taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.9324
6.5754
1558.61
123556.1
297.358
51764.98

Fransa'da hükümeti eleştiren büyükelçi görevden alındı

Macron, ülkesinin Macaristan politikasını eleştiren Budapeşte Büyükelçisi Eric Fournier'i görevden aldı.

AA | 02.07.2018 - 13:43..
Whatsapp ile paylaş
Fransa'da hükümeti eleştiren büyükelçi görevden alındı

Fransa'nın Budapeşte Büyükelçisi Eric Fournier, 18 Haziran'da Dışişleri Bakanlığına gönderdiği ve bir kopyasını da Cumhurbaşkanlığı Sarayı Elysee ile paylaştığı hükümetin Macaristan politikasını eleştiren özel bilgi notu dolayısıyla görevinden alındı.

Fransa'da hükümeti eleştiren büyükelçi görevden alındı

YENİ İSİM ATANDI

Macron, Fournier'in yerine Pascale Andreani'ni getirdi.

Aşırı sağcı Ulusal Birlik (RN) lideri Marine Le Pen ise Büyükelçi Fournier'in, Cumhurbaşkanı Macron'un basın ve sosyal medya baskısına yenik düştüğünü ve teamüllere aykırı görevden aldığını savundu.

Fransa'da hükümeti eleştiren büyükelçi görevden alındı

MACRON'A KARŞI URBAN'I DESTEKLEYEN BÜYÜKELÇİ GÖREVDEN ALINDI

Büyükelçi Fournier'in Fransa'nın Macaristan politikasını eleştiren ve Macaristan Başbakanı Victor Orban'ı destekleyen ifadelerinin yer aldığı bilgi notu, cuma günü Mediapart adlı internet sitesine sızdırılmıştı. Bilgi notunda Büyükelçi Fournier'in, Fransız ve Anglo-Sakson basınında Macar fobisi olduğu, Orban'ın Avrupalı hiçbir liderin ulaşamayacağı üç kez arka arkaya seçilme başarısını gösterdiği ve Orban'ın sığınmacılar konusundaki uygulamalarının Avrupalı liderlere örnek olması gerektiği yönündeki görüşleri yer alıyor. "Macaristan Başbakanı Orban modern dünya siyasetinin Real Madrid'i" ifadelerinin kullanıldığı bilgi notunda, Macar lidere yönelik antisemitizm suçlamalarının da mesnetsiz olduğu belirtiliyor.

Macron hitabını beğenmediği gence fırça attı VİDEO

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Brüksel'de yaptığı açıklamada, Büyükelçi Fournier'in görüşlerini paylaşmadığını, notun iç yazışma ve gizli mahiyette olduğunu kaydederek, Fransa devletinin politikasını yansıtmadığını söylemişti.

Fournier, 2015'ten beri Fransa'nın Budapeşte Büyükelçisi olarak görev yapıyordu.

YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir