Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

2011'in en iyi 10 manşeti

YILIN MANŞETİ: RADİKAL 3 HAZİRAN 2011 Topkapı Sarayı Müzesi Müdürü’nün 3. Selim’in tahtını lojmanına taşıttığı, tarihi taht kapıdan geçmeyince depoya kaldırıldığı haberiyle Kültür Bakanı Ertuğrul Günay, 3. Selim’in Harem’deki ünlü tahtının Müze Müdürü Yusuf Benli’nin lojmanına taşıtıldığı iddiası üzerine soruşturma başlattı. Manşet tahtın tabiri caizse gelişi güzel kaçırılma, taşınma anı görüntüsüyle birlikte sunuluyor.

1/10

ZAMAN 16 ARALIK 2010 Büyük bir asker postalı resmi içinde ‘Balyoz şimdi hakimde’ manşetiyle verilen haber, Türkiye’nin en büyük darbe davası kapsamında emekli ve muvazzaf generallerle birlikte 196 sanığın darbeye teşebbüsten hakim karşısına çıkmasını ele alıyor. Habere göre Donanma’da ele geçirilen belgelerden, darbeyi doğrulayan Genelkurmay gözlemci raporuna kadar pek çok yeni delil davanın seyrini etkiledi.

2/10

TÜRKİYE 2 MART 2011 42 sene boyunca siyasette yer alan, Milli Görüş’ün ‘hocası’ olarak görülen Necmettin Erbakan’ın cenaze töreni uzun bir geçit törenine dönüştü. Cenaze aracının 4 km’lik yolu 2,5 saatte gidebildiği cenaze törenine birçok ülkeden siyasi temsilcinin yanı sıra askerler ve Türkiye’nin farklı yerlerinden gelen insanlar da katıldı.

3/10

RADİKAL 6 MART 2011 Radikal 6 Mart 2011 tarihinde ‘Yeter’ dedi çünkü 8 Mart öncesi Çorlu’da öldürülen Ünzile Çalışkan’la beraber 2011’de katledilen kadın sayısı 23’e çıktı. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde yeni bir cinayet haberi geldi. Çorlu’da geçen yıl ayrıldığı eşinin evine nafaka sorununu görüşmek için giden Ünzile Çalışkan eski eşi Cüneyt Buyurukçu tarafından öldürüldü.

4/10

YENİ ŞAFAK 12 MART 2011 Dünyanın kaburgasına benzetilen Japonya’da 8,9’luk depremin, sonrasında da yaşanan tsunaminin tüm ülkede büyük hasara yol açması, nükleer santral faciasını da beraberinde getirdi. Okyanusun 35 km altındaki sarsıntı, yüzyılın en büyük 5. depremi olarak kayda geçti. Depremden dakikalar sonra başlayan tsunami ülkenin kuzeyindeki sahil kentlerini vurdu.

5/10

RADİKAL 25 MART 2011 Türkiye’de ilk kez bir kitap basılmadan önce toplatıldı. Ergenekon savcılarının talebi üzerine mahkeme Ahmet Şık’ın kitap taslağının örgütsel doküman olduğuna karar verdi. Soruşturması kapsamında İmamın Ordusu adlı kitabın taslağının doküman ve tüm nüshalarına el konuldu; polis, yayınevi, bir ofis ve bir eve giderek kitabın diğer kopyalarını da sildi.

6/10

HABERTÜRK 13 HAZİRAN 2011 12 Haziran seçimlerinde oyların yüzde 49,9’unu alan AKP’nin zaferi ‘Türkiye Onu Seviyor’ manşeti ve Recep Tayyip Erdoğan’ın seçmenlerini selamladığı bir görselle beraber kullanılıyor. Üçüncü seçimde oyunu 5 milyon artıran parti liderinin “Vurmaya değil, sevmeye geldik” sözleri de gazetenin ilk sayfasında yer alıyor. Başbakan, balkon konuşmasını “81 vilayetimizin her bir zerresini sevgiyle selamlıyorum” diyerek açtı.

7/10

TARAF 30 TEMMUZ 2011 Taraf gazetesinin 30 Temmuz’da ‘Daha Karpuz Kesecektik’ manşeti jüri oylamasında Radikal ’in birinci gelen manşetiyle başa baş bir çekişme içindeydi. Habere göre Yüksek Askeri Şura öncesi Çankaya Köşkü’nde yapılan zirvenin ardından Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanları emekliliklerini istedi. Toplantı öncesi tutuklu generallerin terfi ve emeklilik durumunu netleştirilmesi için yapılan üçlü zirveden istifa çıktı.

8/10

AKŞAM 14 EKİM 2011 Vakıflar İstanbul1. Bölge Müdürü, 3 yıldır süren arazi kavgasını Allah’a havale etti. Bahçelievler’deki 5400 metrekarelik arazisinin yarısına konan Büyükşehir’i insafa çağıran İbrahim Özekinci itiraz dilekçesine bir dua, bir de beddua ekledi. Arazimizi geri verin diyen müdür, resmi yazıyla itiraz etti: “Vakfımızın gelirini artırana duası, düşürene ise bedduası vardır.”

9/10

MİLLİYET 12 HAZİRAN 2011 Siyasi gündemin meşgul olmasının yanı sıra politik gündemi şekillendirecek seçimler 12 Haziran 2011’de gerçekleşti. Okuyucularını oy kullanmaya çağıran gazete, oy kullanacak kişilerin ellerini kullandığı manşetinde, hâlâ somut çözümler sunulmamış adalet, ekonomi, Kürt Sorunu, yeni anayasa, demokrasi, AB, çevre gibi başlıklarıyla epey ilgi çekiyor.

10/10