Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

2015'in en iyi 15 filmi

Taste of Cinema, şu ana kadar gösterime giren 2015 filmleri arasında en iyileri seçti...

1/44

1. EX MACHINA Henüz 24 yaşındaki Caleb, sadece Silikon Vadisi'nin değil dünyanın da en önemli teknoloji şirketinde yazılım uzmanı olarak çalışmaktadır.

2/44

Şirketin gizemli CEO’su Nathan ise hem şirketten hem insanlardan uzakta, özel bir dağ evinde yaşamaktadır. Caleb, düzenlenen bir yarışmada, Nathan'ın dağ evinde 1 haftalık bir 'ödül' kazanır. Fakat içine çekileceği deneyden habersizdir.

3/44

'Ava' adında güzel bir robot kızın bedeninde, dünyanın ilk gerçek yapay zekası Caleb'i beklemektedir. Yönetmenliğini ve senaristliğini Alex Garland'ın üstlendiği bilimkurgu filminin başrollerinde Oscar Isaac, Domhnall Gleeson ve Alicia Vikander yer alıyor.

4/44

Yılın en merakla beklenen filmlerinden Ex Machina, “insanlık sonrası fütüristik şok filmi” ve “vizyoner bir bilimkurgu” olarak şimdiden kült filmler arasına girdi.

5/44

2. THE SALT OF THE EARTH (TOPRAĞIN TUZU) Ünlü Brezilyalı fotoğraf sanatçısı Sebastião Salgado hakkındaki bu belgesel, filmleri kadar fotoğraf çalışmalarıyla da tanınan usta yönetmen Wim Wenders ile Salgado’nun oğlu Juliano Ribeiro’nun imzasını taşıyor.

6/44

Salgado’nun geçtiğimiz 40 yıl boyunca çektiği fotoğraf serilerinin hikâyesini perdeye taşıyan film, aynı zaman zarfında dünyanın farklı coğrafyalarında yaşanmış sorunları da hatırlatıyor.

7/44

Oscar adayı Toprağın Tuzu sadece benzersiz fotoğraflardan oluşan bir sergi değil, aynı zamanda bir baba-oğul hikâyesi. Wim Wenders’in Berlin’de prömiyer yapan Her Şey Güzel Olacak filmi de festivalde gösteriliyor.

8/44

3. IT FOLLOWS (PEŞİMDEKİ ŞEYTAN) Jay, yaşıtları gibi günlerini yakın arkadaşları ve ailesiyle geçiren sıradan bir gençtir. Bir gün hoşlandığı gençle birlikte şehir dışındaki bir harabeye gider ve sonrasında kendini baygın vaziyette bulur.

9/44

Jay'in sıradan hayatı bu an itibarıyla deneyimlemeye başladığı tuhaf sanrılarla kabusa dönüşür.

10/44

Peşinde birileri ya da bir şeyler tarafından izlendiğine emindir ve arkadaşlarıyla bir araya gelip kendini izleyen ürkütücü şeyden kurtulmanın bir yolunu bulmak zorundadır.

11/44

4. WHILE WE'RE YOUNG Belgeselci Josh Srebnick ve eşi Cornelia, sıkıntılı bir dönemden geçmekte olan bir çifttir. Artık yaşlandıklarını hissetmekte ve yıllardır sürdükleri hayat tarzı nedeniyle yorulmaktadırlar.

12/44

Josh'ın öğrencileri olan Jamie ve Darby ise özgür ruhlu, genç bir çifttir. Josh, genç çiftle tanıştıktan sonra hayatında bir kırılma noktasına tanık olacaktır.

13/44

5. MAD MAX: FURY ROAD 30 yıl aradan sonra çekilmiş olan Mad Max serisinin 4. filmi sizlerle. Önceki zamanlarda atlatmış olduğu tehlikeler neticesinde Mad Max, hayata tutunmak için kendi başına yaşamaya karar vermiştir.

14/44

Fakat kendisini beladan çok uzak tutamaz. Kendisini, Joe isimle caniden kurtulmak adına yollara koyulmuş olan bir grup insanın içinde bulur.

15/44

Yaşadıkları ortamı adaletsizce yöneten Joe kendisinden çalınan çok değerli bir şeyi geri almak için elinden geleni yapacaktır.

16/44

Yönetmen koltuğunda ise bilim kurgu türünün yaratıcılarından olan George Miller bulunmaktadır.

17/44

6.WHAT WE DO IN THE SHADOWS (AYLAK VAMPİRLER) 18. yüzyılda yaşamış üç yaşlı vampir olan Viago (Taika Waititi), Vladislav (Jemaine Clement) ve Deacon (Jonathan Brugh)’un günümüze gelmeleriyle bir evde sıradan insanlar gibi yaşamaya başlarlar.

18/44

Bir belgesel ekibinin evlerine ziyarete gelirler. Belgesel yapımcılarının amacı vampirlerin gündelik hayatlarını ve vampir olmanın zorluklarını kayda almaktır.

19/44

Plan 9’un birbirinden güzel film müziklerini bestelediği Aylak Vampirler filminin oyuncu kadrosunda ise Jemaine Clement (Vladislav), Taika Waititi (Viago), Jonathan Brugh (Deacon), Cori Gonzalez-Macuer (Nick), Stuart Rutherford (Stu) ve Ben Fransham (Petyr) ve Rhys Darby (Anton – werewolf) yer alıyor.

20/44

7. CINDERELLA Ella’nın tüccar babası, annesinin trajik ölümü üzerine başka bir kadınla evlenir.

21/44

Çok sevdiği babasına destek olmak için Ella yeni üvey annesi Tremaine’i ve üvey kız kardeşleri Anastasia ve Drizella’yı kabul eder. Fakat Ella'nın babası da aniden ölünce, genç kız bu zalim üvey anne ve kız kardeş ile baş başa kalacaktır.

22/44

Kısa zaman içinde kendi evinde bu üç kadının hizmetçisi durumuna düşer. Umutsuzluğa kapışan genç kadının tek kurtuluşu, kentte düzenlenen ve tüm genç kızların katılacağı o balodur…

23/44

Klasik Cinderella hikayesi bu modern uyarlamasında Cinderallayı Lily James oynarken, kadroda kendisine Cate Blanchett (Tremaine), Helena Bonham Carter (Koruyucu Peri), ve Richard Madden (Prens) eşlik ediyor. Yönetmenliğini Kenneth Branagh’ın sütlendiği filmin senaristleri ise Aline Brosh McKenna ve Chris Weitz.

24/44

8. THE DUKE OF BURGUNDY (BURGONYA DÜKÜ) Evelyn, kelebekler üzerine araştırma yapan 30 yaşlarında bir kadındır. Her gün günlük ev işlerini yapmak için bir başka böcek türleriyle ilgili olan Cynthia’nın evine gider.

25/44

Evelyn’den yaşça büyük olan Cynthia’nın soğuk ve acımasız tavırları onu daha zarif bir kadın olarak gösterirken, Evelyn’e karşı kötü davranmasının önüne geçmez. Cynthia’nın Evelyn’e kötü muamelesi her geçen gün artar, Evelyn’e verdiği görevler sınırları aşan ve aşağılayan noktalara gelir ancak Evelyn bu duruma hiç itiraz etmez. İkilinin her gün uyguladıkları bir ritüel haline getirdikleri bu durum her defasında Evelyn’nin cezalandırılmasıyla son bulur.

26/44

Ancak Cynthia, Evelyn ile yaşadıkları ilişkiden bir süre sonra yorulur ve daha geleneksel bir ilişkinin özlemini duyar. Evelyn’nin bağımlılığı ikilinin ilişkisini kopma noktasına getirmek üzeredir.

27/44

9. THE WRECKING CREW “The Beach Boys”, “Mat “King” Cole”, “Elvis”, “Dean Martin”, “The Mamas & The Papas”, “Phil Spector”, “Frank Sinatra”, “The Byrds”, “Simon & Garfunkel”, “The Righteous Brothers”, “Sonny & Cher”, “Nancy Sinatra”, “Glen Campbell”, “The Monkees” gibi efsanevi müzisyenler ve gruplar ile çalışan The Wrecking Crew hd izle adlı bir grubun yapmış oldukları stüdyo ortamındaki müzikal çalışmaların bir kutlama niteliğinde The Wrecking Crew filminde konu edilmektedir.

28/44

10. ME AND EARL AND THE DYING GIRL Arkadaşı Earl ile sürekli klasik filmlerin parodisini yapan lise öğrencisi Greg'in hayatı, sınıf arkadaşı Rachel'ın kanser olduğunu öğrendikten sonra sonsuza dek değişir.

29/44

11. FURIOUS 7 (HIZLI VE ÖFKELİ 7) Hızlı ve Öfkeli ekibi, intikam almak isteyen bir İngiliz gizli operasyonlar suikastçısından gelen tehlikeden habersizdirler.

30/44

Küçük kardeşi Owen’ı yaralayanları sistematik olarak avlamakta olan Shaw, ekibe verilen Toretto evini havaya uçurur.

31/44

Bunun üzerine Dom, yardım için üst düzey bir devlet ajanına başvurur. Kahramanlarımız bir kez daha direksiyona geçer. ABD hükümeti için yapılmış bir takip cihazının ele geçirilmesi gereklidir.

32/44

12. THE OVERNIGHT ABD yapımı olan bu eser konusu itibarıyla yeni bir şehire taşınan üç kişilik bir ailenin, burada yeni tanıştığı sıradışı birkaç komşusuyla yaşadıkları anlar bizlere aktarılıyor.

33/44

Komedi türünde olan The Overnight adlı film ilk gösterimini 19 Haziran 2015’de Amerikada yapıp daha sonra birçok ülkede gösterime girecektir. Oldukça eğlenceli anların geçmiş olduğu bu eserin yapımcılık görevini Naomi Scott üstlenmiştir. 1 saat 20 dakika süresi olan The Overnight adlı filmin IMDb puanı ise 7,3’dür.

34/44

13. KINGSMAN: THE SECRET SERVICE (KİNGSMAN: GİZLİ SERVİS) Gary “Eggsy” Price, çok küçük yaşta babasını bir askeri görevde yitirir. Bu gizli görev neticesinde ailesine bir madalya takdim edilir ve aileye bir kereye mahsus olmak üzere yardım istemeleri için bir telefon numarası verilir.

35/44

Aradan 17 yıl geçer, işsiz Eggsy annesinin evinde yaşamaktadır. Bir gün trafikte kargaşaya neden olur ve tutuklanınca karakoldan kurtulmak için madalyayı kullanır. Onu bu olaydan kurtaran ajan Harry Hart ise hayatını Eggsy’nin babasına borçludur. Şimdi Harry, bu sıradan gibi görünen gence, gizli bir bağımsız istihbarat servisi ajanı olmanın yollarını öğretecektir. Eggsy’yi bu yeni hayatında ciddi bir sınav beklemektedir… Yönetmenliğini Matthew Vaughn'un yaptığı filmin senaryosunu Jane Goldman kaleme alıyor.

36/44

Mark Millar'ın çizgi romanından uyarlanan filmin başrollerini Colin Firth ve Taron Egerton paylaşırken, kadroda onlara Samuel L. Jackson, Michael Caine, Mark Strong gibi yıldız isimler eşlik ediyor.

37/44

14. KURT COBAIN: MONTAGE OF HECK 90’lı yılların en çok konuşulan isimlerinden biri olan Kurt Cobain, genç yaştaki ölümüyle ardında büyük tartışmalar bırakmıştı.

38/44

Şimdi aradan geçen yılların ardından Montage of Heck, Cobain’in hayatına hiç olmadığı kadar detaylı bir bakış atıyor. Senaristliğini ve prodüktörlüğünü Brett Morgen’in yaptığı proje, Kurt Cobain hakkındaki gelmiş geçmiş en detaylı belgesel olma özelliğini taşıyor.

39/44

Çünkü projeye Cobain’in yakınları büyük katkı vermiş. Eşi Courtney Love, Kurt Cobain’e dair birçok kişisel görüntü, ses kaydı ve bilgiyi Morgen ile paylaşmış.

40/44

Morgen; “Courtney bana içi Kurt Cobain ile ilgili eşyalarla dolu kocaman bir deponun anahtarını verdi ve ne bulursan kullanabilirsin dedi” diyerek belgeselin ne kadar kişisel olduğunu anlatmak istiyor.Belgeselde birçok fotoğraf, video ve ses kaydı orijinal haliyle kullanılmış. Bunlar arasında Cobain ve Love’ın ev hallerini gösteren video ve fotoğraflar da var. Ayrıca Nirvana’nın bazı yayınlanmamış şarkılarından oluşan dinletiler de belgeselde mevcut. Bazı anılar ise animasyonlarla canlandırılmış.

41/44

Projeye destek veren diğer isimleri başında Cobain – Love çiftinin çocukları Frances Bean Cobain ve Nirvana’dan Krist Novoselic bulunuyor.Belgeselin ismi ise Kurt Cobain’in 1988 yılında kaydettiği bir müzik kolajından geliyor.

42/44

15. WHITE GOD (BEYAZ TANRI) 13 yaşındaki Lili’nin çok sevdiği kırma köpeği Hagen, babası tarafından Lili’nin tüm karşı çıkmalarına rağmen sokağa salınır.

43/44

Köpeğini geri getirebilmek için sokak sokak gezmeye başlayan Lili, kendini bir anda patlak veren köpek isyanının ortasında bulur.

44/44