Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

27 yıldır sokak hayvanlarını besliyorlar

Eyüpsultan'ın Postane semtinde oturan Behice Durçetin eşi öldükten sonra kızı Mürüvvet Durçetin ile birlikte sokak hayvanlarını beslemeye başladı.

1/9

27 yıldır aralıksız sokak hayvanlarını besleyen anne ve kızı, yanlarında götürdükleri el arabasıyla fırın ve lokantalardan topladıkları yiyecekleri poşetlere koyup, gün ağarmadan sokakta yaşayan hayvanlara veriyorlar.

2/9

Kızı Mürüvvet ile birlikte sabah 04.00’de kalktıklarını söyleyen Behice Durçetin, “Fırınları dolaşıyorum cami çıkışı lokantaları dolaşıyorum. Lokantalardan kalan pilav falan varsa onları alıyorum. Pilavları kedilere veriyorum. Yemek artıklarını papara yapıyorum veriyorum.” dedi.

3/9

27 yıldır aksatmadan sokak hayvanlarını beslediğini ifade eden anne Durçetin, “Her gün çıktım. Hastalandım ama hasta hasta çıktım yine. 'Aç kalırlar' diye vicdanım el vermiyor. Ben daha çayımı içmedim, kahvaltımı yapmadım. Bunları doyurduktan sonra oturup çayımı içerim. Ondan sonra oturup işimizi yaparız” dedi.

4/9

Anne Durçetin, vatandaşları da daha duyarlı olmalarını gerektiğini söyleyerek,“Yiyecek versinler zarar vermesinler iyi baksınlar. Hayvanlar insanlardan daha zavallı, dilleri yok onların. İnsan insana yardım edebiliyor. Hayvanlar konuşamıyor. Hayvanlar ‘bize yardım edin’ diyemiyor. Hiçbir şey yapamıyorlarsa bir kap su koysunlar. Yemek artıklarını koysunlar poşetleyip çöpe atmasınlar. Çöpe atıyorlar, yedirmiyorlar hayvanlara. Bakan var, bakmayan var. Seven var sevmeyen var. Daha duyarlı olmak lazım “ dedi.

5/9

Bazı insanların hayvanlara çök kötü davrandığını ifade eden kızı Mürüvvet Durçetin ise bazı insanların hayvanlara kötü davranmasından yakınarak, “Tekmeyle kovalıyanlar var. Hayvanlara yardımcı olsalar. Kedi kulübeleri koysalar. Bütün kediler kışın üşüyorlar kucağımıza geliyorlar. Her gün kar - kış demeden geliyoruz. Arabayı birgün çekemedik. Kar toplanıyor tekerleğine... Arabayı bırakıp, sırtımıza çuvalları alıp geldik. Gelmesek insanın içi açıyor gelsek zor yürüyorsun sanki ayağımıza bir şey bağlı sanki. Allah’a dua ediyoruz keşke fazla kar yağmasa şu hayvanlar için. “ diye konuştu.

6/9

7/9

8/9