Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

20 Hastalık savaşçısı meyve

Ahududu/ Yarım kase = 32 kalori Elajik asit ve antioksidan bakımından zengindir. Rahim ağzı ve kolon kanserini yenmede yardımcı olabilir. Ahududu özü metabolizmayı hızlandırarak yağların yakılmasında yardımcı olur.

1/19

Avokado/ yarım = 114 kalori Muzun sahip olduğu potasyumun iki katını içerir. Tekli doymamış yağı sayesinde kolesterol seviyesini düşürür. Bebeklerin normal gelişimlerini sağlamaya yetecek miktarda yağ içerir.

2/19

Böğürtlen / Yarım kase = 31 kalori Rengini antokyanin isimli felç ve kanser riskini azaltan antioksidandan alır. Özü akciğer kanserinin ilerlemesini durdurmaya yardımcı olur. Antik Yunan’da böğürtlen için ‘gout-berries’ denirdi ve gut (damla hastalığı) hastalığının tedavisinde kullanılırdı.

3/19

Papaya/ Yarım 59 kalori Sindirimi sağlayan papain içerir. Bağışıklık sistemine destek olur ve cildi canlandırır. Baharatlı ve keskin tadı olan siyah çekirdekleri yenebilir. Çekirdekleri karabiber yerine de kullanılabilir.

4/19

Çilek/ Yarım kase 23 kalori Ateşli hastalıklara karşı işlevi olan antioksidan içerir. Damar sertleşmesinde ve kanserli tümörlerin gerilemesinde etkilidir.

5/19

Elma / Orta boy elma = 75 kalori Astım ve diyabet riskini azaltan flavanoid isimli antioksidanı barındırır. Ayrıca dişlerinizi temizleyen doğal bir ağız ferahlatıcısıdır. Vitamini ise hemen kabuğunun altındadır.

6/19

Greyfurt/ yarım = 52 kalori Bazı kanser türlerini yenmeye yardımcı olan likopen ve flavonoid antioksidanlarını barındırır. Çözünebilir dokusu pektin sayesinde kolesterol seviyesini indirmeye yardımcı olur.

7/19

Üzüm/ 53 kalori Kanın pıhtılaşmasını önleyen ve kan basıncının düşmesini sağlayan resveratrol isimli antioksidanı içerir. Ayrıca mide, kolon ve meme kanserinin yayılmasını önler. Üzüm tanelerini dondurun ve sevdiğiniz içeceklerin içine buz olarak atın.

8/19

Karpuz/ Yarım = 23 kalori Yüzde doksan ikisi sudan oluşur. Kalori bakımından çok düşük olduğundan çoğu diyet için vazgeçilmezdir. Kabuğu ve çekirdekleri yenilebilir.

9/19

Kiraz/ yarım kase = 56 kalori Tüm diğer meyvelerden daha fazla miktarda antokyanin isimli güçlü antioksidana sahiptir. İltihapların temizlenmesinde ve eklem ağrılarından kaynaklanan acıyı azaltmada kullanılır. Ancak ısıtıldığında sahip olduğu C vitaminin büyük kısmını kaybeder.

10/19

Kivi/ bir büyük kivi = 56 kalori Portakaldan daha fazla C vitaminine sahiptir. Kemik, kıkırdak ve dişin hem oluşumuna hem de gelişmesine yardımcı olur. Kandaki trigliserit seviyesini azaltır. Kivi bütün olarak, kabuğuyla beraber tüketilmelidir.

11/19

Limon/ orta boy = 17 kalori Diabete ve yüksek kan basıncına engel olur. Hazımsızlığın önlenmesinde ve birçok hastalığın tedavisinde önemli etkiye sahiptir. Kristal oluşumunu engelleyen ürik asit üreterek böbrek taşı tedavisinde yardımcı olur.

12/19

Mango/ yarım = 54 kalori Lutein ve zeaksantin antioksidanı miktarı bakımından zengin olduğundan görme duyunuzu korur ve yetişkin körlüğünü engellemede yardımcı olur. Olgun haldeyken tatlı, hamken ekşi olarak salatanıza katarak tüketebilirsiniz.

13/19

Muz/Orta boy = 105 kalori Bir adet tatlı muz 422 miligram içerir ve kan basıncı seviyesini azaltır. Doğal kauçuk lateks alerjisi olan kişilerin muza karşı da alerjisi olabilir.

14/19

Armut/ Orta boy = 96 kalori Dokusunun büyük bir bölümü çözünebildiği için kabızlığı önler. Ayrıca kolesterol seviyesini düşürür ve kalp hastalıklarını önler.

15/19

Portakal/ Orta boy = 62 kalori Folik asit bakımından zengindir. Sinir yolu problemlerine yardımcı olur. Trigliserit ve kolesterol seviyesini düşüren bitkisel kimyasal olan hesperidin içerir. Beyaz olan kabuk kısmı yenebilir ve yüksek miktarda C vitamini içerir.

16/19

Şeftali/ Orta boy = 58 kalori A vitaminince zengin olan şeftali, bağışıklık sistemini düzenler ve enfeksiyonlarla savaşmada yardımcı olur.

17/19

Domates/ Bir adet=22 kalori İleri seviyedeki prostat kanserinin önlenmesine yardımcı olan ve kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olan likopen isimli antioksidanın en iyi kaynağıdır. Eğer zeytin yağıyla birlikte pişirirseniz, daha fazla likopen elde edersiniz.

18/19

Yaban Mersini/ Yarım kase = 41 kalori 60 diğer meyve ve sebzeye oranla en yüksek antioksidana sahip meyvedir. Yaşa bağlı hastalıklardan Parkinson ve Alzheimer riskini azaltır.

19/19