taraftar değil haberciyiz
Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde.
5.7467
6.3532
1468.89
105379.71
271.356
49304.95

FT: IŞİD Kürtleri yenerse Türkiye ihtilafa sürüklenir

Financial Times gazetesi, Iraklı Kürtlerin IŞİD tarafından yenilgiye uğratılması durumunda İran, Türkiye ve Pakistan'ın anlaşmazlığın içine sürükleneceği uyarısını yaptı.

10.08.2014 - 14:50..
Whatsapp ile paylaş

FT: IŞİD Kürtleri yenerse Türkiye ihtilafa sürüklenir

Irak'ın kuzeyinde ilerlerken uyguladığı şiddetle tüm dünyayı kaygılandıran IŞİD'in Atatürk Barajı ile ilgili Türkiye'ye yönelttiği ağır eleştiri ve tehdidin yankıları sürerken, Iraklı Kürtlerin IŞİD tarafından yenilgiye uğratılması durumunda İran, Türkiye ve Pakistan'ın sürekli genişleyen bir ihtilafın içine sürükleneceği uyarıları yapılıyor.

ARAP ÜLKELERİNİN TEPKİSİZLİĞİ

İngiliz Financial Times gazetesince yayınlanan ve Afganistan, Pakistan ve Orta Asya konulu kitaplarıyla çok satan bir yazar olan Ahmed Rashid imzasını taşıyan makalede ABD Başkanı Barack Obama'nın IŞİD'in mevzillerine karşı hava baskınlarını düzenleme kararı, "çok gerekli bir politika değişikliği" olarak görülüyor ama "iş işten geçmiş" olabileceği de savunuluyor. "Ancak bundan çok daha trajik, Mısır ve Suudi Arabistan dahil, önde gelen Arap devletlerinin tepkisi veya tepkisizliği" diyen Rashid, "Bu devletler şimdi IŞİD'in ilerleyişi tarafından tehdit altında hissediyor ama bu konuda herhangi bir şey yapmayı reddediyor" eleştirisinde bulunuyor. Makalede "Moderm İslami tarihte asla bir grup o kadar merhametsizce, sadece Irak ve Suriye'nin sınırlarını yıkmaya değil aynı zamanda Müslümanları ve Müslüman olmayanlarına yönelik kitlesel katliamları gerçekleştirmeye konulmamıştı" denilirken IŞİD'in Şiileri Müslüman olarak saymadığına ve onları idam ettiğine, Şiileri tüm dünyadan yok etmek istediğini söylediğine dikkat çekiliyor.

IŞİD'İN YENİ HEDEFİ SUNNİ KÜRTLER

"Ayrıca en kötüsü henüz gelmedi" denilen makalede IŞİD'in yeni hedefinin Kuzey Irak'taki Sünni Kürtleri olduğunun altı çiziliyor. Son 20 yıldır kendileri savunabilen Kürtlerin IŞİD güçlerine karşı koymak için hazır olmadıklarının anlaşıldığı belirtildikten sonra şu savlar dile getiriliyor: "Kürtler, Irak, Türkiye ve İran'da laik ve milliyetçi bir azınlık oluşturuyor. Iraklı Kürtler yenilgiye uğratılırsa veya kaçmaya mebcur kalısırsa ve IŞİD'in tüm Kürtleri yok etme planını yerine getirirse eğer, Batı Asya bölgesi tümüyle patlayabilir ve İran, Türkiye ile Pakistan ise, giderek genişleyen bir ihtilafın içine sürüklenir." Rashid, durum böyle iken "hükümetlerinin trilyonlarca dolar ödedikleri, Körfez ülkelerinin büyük ve güçlü hava kuvvetlerinin henüz sahneye çıkmadığını, en basit insani önlemleri yerine getirmeyi reddettiğini ve Arap dünyasını daha fazla rezil olmaktan kurtarmaya yanaşmadığı gibi ağır eleştirilerde de bulunuyor.

Bu reklam google tarafından sağlanıyor?
YORUMLAR (üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
[+] Görüş bildir