, eski diktatör Francisco Franco'nun mezarının başka bir yere taşınması için Franco'nun ailesine iki hafta süre verdiği belirtildi.

Franco'nun mezarı taşınıyor

AİLEYE SÜRE VERİLDİ

İsmi açıklanmayan bir hükümet yetkilisi, İspanyol kabinesinin cuma günü Franco'nun naaşının, bulunduğu anıt mezardan çıkartılması için son adımı atmaya hazırlandığını söyledi. Diktatörün ailesine naaşın taşınacağı yeri belirlemesi için iki hafta süre tanınacağını belirten yetkili, aksi takdirde kemiklerin gömüleceği yere hükümetin karar vereceğini söyledi.

Kemiklerin yakılmasını isteyen Franco'nun ailesinin, karara Yüksek Mahkeme'de itiraz etme hakkı bulunuyor.

Franco'nun mezarı taşınıyor

SİYASİ TUTUKLULARA YAPTIRILAN ANIT MEZAR

Başkent Madrid yakınlarındaki Almudena Katedrali'nde bulunan kemiklerin taşınması, geçen yıl haziran ayında iktidara gelen Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) liderinin öncelikli gündem maddelerinden biriydi.

Valle de los Caidos adlı anıt, 1939'dan 1975'teki ölümüne dek iktidarda olan Franco tarafından, İspanya İç Savaşı'nda ölen milliyetçileri onurlandırmak için yaklaşık 20 bin siyasi tutukluya yaptırılmıştı. Anıtın inşası sırasında, ağır çalışma koşullarına dayanamayan çok sayıda tutuklu hayatını kaybetmişti.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir