taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
Dolar
6.7701
Euro
7.3328
Altın
1658.56
Borsa
92071.13
Gram Altın
361.23
Bitcoin
49057.03

Fransa ve Almanya'dan Ukrayna'ya yaptırım uyarısı

Hollande ile Angela Merkel, Ukrayna'da uygulanan şiddetin "kabul edilemez" nitelikte olduğunu belirterek, hükümete yaptırım uyarısında bulundu.


Whatsapp ile paylaş

Fransa ve Almanya'dan Ukrayna'ya yaptırım uyarısı

Fransa ve Almanya'dan Ukrayna'ya yaptırım uyarısı

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile Almanya Başbakanı Angela Merkel Fransa'nın başkenti Paris'te bir araya geldi. Görüşmede Ukrayna'daki şiddet olaylarını ele alan iki lider, görüşme sonrası basına yaptıkları açıklamada, Ukrayna'da şiddetin tırmanması üzerine, sorumlulara yaptırım uygulanmasının gözden geçirildiğini bildirdi.

Basın toplantısında yaptığı konuşmada ülkede uygulanan şiddetin tarifsiz ve kabul edilemez olduğunu vurgulayan Hollande, "Bu olayların sorumlusu olan kişilerin her şartta yaptırımlara maruz kalacaklarının bilincinde olmaları gerekiyor" dedi.

"GÖRÜNTÜLERİ ŞOKE EDİCİ BULDUM"

Almanya Başbakanı Merkel de güvenlik güçlerinin müdahale şeklinin kabul edilemeyeceğini yineledi. Merkel, mevcut süreçte sivilleri etkileyecek yaptırımların hiç bir anlamı olmadığına dikkat çekerek, yaptırımların tam olarak şiddetten sorumlu kişilere uygulanması gerektiğini belirtti. Almanya Başbakanı, Ukrayna'daki Bağımsızlık Meydanı'nda çekilmiş görüntüleri de "şoke edici" olarak değerlendirdi. Merkel, meydanda ya da herhangi bir yerde şiddete maruz kalan tüm insanların acısını paylaştıklarını belirterek, Ukrayna'da siyasi diyalogun yeniden başlatılabilmesi için ellerinden geleni yapacaklarını ifade etti.

Ukrayna'da şiddetin sorumlularına yönelik yaptırımları görüşmek üzere, AB Dışişleri Bakanları'nın yarın Brüksel'de özel bir zirvede bir araya geleceğini dile getiren Almanya Başbakanı Merkel, zirvede hangi yaptırımların uygulanabileceğinin görüşüleceğini kaydetti. Merkel, AB'nin de ülkede uygulanan şiddeti kabul edemeyeceğine dikkat çekti.

"AB İLE YAPTIRIMLARI GÖRÜŞÜYORUZ"

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği ile ABD'nin Ukrayna hükümetine uygulanacak muhtemel yaptırımları görüşmekte olduğunu bildirdi.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir