Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

2011'de eleman alacak firmalar

Para dergisinin haberine göre; 2011 yılında yeni mağazalar açmayı planlayan ve şu an yaklaşık 3 milyon kişiye istihdam sağlayan perakende sektörü, yeni açacağı mağazalara bağlı olarak 13 bin kişiyi işe almayı planlıyor. İşte işe alım yapacak o firmalar ve sundukları fırsatlar...

1/27

MİGROS Yine 6 bin kişi alacak Haftada 8 mağaza açan Migros’un 2010 sonu itibariyle çalışan sayısı 20 bini aşmış durumda. Bu yıl sezonluk dahil 6 bin kişiye istihdam sağlamış olan firma, önümüzdeki dönemde yine benzer bir büyümeyle benzer rakamlarda istihdam yaratmayı öngörüyor. Migros’un 3 Aralık itibariyle yurtdışı dahil bin 927 mağazası bulunuyor.

2/27

KOTON Bin 251 kişiye iş fırsatı Merkez ofis, lojistik ve mağazalarında toplam 2 bin 20 kişi çalışıyor. Toplam 250 mağazası bulunan Koton, 2011’de yurtiçi ve yurtdışında 72 mağaza açmayı planlıyor. Firma, 2011’de yaklaşık bin 250 kişiyi işe almayı hedefliyor. Mağazalara, mağaza müdürü, müdür yardımcısı, kasiyer, satış danışmanı, görsel sorumlu; merkeze ise koleksiyon yöneticiliği, tedarik zinciri, üretim, lojistik, ürün yönetimi ve mağazacılık departmanlarına alım yapacak. Koton Organizasyon ve İK Direktörü Cengiz Gözükara, üniversite ya da lise mezunu olma, dil bilgisi ve tecrübe gibi özellikler aradıklarını belirtiyor. Ayrıca analitik düşünme yeteneği bulunan, sonuç odaklı, takım çalışmasına yatkın, değişime ve yeniliklere açık, yaratıcı düşünebilen, moda gözüne sahip adayları tercih ettiklerini söylüyor.

3/27

YKM İstihdam hedefi 900 kişi 58 mağazası bulunan YKM bünyesinde toplam 3 bin 600 kişi çalışıyor. YKM İK ve İş Geliştirme Koordinatörü Murat Akgün, 2011’de açılması planlanan mağazalar dahilinde yaklaşık 900 kişilik işe alım yapacaklarını belirtiyor. Firma, yaklaşık 10 mağaza açmayı planlıyor. Mağaza tarafında, satış danışmanı, kasiyer, reyon yöneticisi pozisyonları; genel müdürlük tarafında ise satın alma ve kategori yönetimi, tedarik zinciri planlama, mağazacılık operasyon yönetimi, lojistik, bilgi teknolojileri alanlarında uzman yardımcısı ve uzman pozisyonları için işe alım yapılması planlanıyor. Mağaza kadroları için işe alım kriterleri şöyle: En az lise mezunu, ürün satışı, kasa ve müşteri hizmeti konusunda başarılı, müşteri tercih ve beklentilerinin karşılanmasında deneyimli, perakende satış teknikleri, ürün-stok takibi konularında bilgili, takım çalışmasına yatkın, insan ilişkileri kuvvetli, ikna kabiliyeti güçlü, beden dilini kullanan, empati yetkinliği gelişmiş, dış görünümüne özen gösteren kişiler.

4/27

KOÇTAŞ 700 kişiyi işe alacak 18 ilde toplam 30 mağazası bulunan Koçtaş’ta yaklaşık 2 bin 600 kişi çalışıyor. Firma, 2011’de yaklaşık 700 kişiyi daha istihdam etmeyi planlıyor. Bu hedefte planlanan mağaza açılışlarının gerçekleşmesi etkili olacak. Koçtaş, 2011’de açmayı planladığı 8 mağazayla çalışan sayısını yüzde 25 artırmayı planlıyor. Bu bağlamda, üniversitelerle irtibat halinde olarak öğrencilerin kariyer başlangıcında genç nesillere fırsat yaratmayı hedefliyor. Koçtaş, mağaza pozisyonları için en az lise ve meslek yüksek okulu, yönetici adayı pozisyonu içinse üniversite mezunlarını tercih ediyor. İlgili kategorilerde bilgi ve deneyim sahibi olmanın yanı sıra adayın müşteri memnuniyetinin önceliğini benimsemiş olması önemli. Yine iletişim becerileri gelişmiş, kendisini iyi ifade edebilen, perakende ve mağazacılık alanında kariyer yapmak isteyen, enerji seviyesi yüksek, aktif ve dinamik çalışma ortamına uyum sağlayabilen adaylar tercih ediliyor. Genel müdürlük pozisyonları içinse en az üniversite mezunu olmak, ilgili alanda deneyim sahibi olmak, iyi derecede İngilizce bilmek, erkek adaylar için askerlik hizmetini tamamlamış olmak kriterler arasında.

5/27

MARKS&SPENCER 500 kişiye iş fırsatı Türkiye’de 12 ilde toplam bin 80 çalışanı ve 42 mağazasıyla hizmet veren Marks&Spencer, 2011’de 5 yeni mağaza açacak ve yaklaşık 500 kişiyi işe alacak. Firma, işe alımlarda güler yüzlü, iletişimi kuvvetli, hizmet bilinci olan, esnek çalışma saatlerine uyum sağlayabilecek, uzun saatler ayakta durarak çalışabilecek, en az lise mezunu adayları değerlendirecek. Yeni açılacak 5 mağazanın yönetim ekipleri için işe alım yapacaklarını belirten Fiba Perakende Grubu İK Grup Yöneticisi Gökhan Mete Çavuşoğlu, “Bünyemizde görev yapan başarılı çalışanlarımızın yetkinliklerini geliştirip, büyüme sonrasında oluşacak yönetim kadrosu ihtiyaçlarını iç kaynaklardan karşılamayı hedefliyoruz” diyor. Marks&Spencer çalışanları, maaş dışında, prim sistemi, yemek ve servis imkanı, mağazalarda özel indirim, özel sağlık sigortası ve ferdi kaza sigortasından yararlanıyor.

6/27

KİĞILI 2011 hedefi 500 kişi 180 mağazası ve 3 bin 500 çalışanı bulunan Kiğılı, 2011’de 500 kişiyi daha işe alacak. Mağazalar için mağaza müdürü, müdür yardımcısı, kasiyer, terzi, satış temsilcileri işe alınacak. Merkez ofis içinse ürün yönetimi, pazarlama yönetimi, mağazalar koordinasyon ekibi için istihdam yaratılacak. Kiğılı’nın mağazalarında kariyer yapmak isteyenlerde aradığı özellikler şöyle: En az lise tercihen üniversite mezunu, mağazacılık ve satış konusunda eğitim almış, iletişim becerisi yüksek, satışı kendisine meslek edinmiş veya edinmeyi amaçlamış, mağazacılık alanında kariyer hedefleyen, öğrenmeye ve gelişmeye açık, iş ve sonuç odaklı, yaratıcı, dinamik, ürün bilgisine ve planlama yeteneğine sahip, prezantabl, bilgisayar programlarına hakim, tercihen iyi derecede İngilizce bilen, erkeklerde askerliğini tamamlamış olmak. Merkez ofiste yönetici pozisyonu içinse bu özelliklere ek olarak liderlik, delegasyon, inisiyatif alabilme, ekip çalışmasına yatkınlık gibi kriterlere bakılıyor. 2011’de 30 mağaza daha açmayı hedeflediklerini belirten Kiğılı CEO’su Hilal Suerdem, yurtdışında da yeni şehirler için planlamalar yapıldığına değiniyor. Toplamda 210 mağazaya ulaşmayı planlayan Kiğılı, ciro bazında da yüzde 25 artış hedefliyor.

7/27

ADİL IŞIK 350 kişiyi işe alacak Türkiye’de bayi ve konsinyeler dahil toplam 92 mağazası bulunan Adil Işık, ayrıca zincir mağaza ve ‘corner’larla 124 satış noktasına, yurtdışında da 49 mağazaya sahip. Kendi kadrosunda 979 kişinin görev yaptığı firma, 2011’de açılacak mağaza sayısıyla orantılı işe alım yapacak. Bu bağlamda merkez ve mağazalar olmak üzere yaklaşık 350 kişiyi işe alacak. Adil Işık Genel Müdür Vekili Mehmet Çamlı, 2011’i ciddi bir büyüme hedefledikleri bir yıl olarak gördüklerine değiniyor. Türkiye’de 38, Rusya’da 21 mağaza açacaklarını söyleyen Çamlı, özellikle mağaza yöneticisi, kasa sorumlusu ve satış kadrolarında işe alımlar yapacaklarını ifade ediyor. Ayrıca sahadaki büyümeye paralel olarak merkez kadrolarda da istihdam olanakları oluşacağını belirtiyor. Adil Işık’ın mağaza yöneticiliği pozisyonu için öncelikli kriteri perakende sektöründe yöneticilik deneyiminin bulunması. ADL, Codentry, Love My Body ve Ekstra markaları için işe alım yaparken adayın markayı yansıtmasına özen gösteriliyor. Mağazalardaki kasa ve satış kadrolarında da mutlaka sektör deneyimi aranıyor. Yarı zamanlı (part-time) olarak çalışan kişiler içinse tecrübe şartı yok. Öğrenimi devam eden, perakendeyi ileride meslek olarak seçmeyi düşünen, bu sektördeki gelişimi yakından izleyen kişiler bu kadrolarda görev alabiliyor. Çalışanlara sunulan olanaklar arasında, yurtiçi ve yurtdışı mesleki eğitimler ve dil kursları yer alıyor. Ayrıca evlilik, doğum ve ölüm yardımlarının yanı sıra prim desteği sağlanıyor.

8/27

FLO Hedef en az 300 kişi 2010 sonu itibariyle çalışan sayısını bin 350’ye çıkaracak olan Flo’nun 88 mağazası bulunuyor. Firma, yıl sonuna kadar 7 mağaza daha açmayı hedefliyor. 2011’de en az 25 mağaza açacaklarını belirten Flo Genel Müdürü Selim Taşkın, 300’den fazla kişiyi işe almaya hazırlandıklarını belirtiyor. Flo, mağazaları için satış danışmanları ve mağaza yöneticileri istihdam edecek. Merkez ofisinde ise İK, denetim, Floakademi, görsel, ürün yönetimi, lojistik, satış sonrası hizmetler ve muhasebe departmanları için işe alım yapacak. Mağazalar için dinamik, gelişime ve öğrenmeye açık, en az lise mezunu olan, mağazacılığı meslek olarak benimsemiş adaylar aranıyor. Merkezde ise üniversite mezunu, sürekli öğrenen, bilgiyi paylaşan, gelişmeye açık, heyecanlı, katma değer yaratabilecek, analitik, işinin lideri olabilen, etkin iletişim becerilerine sahip, proje tecrübesi olan çalışanlara öncelik veriliyor.

9/27

AYDINLI GRUP 250 kişiyi istihdam edecek Şu anda 160 mağazası bulunan Aydınlı Grup’ta toplam 2 bin 15 kişi çalışıyor. 2011’de 33 mağaza daha açmayı hedeflediklerini belirten Aydınlı Grup Genel Müdürü Levent Özkan, buna bağlı olarak istihdam oranını ve eğitimleri artırmayı planladıklarını vurguluyor. Bu bağlamda 250 kişinin işe alınması söz konusu. Aydınlı Grup kadrolarına dahil edilecek pozisyonlar arasında satış danışmanı, kasa sorumlusu, mağaza müdürü, grafik tasarım uzmanları, görsel tasarım yöneticisi, iç mimar veya şantiye sorumluları, üretim planlama sorumluları, fason üretim takip sorumluları, bilgi işlem uzmanları, ürün teknikerleri, İK performans ve kariyer uzmanı, desinatör, kalıp teknikerleri yer alıyor. Firmada işe alımlar genellikle teknik birimler için olduğundan, yoğun olarak mühendislik mezunu ve bunun yanı sıra kurum yetkinliklerine uygun adaylar tercih ediliyor. Çalışanlara maaş dışında ek olarak, yemek, ulaşım ve giyim yardımları yapılıyor. Ayrıca performans primi fırsatı sunuluyor.

10/27

MUDO 11 mağazaya 210 kişi Bin 600 çalışanı ve 96 mağazası bulunan Mudo, 2011’de yeni açılacak 11 mağazası için 210 kişiyi işe almayı planlıyor. Ayrıca merkez kadrolarında da sektördeki büyümeye paralel olarak belli oranda artış öngörüyor. Mudo İK Müdürü Dilara Üçışık Gediş, özellikle sektöre özel marka yönetimi, satış ve tedarik zinciri pozisyonları için işe alım yapacaklarını belirtiyor. Üçışık Gediş, tüm pozisyonlar için adayların eğitim altyapıları, vizyoner bakış açıları ve pozisyona özel yetkinliklerinin önemli kriterler olduğuna değiniyor.

11/27

C&A 200 kişiye iş verecek 21 mağazası bulunan C&A, toplam 472 kişilik bir ekibe sahip. Merkez ofis bölümleri için ürün yönetimi, İK, finans ve muhasebe departmanlarında büyümeye bağlı ek kadrolar öngören firma, mağazalarında ise mağaza müdür yardımcısı ve satış danışmanı arayışlarını sürdürecek. Bu doğrultuda 2011’de sadece yeni mağazaları için yaklaşık 200 kişilik işe alım yapacak. Merkez ofis pozisyonları için İngilizcenin zorunluluk olduğunu ifade eden C&A Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Berna Kural Okandan, ekipte farklı rollerde görev yapan yabancı çalışanlar bulunduğuna ve tüm bölümlerin yurtdışıyla iletişim halinde olduğuna değiniyor. Mağazalar içinse en az lise mezuniyeti önkoşulu söz konusu. Tecrübeli ve tecrübesiz satış danışmanlarının bir arada olduğu karma ekipleri bulunan C&A, yeni mezunlara da ekibinde fırsat veriyor. Berna Kural Okandan, yeni mağazalara yönelik işe alım dışında, çalışan devir hızına bağlı olarak da yerleştirme yapılacak pozisyonlar olacağından söz ediyor. Okandan, 2010’u yüzde 30 civarı bir çalışan devir hızıyla kapatacaklarını, bu bağlamda yenilenen kadro için 100 kişi alabileceklerini belirtiyor.

12/27

DEMSA GROUP Kadroya 200 kişi ekleyecek Halen 10 yabancı markanın Türkiye temsilciliğini yapan Demsa Group, 83 mağazası ve 800'den fazla çalışanıyla hizmet veriyor. Merkez kadrosunda yaklaşık 100 kişi, mağazalarında da 700 çalışanı bulunuyor. 2011’de 10 markası için toplam 16 yeni mağaza açmayı planlayan grup, daha çok mağaza kadroları için işe alım yapacak. Bu bağlamda yaklaşık 200 kişiye istihdam sağlayarak çalışan sayısını bine çıkaracak. Mağaza sayısı artıkça buna paralel olarak marka yönetimi, satın alma ve operasyon kadrolarını artırmayı planladıklarına değinen Demsa Group Eğitim Yöneticisi Beylan Açıkalın, adayların mağazacılığı ve modayı yaşam biçimi haline getirmiş olmalarına önem verdiklerini belirtiyor. Demsa’da markaların tümü yabancı olduğu için firmanın ortak dilinin İngilizce olduğunu belirtelim. Bu sebeple merkez kadroları için İngilizce önem taşıyor. Özellikle yurtdışında veya Türkiye’de önemli markalarda deneyim kazanmış adaylar önceliğe sahip.

13/27

PARK BRAVO GRUBU 20 mağaza için 150 kişi Toplam bin 69 çalışana ve 151 mağazaya sahip olan Park Bravo Grubu, 2011’de İstanbul içi ve dışında toplam 20 mağaza daha açmayı öngörüyor. Yeni açılacak mağazalara 120-150 kişi arasında eleman almayı planlayan grup, merkez kadrosu için görsel düzenleme ve ürün yöneticileri istihdam edecek. Mağaza satış danışmanlığı için tecrübeli ya da tecrübesi adayları değerlendirmeye alan Park Bravo, çalışmaya istekli, enerjik, güler yüzlü, prezantabl, diksiyonu düzgün, gelişime ve eğitime açık, moda gözü olan kişileri tercih ediyor. Kasiyerlerde ise mutlaka tecrübe aranıyor. Mağaza yöneticilerinde de çalışan yetiştirebilecek, rol model olabilecek, tecrübeli adaylar tercih ediliyor. Ayrıca müşteri memnuniyeti odaklı, sektör trendlerini takip eden, ekip çalışmasına inanan, temsil yeteneği ve iletişim becerisi yüksek olan, dış görünüşüne ve kişisel bakımına özen gösteren kişiler aranıyor.

14/27

MAVİ JEANS 142 kişiye iş verecek Türkiye’de 186 mağazası bulunan Mavi Jeans’in, 262’si merkez ofiste olmak üzere toplam bin 163 çalışanı var. 2011’de merkez ofisteki farklı departmanlar ve pozisyonlar için yaklaşık 42 kişi işe alınacak. Yeni açılacak mağazalar için de 100 kişiye istihdam sağlanacak. Mavi, 2011’in sonuna kadar Türkiye’deki mağaza sayısının 200’ü geçmesini hedefliyor. Mavi İK Direktörü Can Yılmaz, adayların markanın ruhunu yansıtmasına, markaya dünya çapında değer katabilecek bakış açısına ve enerjiye sahip olmasına önem verdiklerini belirtiyor. Genel olarak, iyi bir üniversiteden mezun olmak, benzer bir pozisyonda en az 3 yıllık deneyim, uygulanan sayısal ve sözel yetenek testlerinde başarı ve kişilik testiyle pozisyonun uyumluluğu işe alım kriterlerini oluşturuyor. Mavi’de tüm yasal yükümlülüklerin yanı sıra çalışanların ulaşım ve yemek masrafları karşılanıyor. Özel sağlık sigortası ve ürünlerde yüzde 40 indirim imkanı sunuluyor. Pozisyonun ihtiyaçlarına göre bazı çalışanlara cep telefonu, dizüstü bilgisayar ve otomobil tahsis ediliyor. Ayrıca çalışanlara, kendilerini geliştirmeye yönelik eğitimler de veriliyor.

15/27

DESA 125 kişi alacak Bin 880 kişinin görev yaptığı Desa, 22 farklı ilde 60 mağaza, 6 franchise ve 3 Samsonite mağazasıyla hizmet veriyor. 2011’de mağazalara 75 kişi, üretime 40 kişi ve ofise 10 kişi almayı planlıyor. Genç, dinamik, konusuyla ilgili eğitim almış, yabancı dil bilen, kendisini ve firmasını geliştirmek için çabalayan ve görev bilincine sahip adaylar tercih ediliyor. Londra’da bu sezon ikinci mağazayı açtıklarına değinen Desa Genel Müdürü Burak Çelet, ilk fırsatta üçüncü bir mağaza daha açmayı hedeflediklerini söylüyor. Sonrasında ise Paris, New York, Milano gibi diğer moda başkentlerini hedeflediklerini belirtiyor. Türkiye’deki yatırımlarını da hızla sürdürdüklerini anlatan Çelet, Desa markası için 9, Samsonite içinse 10 mağaza açmayı planladıklarını ifade ediyor.

16/27

AYAKKABI DÜNYASI İstihdam hedefi 100 kişi 2010 sonu itibariyle 35 mağazası ve 650 çalışanı bulunan Ayakkabı Dünyası, 2011’de açacağı mağaza sayısına göre yaklaşık 100 kişiyi işe alacak. Mağazaların yanı sıra merkez birimlerinde de çeşitli pozisyonlarda işe alım yapılacak. Mağazacılık tarafında mağaza yöneticisi, yönetici yardımcısı, satış danışmanı, kasiyer pozisyonları için alım yaptıklarını söyleyen Ayakkabı Dünyası İK Müdür Yardımcısı Ece Doğan, merkez ofis tarafında ise ihtiyaç duyulan pozisyon doğrultusunda tüm departmanlara alım yapabileceklerini belirtiyor. Mağaza yöneticiliği için başvuran adaylarda tecrübeye bakılıyor. Satış danışmanı, kasa sorumlusu gibi pozisyonlar içinse adaylarda tecrübe şartı yok. Hatta üniversite mezunu, deneyimsiz, perakende sektöründe kariyer yapmak isteyen, hedefleri olan adaylar tercih ediliyor. Çalışanlara maaş dışında yemek, yol gibi standart imkanların yanı sıra doğum günlerinde izin ve hediye çeki veriliyor. Ayrıca evlenen ya da doğum yapanlara çeşitli hediyeler sunuluyor.

17/27

TEKNOSA Satış danışmanları alacak 68 ilde 260 mağazası ve 3 binden fazla çalışanı olan Teknosa, bir yandan doğu illerinde yeni mağazaları zincirine katıyor, bir yandan da İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyük illerde mevcut mağaza sayısını artırıyor. Firma, işe alımlar için net bir rakam vermese de Teknosa İK Genel Müdür Yardımcısı Asena Yalınız, her yeni mağazanın yeni istihdam anlamına geldiğini vurguluyor. “Yeni mağaza yatırımlarımız paralelinde mağazalarımız için çeşitli pozisyonlarda yeni alımlar yapacağız” diyen Yalınız, mağaza zincirinin genişlemesine bağlı olarak merkez ofiste de istihdam yaratacaklarına dikkat çekiyor. Teknosa, ağırlıklı olarak satış danışmanlarına ihtiyaç duyuyor. Çalışanlarda aranan birincil özellik, güler yüzlü olmak ve işini severek yapmak. Tabii ki adayın teknolojiyle yakından ilgilenmesi de bekleniyor. Sektörde deneyimli olmaksa avantaj olarak görülse de mutlaka istenen bir özellik değil.

18/27

POLARİS 25 yeni mağaza için alım yapacak 388 çalışanı ve 89 mağazası bulunan Polaris, 2011’de 25 yeni mağaza açmayı ve buna bağlı işe alımlar yapmayı planlıyor. Mağazaları için mağaza müdürü, mağaza şefi, kasa satış sorumlusu, satış danışmanı; merkez için bütçe ve raporlama uzmanı, iş geliştirme/planlama uzmanı, bilgi işlem görevlisi pozisyonlarında işe alım yapılacak. Ayrıca süreç içinde gelişen pozisyonlar da olacak. Polaris’in işe alım kriterlerinin başında firmayı geleceğe taşıyabilecek yetkinliklere sahip olmak yer alıyor. Polaris Genel Müdürü İsmail Güvel, perakende sektöründeki çalışan devir hızının fazla olması nedeniyle, işe alım ve sonrasında eğitime önem verdiklerini belirtiyor. Güvel, müşteri memnuniyeti ilkelerini esas olarak gören, öğrenmeye ve mesleğinde yükselmeye istekli mağaza çalışanlarını istihdam etmeye özen gösterdiklerini ifade ediyor.

19/27

VATAN BİLGİSAYAR 1000 kişi alacak Türkiye genelinde 34 mağazası ve bin 607 çalışanı bulunan Vatan Bilgisayar, 2011’de yaklaşık bin kişilik ek istihdam yaratacak. Satış ve satış sonrası destek kadrolarında işe alım yapacak. Vatan Bilgisayar Genel Müdürü Hasan Vatan, ileriye dönük hedeflerinin Türkiye’de100 mağazaya ulaşmak olduğunu belirtiyor. Firma, satış yapmayı bilen, seven ya da satış konusunda yetiştirilmek isteyen ve mağazacılıkta kariyer planlayan kişilerle çalışmayı tercih ediyor. Vatan Bilgisayar’da başarılı bir çalışanın yılda birkaç kez maaş zammı alabildiğini de belirtelim.

20/27

BOYNER 300 kişi istihdam edecek 58 mağazada yaklaşık 2 bin 500 çalışanı bulunan Boyner, 2011’de açılacak 9 yeni mağaza ve merkez ofisteki açık pozisyonlar için 300 kişiye yakın işe alım yapacak.Yeni açılacak mağazalarda bu kapsamda yer alan tüm pozisyonlar için istihdam yaratacak. Boyner Kurumsal Gelişim, İK, İdari İşler ve Görsel Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Arzu Güneşli, sektörde deneyimi olan, bu işi gelecek kariyeri olarak gören genç yetenekleri işe almayı hedeflediklerini belirtiyor. Çalışanlara, baz maaşın yanı sıra satışa endeksli aylık prim uygulaması ve özel sağlık sigortası sunuluyor. Ayrıca Boyner Büyük Mağazacılık çalışanları, Boyner Holding çalışanlarının katılımıyla desteklenen yardımlaşma sandığına da dahil olabiliyor.

21/27

GOLD 35 mağaza açacak Türkiye genelinde 79 mağazası bulunan Gold Teknoloji Marketleri’nin çalışan sayısı ise binin üzerinde. 2011’de 35 mağaza daha açmayı planlayan firma daha çok AVM’lere ve Anadolu’ya yatırım yapacak. işe alımlarını da çeşitli pozisyonlar için devam ettirecek olan firma, ağırlıklı olarak satış kadroları için istihdam yaratacak. Genel merkez ve destek ekiplerinde de büyüme hedeflediklerini belirten Gold İK Yöneticisi Nursel Aktaş, satın almadan ürün yönetimine, muhasebeden lojistiğe kadar alım yapacaklarını söylüyor. Gold, işe alım sürecinde eğitimli, teknolojiyi takip eden, gelişime açık adayları tercih ediyor.

22/27

İPEKYOL-TWIST-MACHKA İstihdam hedefi 200 kişi Bin 200 kişinin çalıştığı, bünyesinde İpekyol, Twist ve Machka markalarını bulunduran Ayaydın&Miroglio Group’un yaklaşık 125 mağazası bulunuyor. Grup yeni açılacak mağazaları için 150 kişiyi işe almayı hedefliyor. Bu rakama merkez ofis ve fabrika da eklendiğinde 2011’de 200 kişilik bir istihdam yaratılması söz konusu. Ayaydın&Miroglio Group Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Ayaydın, 2011’de 25 yeni mağaza açmayı planladıklarını ve mağaza tarafındaki işe alımlarda mağazacılığı meslek edinmiş adayları tercih ettiklerini belitiyor. Grup, satış danışmanı pozisyonunda ise deneyimli ve yetiştirilmek üzere işe alım yaparken mağaza müdürü ve müdür yardımcısı pozisyonlarında konusunda uzman kişileri tercih ediyor.

