Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

35 milyon yıl önce Anadolu'da yaşadılar

Filler, mamutlar, gergedanlar, zürafalar, pandalar, atların ataları olan Hipparionlar ve büyük yırtıcı hayvanlar... Anadolu’da bugün Afrika çayırlarına benzer eşsiz bir doğal bahçe vardı.

1/9

Erzurum, Edirne, Burdur ve Kahramanmaraş’ta ele geçirilen fosil kalıntıları, buralarda dünyanın en büyük memelileri olan mamut ve filgiller ile gergedanların yaşadığını kanıtlıyor.

2/9

Resimde görünen fosil 12 milyon yıl önce Anadolu’da yaşayan bir gergedana ait.

3/9

Yaklaşık 55 milyon yıl önce ilk kez 40 cm boyları ile dört tırnaklı olarak Afrika’da ortaya çıkan bugünkü atların 11 Milyon yıl önceki ataları Anadolu’da ilk kez görülmeye başlandı.

4/9

Çankırı Çorakyerlerde bulunan Atların atasına olan Hipparionlara ait kafatası fosili.

5/9

Anadolu'nun en tanıdık hayvanlarından olan atlar ve onların ataları milyonlarca yıldır bu topraklarda.

6/9

Anadolu’nun çeşitli fosil yataklarında, günümüzde aslan, kurt, sırtlan gibi büyük etçiller ile temsil edilen Carnivora (yırtıcı/et yiyici) takımına mensup fosiller bulundu. Hançer benzeri köpek dişlere sahip bu kedigillerin jeolojik süreç içerisinde en az iki kez evrimlendiği düşünülür. 15-2 milyon yılları arasında Avrupa, Asya, Afrika ve Kuzey Amerika’da yayılan bu canlılar, Anadolu 11-9 milyon yıl önce görülmeye başlarlar.

7/9

Bugün Çankırı Çorakyerler fosil yatağında ele geçen kafa iskeleti fosili bu türün en güzel örneklerinden biri olarak biliniyor.

8/9

İzmir’de yapılan araştırmaların sonucunda ortaya çıkarılan bir pandaya ait diş fosili, milyonlarca yıl önce İzmir’de pandaların yaşadığını bize kanıtlıyor

9/9