taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.6815
Euro
7.3119
Altın
1677
Borsa
95834.44
Gram Altın
361.301
Bitcoin
46773.66

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Obama çiftiyle devlet yemeğinde

ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama, başkent Washington'ı ziyaret eden Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande onuruna Beyaz Saray'da devlet yemeği verdi.


Whatsapp ile paylaş

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Obama çiftiyle devlet yemeğinde

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Obama çiftiyle devlet yemeğinde

ABD Başkanı  Barack Obama, eşi Michelle ile konuk Cumhurbaşkanı Hollande'ı Beyaz Saray'ın kuzey girişinde merdivenlerde karşıladı.

HOLLANDE YEMEĞE YALNIZ GELDİ

Michelle Obama giydiği üzeri siyah örtülü mavi ipek elbise ile dikkatleri üzerine çekerken Hollande, Fransız first lady Valerie Trierweiler'den ayrıldığı için yemeğe yalnız geldi. Yemekte kısa bir konuşma yapan Başkan Obama, "Yaşasın Fransa, Tanrı Amerika'yı korusun ve iki büyük ulusun arasındaki ittifak uzun yaşasın" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Obama çiftiyle devlet yemeğinde

'SİZ DE FRANSIZLARI SEVİYORSUNUZ'

Kendisine ve beraberindekilere başkent Washington'daki sıcak karşılama için teşekkür eden Hollande ise "Ülkelerimiz evrensel değerleri paylaşıyor ve birbirimizin dilinden anlıyoruz. Her zaman söylemesek de biz Amerikalıları seviyoruz. Bazen bunu söylemek için çok utangaç da olsanız siz de Fransızları seviyorsunuz. Ama bizler aynı evrensel değerleri paylaşıyoruz; özgürlük, demokrasi, yasalara uygunluk. Bu prensipler bizim eylemlerimize rehberlik ediyor" ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande Obama çiftiyle devlet yemeğinde

OBAMA'NIN BEYAZ SARAY'DAKİ İLK DEVLET YEMEĞİ

Obama'nın Beyaz Saray'daki ikinci başkanlık döneminin ilk devlet yemeğinde menüde biftek, havyar, salata ve vanilya dondurmalı çikolatalı kek yer aldı. Yemeğe, aralarında ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Amerikan yönetiminden çok sayıda bakan, çeşitli eyaletlerin valileri, milletvekilleri ve senatörler, Ulusal İstihbarat Direktörü James Clapper, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarını denetleyen Hazine Bakanlığı Müsteşarı David Cohen, ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'nin yanı sıra iş dünyası ve sanat çevresinin ünlü simaları, tanıdık gazetecilerin de yer aldığı kalabalık bir davetli grubu katıldı. Gecede yemek sonrası ünlü hip hop ve R&B şarkıcısı Mary J. Blige de South Lawn da konser verecek.


YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir