Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

2016 yılında Türkiye'de kadın olmak

Erkek egemen dünyada kadın olmak hiçbir zaman ve hiçbir yerde kolay olmadı. Türkiye'de durum diğer ülkelerden farklı değil... İşte 2016'ya damga vuran kadın cinayetleri...

1/57

Yıla çok üzücü bir haberle başladık. 17 Şubat tarihinde, lise öğrencisi Cansel, öğretmeninin tecavüzüne uğradı ve intihar etti.

2/57

Polis babasının beylik tabancası ile kendisini vuran 17 yaşındaki genç kız hayatını kaybetti. Arkadaşları da bu intiharın sebebinin Cansel'e tecavüz eden matematik öğretmeni Bayram Özcan olduğunu açıkladılar.

3/57

Sonrasında öğrenilen detaylar ise daha dehşet verici oldu. Cansel, ailesinin tepkisinden ve polis olan babasının öfkeyle hareket edeceğinden korkarak polise gitmemişti. Fakat durumu okul idaresine duyurmuştu. Okul idaresi, 17 yaşındaki öğrenciyi değil; tecavüzcü, sapık sübyancı Bayram Özcan'ı korudu.

4/57

12 Nisan tarihinde Emel Arman ve Ferihan Işık, Şikago - İstanbul uçuşunu sadece kadınlardan oluşan bir uçuş ekibi olarak bitirdi. Bu Türk havacılık tarihinde bir ilk oldu.

5/57

Bu olayın ilk kez 2016 yılında gerçekleşmesi üzücü; ancak geç olsun, güç olmasın demişler! Kadınlar kalıpları ve baskıları yıkmaya 2016'da da devam etti!

6/57

19 Nisan tarihinde 14 yaşındaki Olcay kendisini okuduğu okulun penceresinden attı. Sebebi ise kendisine taciz eden erkek öğrenciye tepki gösterdiği için disipline verilmesiydi.

7/57

Olcay, okulda aynı erkek öğrencinin defalarca tacizine uğramış, şikayetçi olmasına rağmen bir geri dönüş alamamıştı. En sonunda, ayakkabılarını bağlarken kendisini taciz eden öğrenciye karşı kendisini koruduğunda olay disipline taşındı.Fakat cezalandırılan, tacizci öğrenci değil, Olcay'dı! Tacizci pisliğin kollarını tırnaklarıyla çizdiği iddiasıyla disiplin cezası almak üzere müdürün odasına çağırıldığında aşağılandı, azarlandı. Bu sırada Olcay'ın sınıf arkadaşları şahitlik etmek üzere müdürün odasına girmek istediler fakat içeri alınmadılar.

8/57

26 Nisan tarihinde, Canan Dağdeviren Harvard Üniversitesi'nde Stephen Hawking ile bir araya geldi!

9/57

Bizimkiler hala "kadının fıtratı, kadın dediğin evinin süsüdür, kadın önce ev hanımı, doktor dediğin erkek olur" gibi saçmalıklar söylesin dursun...

10/57

24 Mayıs tarihinde magazin gündeminde yine sabrı taşan ünlü bir kadın vardı.

11/57

Nesrin Cavadzade, kendisine taciz içerikli mesajlar ve penis fotoğrafları gönderen erkekleri, bir sergide teşhir edeceğini açıkladı.

12/57

Bu haber Türk kadınları tarafından sevinçle karşılandı; zira penis fotoğrafları ve cinsel taciz içerikli mesajlardan sadece ünlü kadınlar değil; her kadın muzdarip!

13/57

25 Mayıs tarihinde Metro Turizm'de seyahat etmekte olan kadın yolcu, uyurken muavinin iğrenç cinsel tacizine maruz kaldı.

14/57

Olay hatırladığınız gibi; muavin mastürbasyon yaptıktan sonra uyuyan yolcunun suratına boşaldı. Bizi en çok utandıran da bu olay ile dalga geçen ve kadını suçlayan yorumlar oldu.

15/57

2 Haziran tarihinde, kadın düşmanı iğrenç zihniyetin yüksek eğitim-kültür seviyesine ait kesimde de hakim olduğu Cemil İpekçi tarafından kanıtlandı.

16/57

Magazin içerikli saçma bir tartışma sonunda Cemil İpekçi, Hadise'den "kadın mı, kız mı bilmiyorum" diye bahsetti.

17/57

20 Haziran tarihinde Çilem Doğan serbest kaldı!

18/57

Şiddet uygulayan, tehdit eden, fuhuşa zorlayan kocasını daha önce defalarca polise şikayet etmesine rağmen bir sonuç alamamıştı. Hatta polisler dayakçı kocayı korumuştu. Çaresiz kalan Çilem Doğan, kendisini öldürmeye çalışan kocasını vurdu. Sonuç olarak da hapse girdi.

19/57

Bu durumda kadınlara verilen tek seçenek ölüm mü? Şikayetçi olup yardım isteyince seni görmezden gelen devlet, sen kendini koruduğunda hemen hapse atıyor?

20/57

Çilem Doğan özgür! Bu bir emsaldir! Artık kadınlar kendilerini savunmaktan korkmayacak!

21/57

7 Temmuz! 15 yaşındaki Ayşe Begüm Onbaşı, Güney Kore’de Aerobik Cimnastik Dünya Şampiyonası'nda dünya şampiyonu oldu!

22/57

İşte her kız çocuğunun yüzünde görmek istediğimiz gülüş bu: Mutlu, hırslı, azimli, umutlu!

23/57

Ayşe Begüm verdiği röportajlarda da ne kadar "kız gibi kararlı, güçlü ve çalışkan" olduğunu gösterdi. Ona hayran kaldık!

24/57

1 Ağustos tarihinde 11 yaşında bir ilkokul öğrencisi olan Gülnur, görüntüsü sebebiyle edilen hakaretlere dayanamayarak Youtube kanalını kapattı. 11 yaşındaki bir çocuğu bile kilosu üzerinden aşağılayan bir toplum haline gelmişsek, gerçekten bazı şeyleri oturup düşünmemiz lazım.

25/57

14 Ağustos tarihinde Hande Kader yakılarak öldürüldü...

26/57

Trans kadın ve seks işçisi olması sebebiyle bu dehşet verici cinayet ilk başta basında bile yer bulmadı.

27/57

Hande'nin ölümü, ardından kalanlar, gözyaşları hafızalardan silinmeyecek...

28/57

8 Eylül: Rio 2016 Paralimpik Oyunları'nda milli halterci Nazmiye Muratlı 104 kg kaldırarak altın madalya kazandı ve dünya rekoru kırdı.

29/57

Brezilya'nın Rio de Janerio kentindeki oyunların halter kategorisinde 41 kg'da Türk sporcu Nazmiye Muratlı podyuma çıktı. Milli halterci, 104 kg kaldırarak altın madalya kazanırken, dünya rekorunun da sahibi oldu.

30/57

16 Eylül tarihinde Ayşegül Terzi, şort giydiği gerekçesiyle bir otobüste tekmelendi.

31/57

Aklımızda saldırgan sapığın pişkin cümleleri ve mide bulandırıcı gülüşü; Ayşegül hemşirenin ise gözyaşları kaldı.

32/57

29 Eylül; İsveç'te sokak ortasında bir kadını döven adama müdahale eden Türk kızı Selin Fortacı ülkede kahraman ilan edildi.

33/57

Çünkü kız kardeşlik güçlüdür! Hemcinslerimizle dayanışma halinde olacağız, birlikte özgürleşeceğiz!

34/57

10 Ekim tarihinde Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdu öğrencileri kaçırılan arkadaşları için ortalığı birbirine kattılar!

35/57

Yurt yöneticilerin dahi görmezden geldiği olayda genç kızlar birbirlerine sahip çıkarak yurt önünde eylem yaptılar. Sosyal medya ile de tüm Türkiye'ye yayılan bu haber ile destek gördüler.

36/57

21 Ekim tarihinde ülkece dehşete düştük... Kaybolan küçük Irmak'ın tecavüze uğrayıp öldürüldüğünü Müge Anlı ortaya çıkardı.

37/57

Küçük kızın ailesiyle aynı mahallede yaşayan Himmet Aktürk'ün küçük kıza tecavüz etmesini 'kadınlar parayla benimle birlikte olmuyor' diyerek anlatması dehşet vericiydi.

38/57

25 Ekim tarihinde Fulya Özdemir'in cansız bedeni ise defalarca bıçaklanmış halde, bir erkek arkadaşının evinin yakınlarında bulundu.

39/57

Kalbinin sesini dinleyip İsviçre'den Türkiye'ye taşınma kararı veren Fulya, çok sevdiği ülkesinde düzgünce bir yaşam süremedi ve bir kadın cinayetine kurban gitti.

40/57

Fulya'nın katili Atilla M. isimli vahşi katil daha önce çeşitli suçlardan sabıkalı ve Fulya ile tanıştığı dönemde de cezaevi firarisi olan biriydi.

41/57

18 Kasım'da Türkiye'nin dört bir yanından kadınlar, tecavüze uğrayan çocuğun tecavüzcüsüyle evlendirilmesi durumunda cezanın kalkması yönünde yönergeye karşı sokaklara döküldüler!

42/57

Hiçbir şekilde izahı olmayan, "geçmiş olayları kapsayacak" diyerek meşrulaştırılmaya çalışılan ve temelde "bir kız çocuğu 12 yaşında da RIZASI İLE ilişkiye girebilir/evlenebilir" mesajı veren bu yönergeye sessiz kalınacağını sananlar yanıldı. 2016'da kadınlar hayatlarını talep ettiler.

43/57

25 Kasım'da, cinsel istismara uğrayan 9 yaşındaki bir çocuk tacizci ile yüzleştirileceği duruşmadan iki gün önce kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

44/57

Acılı baba, "Tacizden sonra kızım çok korktu. Biz olaydan kısa süre önce bu sokağa taşınmıştık. Meğer bütün komşularımız biliyormuş adamın öyle olduğunu. Kızım tacize uğradığını söylediğinde bize saldırdılar. Şimdi kızım hayatını kaybetti. Şimdi taşınıp gittiler ama ben ceza alması için elimden geleni yapacağım" dedi.

45/57

3 Aralık'ta, güzel bir şeymiş gibi romantikleştirip durulan "ya benimsin, ya kara toprağın" kültürü, 25 yaşındaki Tuğçe'nin hayatına mal oldu.

46/57

Bursa’da yaşayan Aykut Ertunç, evlenme teklifini reddettiği bahanesiyle 25 yaşındaki Tuğçe Uludağ’ı av tüfeğiyle vurdu.

47/57

8 Aralık'ta 4 aylık hamile olan Ebru Tireli, parkta spor yaptığı sırada "Bir daha burada yürümeyeceksin" diyen kimliği belirsiz bir kişi tarafından darp edildi.

48/57

"Hamile kadın ortalıkta dolaşmaz, kadın dediğin yerini bilir" gibi lafları televizyonlarda dahi söyleyen çok bilmiş adamların oluşturduğu ve cesaretlendirdiği bu iğrenç kafa yapısı az kalsın genç kadının hayatına mal oluyordu.

49/57

6 Aralık'ta 21 yaşındaki Şehriban Elmas kocası ve ailesi tarafından dövülerek öldürüldü.

50/57

Şiddet sebebiyle karakola giden her kadını, "aile içinde olur öyle, öpüşün barışın bakalım" diye dayakçı kocasıyla eve gönderen adalet sistemine yazıklar olsun....

51/57

9 Aralık'ta Nisa Özlem İnçke, sürekli şiddet gördüğü kocasına boşanma davası açtığı için kocası tarafından öldürüldü.

52/57

Komşuları "Recep, sürekli eşini darp ederdi. Kadın, defalarca annesinin evine gitti. Cinayet günü Recep, eşini 'Barışalım' diyerek çağırdı fakat tekrar darp edip öldürdü" dedi. Kadın darp nedeniyle boşanmak için mahkemeye başvurmuştu ve haftaya ilk duruşma vardı.

53/57

10 Aralık'ta Bolu'da 18 yaşında Berfin Yıldız, eski sevgilisi tarafından öldürüldü.

54/57

18 yaşındaki genç kız, eski sevgilisinden ayrılmıştı. Sapık katil genç kadını sürekli taciz ediyordu. Yeni bir sevgilisi olduğunu duyduğunda da "kıskançlık" ile gitti ve genç kızı kurşunlayarak öldürdü.

55/57

15 Aralık 26 yaşındaki Gizem Günay'ı kocası öldürdü. Pişkin koca "kıskançlık indirimi" istedi.

56/57

Genç kadın iki çocuk annesiydi.

57/57