23/27

CARREFOURSA Yeni mağazalara alım yapacak Yaklaşık 8 bin çalışanı bulunan CarrefourSA, aralık sonuna kadar açacağı mağazalarla birlikte 27’si hipermarket olmak üzere toplam 223 mağazayla 2010 yılını sonlandıracak. CarrefourSA, bir süpermarkette ortalama 20, hipermarkette ise ortalama 140 kişiye istihdam sağlıyor. CarrefourSA Kurumsal İlişkiler ve Hukuk Direktörü Av. Merter Özay, 2011’de özellikle yeni mağaza açılışlarıyla işe alımlar yapacaklarına değiniyor. Ayrıca genel müdürlükteki çeşitli departmanlar için de istihdam sağlayacaklarını belirtiyor. Firma, şirket içinde gerçekleştirilen kariyer planlama ve eğitim programlarıyla çalışanların gelişimine katkıda bulunmayı da sürdürmeyi hedefliyor. CarrefourSA, 2011’de de pozisyon bazlı yetkinliklerin yanı sıra, ‘kendini adamış, pozitif ve önemseyen’ olarak sıraladığı ortak şirket değerlerini, müşteri, çalışan, hissedar ve tedarikçi ilişkilerinde yaşatabilen ‘en iyiler’le çalışmayı hedefliyor.

24/27

Maaş zammı için ne dediler? Adil Işık: Enflasyon oranlarını baz alarak performansa dayalı bir zam politikası uygulayacak. Satış noktalarında başarıyı ödüllendiren prim sistemi de devam edecek. Yönetici seviyelerinde, kazanca bağlı olarak belirlenen oranlarda zam yapılacak. Ayakkabı Dünyası: Performansa dayalı ücret artış sistemi uygulayacak. Sektördeki ücret artışı oranında bir zam yapacak. C&A: Zamları belirlerken, sektör analizlerini, farklı sektörleri, Türkiye ekonomisini, yeni ücret trendlerini, şirketin global koşullarını değerlendirecek. Yıl kapanışını şubat ayında yapan firma henüz net rakam veremiyor. Demsa Group: Enflasyonun yanı sıra performans değerlendirme çalışmaları neticesinde zam oranlarını belirleyecek.

25/27

Maaş zammı için ne dediler? Desa: Ortalama enflasyon oranının üzerinde bir artış yapacak. Ancak bu artışta çalışanların bireysel performansları belirleyici olacak. Mavi Jeans: Enflasyonun yanı sıra performansa bağlı olarak yapacak. Flo: Enflasyon oranına ek olarak performans değerlendirmelerinden çıkacak ek puanla belirleyecek. Koton: Ortalama yüzde 5 zam yapacak. Kiğılı: Enflasyon ve performans değerlendirmeleri sonucunda belirleyecek.

26/27

Maaş zammı için ne dediler? Marks&Spencer: Piyasa şartları ve enflasyon etkisi genel politikayı belirleyecek. Bununla birlikte çalışanların performansı ve yarattığı katma değer kişiye özel zam oranlarının belirlenmesinde rol oynayacak. Park Bravo Grubu: Merkez kadro için TÜİK tarafından açıklanacak TÜFE enflasyon rakamları ile kişisel performanslar dikkate alınacak. Mağaza kadroları içinse piyasa koşulları belirleyici olacak. Polaris: Performans değerlendirmeleri doğrultusunda zam yapacak. YKM: 2010 yılı gerçekleşen enflasyon, 2011 yılı enflasyon tahminleri, sektörel piyasa ücret araştırmaları ve şirketin 2011 yılı satış ve kar hedefleri baz alınarak ücret artışları belirlenecek.

27/27